
Fala wiosennego ciepła dotarła do Europy. Padł nowy rekord temperatury. Ludzie założyli krótkie rękawki w styczniu
Warunki pogodowe pod koniec stycznia nie przestają zaskakiwać w Europie. W ostatnich dniach do południowo zachodnich i północno zachodnich regionów napłynęła bardzo ciepła masa powietrza, w której padły nowe rekordowe temperatury. Uwagę przykuł pierwszy styczniowy upał w Hiszpanii z wartością 30,7 st. C., a obecnie oczy meteorologów skierowały się na Wielką Brytanię, gdzie padł krajowy rekord temperatury w miejscowości Achfary.
Nowy rekord temperatury maksymalnej dla stycznia padł w Wielkiej Brytanii. Anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 28 stycznia 2024
W zeszłym tygodniu w czwartek na Półwyspie Iberyjskim w miejscowości Galarda i Calles zanotowano pierwszy i zarazem najwcześniejszy w historii roku upał w Europie. To ciepłe powietrze następnie przez Francję dodarło poprzedniej doby nad Wyspy Brytyjskie, gdzie zanotowano nowy krajowy rekord temperatury w tym regionie Europy dla stycznia. W pierwszym komunikacie podano, że w klatce meteorologicznej w miejscowości Kinlochewe na północnym zachodzie Szkocji było aż 19,6 st. C., ale ostatecznie po zrewidowaniu odczytów Met Office podał, że nowy oficjalny rekord temperatury w Wielkiej Brytanii wynoszący 19,9 st. C. zanotowano w miejscowości Achfary.
Nowy rekord temperatury dla stycznia w Wielkiej Brytanii
Sytuacja jest nietypowa bo nowy rekord temperatury zanotowano w regionie Wielkiej Brytanii, gdzie zazwyczaj jest najczęściej dość chłodno, wietrznie i deszczowo. Zwykle prawdopodobieństwo pobicia rekordu temperatury w Anglii jest większe niż Szkocji, ale jak się okazało nie w tym przypadku. Styczniowy rekord jest wyższy od grudniowego, który w Wielkiej Brytanii wynosi 18,7 st. C. i pochodzi z 28 grudnia 2019 roku.
Fala ciepła przyniosła nowy krajowy rekord temperatury w Wielkiej Brytanii. Temperatura powietrza notowanego na wysokości 1,5 km, 28 stycznia 2024
Zjawisko jest nietypowe tym bardziej, że adwekcja ciepłego powietrza zaciąganego przez cyklon atlantycki nad Wyspy Brytyjskie była bardzo szybko. Temperatura w regionie ustanowienia nowego rekordu, w ciągu dnia zmieniła się aż 20 st. C. Przed pobiciem rekordu notowano -0,1 st. C. w Kinlochewe. W Polsce w najbliższych dniach na przełomie stycznia i lutego również będzie cieplej niż zwykle. Temperatury szczególnie na zachodzie i południu kraju okresami przekroczą 10-11 st. C.
Źródło: DobraPogoda24.pl, Met Office