| |
Zagrożenie!
Fala wezbraniowa przechodzi na Wiśle. Kiedy dotrze do Sandomierza i Zawichostu?

Fala wezbraniowa przechodzi na Wiśle. Kiedy dotrze do Sandomierza i Zawichostu?

Niż Axel, który we wtorek 21.05 nad ranem wkroczył nad południowo-wschodnią Polskę z ulewnymi opadami deszczu i burzami ostatecznie wypełnił się i zanikł. Pozostała jeszcze chwiejna i wilgotna masa powietrza w której miejscami rozwiną się przelotne opady deszczu i lokalne burze (prognoza prawdopodobieństwa). Sytuacja hydrologiczna będzie się stopniowo stabilizować, ale nie zmieni to faktu podtopień do których doszło wcześniej w wielu miejscach Podkarpacia, Małopolski i woj. śląskiego.

Fala wezbraniowa Wisła

Aktualnie fala wezbraniowa przechodzi przez Wisłę w Małopolsce i stopniowo zbliża się do Podkarpacia i Ziemi Świętokrzyskiej. Strażacy z Sandomierza i Tarnobrzega przygotowują się na nadejście fali i zabezpieczają wały w newralgicznych miejscach nad brzegami Wisły i jej dopływów w powiatach sandomierskim i tarnobrzeskim.

Dane pomiarowe wskazują obecnie na przechodzenie czoła fali wezbraniowej na Wiśle w rejonie wsi Popędzynka w Małopolsce, gdzie o godz. 10:20 osiągnęła poziom 750 cm i osiągnęła stan alarmowy.

Wzrost poziomu wody w Wiśle w punkcie pomiarowym IMGW Popędzynka

Wisła fala wezbraniowa

Dla porównania w Sandomierzu dopiero przygotowującego się na nadejście fali, notuje się obecnie 551 cm, co oznacza przekroczenie stanu ostrzegawczego. Z kolei w Zawichoście aktualny poziom Wisły jest wyższy i wynosi 631 cm (konsekwencja wpływania wody z Sanu), tym samym już przekracza stan alarmowy. Strażacy w tym rejonie podwyższają wał na odcinku 800 metrów. W powiecie sandomierskim fala kulminacyjna spodziewana jest w niedzielę 26.05.

Również w ciągu minionej doby 23/24.05 strażacy byli zmuszeni do interweniowania ponad 3300 razy - najczęściej w Małopolsce, bo ponad 1300, oraz na Śląsku - prawie 900. Według danych IMGW, na ponad 30 wodowskazach na rzekach przekroczone są stany alarmowe, a w 92 przypadkach stany ostrzegawcze.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!