| |
Zagrożenie!
Fala upałów uderzy w Polskę. Temperatura przekroczy 38 stopni. Będziemy marzyć o ochłodzeniu

Fala upałów uderzy w Polskę. Temperatura przekroczy 38 stopni. Będziemy marzyć o ochłodzeniu

Z wielkim niepokojem zaczynamy śledzić prognozy kolejnych upałów, jakie mogą dotrzeć do Polski za kilka dni, bo tym razem może nas czekać prawdziwa fala upałów na przeważającym obszarze kraju. Jeśli sprawdzą się aktualne wyliczenia numeryczne, to upał będzie możliwy nie tylko przez 1-2 dni, ale przez znacznie dłuższy okres, tylko czasami w niektórych regionach z krótką przerwą w przypadku nasunięcia się strefy frontowej z burzami. Po jego przejściu ponownie ma się robić gorąco i upalnie. Wyjątkowy upał ponownie ze znacznym wyprzedzeniem prognozuje model ECMWF, który doskonale sprawdził się w przypadku niedawnego upału. Wstępne prognozy wskazują, że temperatura lokalnie może wzrosnąć nawet do ponad 36-38 st. C., a na pozostałym obszarze dość często ma być do 30-35 st. C. Sprawdźmy, kiedy fala upałów dotrze do Polski.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 28 czerwca 2022

Fala upałów uderzy w Polskę, temperatura przekroczy 38 stopni, prognoza temperatury przełom czerwca i lipca 2022

Na powyższej anomalii temperatury widać wyraźnie, że ciepłe powietrze do Polski, tym razem napłynie z południowej Europy przez Włochy i Bałkany, gdzie wcześniej to powietrze napłynie z północnej Afryki. W tym czasie w pobliżu zachodniego wybrzeża Europy, będą się znajdować ośrodki niżowe, a w rejonie Polski ustępujący słaby wyż, czasami z wdzierającymi się do środkowej Europy płytki niżami. Taki układ baryczny sprawi powstanie korytarza do adwekcji bardzo ciepłego powietrza z południa.

Fala upałów uderzy w Polskę. Prognozowana temperatura 26 czerwca 2022

Fala upałów uderzy w Polskę, prognoza temperatury 26 czerwca 2022

Przed nami więc powrót gorącego i okresami upalnego lata. Z każdym kolejnym dniem temperatury na znacznym obszarze kraju będą rosnąć. Początkowo upał, czyli temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C. pojawią się na zachodzie Polski, a już 26 czerwca, czyli w najbliższy weekend będą możliwe również, zwłaszcza w centrum i na południu.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 28 czerwca 2022

Fala upałów dotrze do Polski, mapa temperatury 28 czerwca 2022

Wiązki modelu ECMWF wyglądają dość stabilnie, a to zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia fali upałów w Polsce, zwłaszcza w ostatnich dniach czerwca. To będą przeważnie słoneczne i bardzo upalne dni, tylko miejscami mogą zostać przerwane przez przelotne opady i burze, lokalnie z gradem, głównie po południu. Zjawiska burzowe w takich warunkach, będą miejscami silne, ale raczej niezbyt liczne. To się dopiero zmieni w czasie definitywnego wypierania ciepłej masy powietrza z Polski.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 29 czerwca 2022

Upał wróci do Polski, będziemy marzyć o ochłodzeniu, mapa temperatury 29 czerwca 2022

Obecnie wyliczany upał w Polsce ze względu na dość odległy termin i możliwe dynamiczne zmiany w atmosferze, będzie jeszcze ulegać korektom pod względem ostatecznej prognozowanej temperatury maksymalnej w poszczególnych regionach oraz zasięgu upału w poszczególnych dniach, ale nie zmienia to faktu, że upał w Polsce na pewno wystąpi.

Prognoza upału w Polsce, 30 czerwca 2022

Prognoza upału w Polsce, 30 czerwca 2022, kiedy wróci i do kiedy będzie upał

Aktualne prognozy długoterminowe modelu ECMWF dają szansę na przedłużenie upału również na początek lipca, ale zaznaczamy, że są to nadal wstępne prognozy. Zasięg upałów i prognoza temperatury może ulec zmianie na plus lub minus, ale nie powinny to być duże odchylenia.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 1 lipca 2022

Upał w Polsce, będzie fala upałów, prognoza temperatury 1 lipca 2022

Z kolei amerykański model GFS obecnie nadal się waha i nie w każdym omawianym dniu przewiduje upał na przeważającym obszarze Polski, a przez to prognozy w aplikacjach wyglądają inaczej niż prognoza modelu europejskiego. Model GFS w Europie sprawdza się słabo. Często po kilku dniach zaczyna prognozować podobnie jak model europejski, najczęściej z 2 dniowym opóźnieniem. Jest o wiele mniej precyzyjny i ma tendencję do zaniżania temperatur maksymalnych. Sytuacja oczywiście wymaga dalszej analizy i śledzenia najnowszych prognoz, ale pewne jest, że upał do Polski wróci w ostatnich dniach czerwca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Dorota

Marzyć o ochłodzeniu? W życiu. W końcu jest przyjemnie :D już zawsze takie temperatury powinny być :D

30 czerwiec 2022 - 05:16
Odpowiedz