| |
Zagrożenie!
Fala upałów eksploduje w Polsce. Będzie atak na nowe rekordy temperatur. Wiemy, kiedy upał ustąpi

Fala upałów eksploduje w Polsce. Będzie atak na nowe rekordy temperatur. Wiemy, kiedy upał ustąpi

Przed nami apogeum tej fali upałów w Polsce, która przypadnie w tym tygodniu na przełomie czerwca i lipca 2022, gdy temperatura w wielu regionach wzrośnie do 32-37, lokalnie 38 st. C. Niewykluczone, że padną nowe rekordy temperatur maksymalnych dla czerwca, co najmniej w ujęciu lokalnym. Jest na to szansa m.in. w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. Wszystko ostatecznie zależy od dokładnego zasięgu zalegania gorącej masy powietrza oraz wielkości zachmurzenia związanego z rozproszoną konwekcją, czyli powstającymi komórkami burzowymi.

Czerwcowa fala upałów może przynieść nowe rekordy temperatur maksymalnych w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres do 3 lipca 2022

Fala upałów eksploduje w Polsce, możliwy atak na nowe rekordy temperatur na przełomie czerwca i lipca 2022

Aktualne wyliczenia numeryczne wszystkich wiodących modeli pogodowych zapowiadają szczyt upałów w Polsce około 30 czerwca i 1 lipca. Właśnie w tym okresie spodziewamy się najwyższych temperatur w czasie tej fali upałów. O ile ustanowienie nowego krajowego rekordu temperatury maksymalnej dla czerwca raczej nie wystąpi, to pobicie nowych rekordów lokalnych, będzie jak najbardziej możliwe.

Prognozowany upał w Polsce, 29 czerwca 2022

Fala upałów w Polsce, możliwe nowe rekordy temperatur, prognoza temperatury 29 czerwca 2022

Bardzo upalny zapowiada się ostatni dzień czerwca w Polsce. Temperatura może wzrosnąć miejscami, zwłaszcza na wschodzie, w centrum i na południowym wschodzie do 32-37 st. C., być może lokalnie 38 st. C. Jeśli faktycznie prognoza się sprawdzi, to będą zagrożone lokalne rekordy temperatur maksymalnych dla czerwca. 

Możliwy atak na nowe rekordy temperatur w Polsce, 30 czerwca 2022

Fala upałów w Polsce, możliwy atak na nowe rekordy temperatur maksymalnych w Polsce, prognoza 30 czerwca 2022

Prognozowane wartości temperatur wskazują na możliwe ustanowienie nowych lokalnych rekordów temperatur maksymalnych co najmniej dla czerwca. Wśród takich miast będzie m.in. Tarnów. Aktualny rekord temperatury w czerwcu wynosi tutaj 35,5 st. C. i pochodzi z 2016 roku. Z kolei rekord lipca w tym mieście to 37 st. C. z 1957 roku. Innym miastem, gdzie może paść nowy rekord temperatury maksymalnej dla czerwca może być Rzeszów, gdzie aktualny rekord temperatury pochodzi sprzed roku i wynosi 34,5 st. C. (na naszej stacji na południu miasta 34,9 st. C.). Lipcowy rekord w stolicy Podkarpacia wynosi 35,6 st. C. i pochodzi z 1957 roku.

Prognozowany upał w Polsce, 1 lipca 2022

Upał w Polsce, żar leje się z nieba, prognoza temperatury 1 lipca 2022

Czerwcowy rekordy temperatury maksymalnej może być również zagrożony w Kielcach. Obecnie wynosi 34,6 st. C. i pochodzi z 2019 roku. Nowy rekord temperatury nie jest wykluczony w Lublinie, gdzie aktualnie czerwcowa wartość maksymalna z 1963 roku wynosi 34,1 st. C. W Lipcu najwyższa temperatura w stolicy Lubelszczyzny wynosi obecnie 35,1 st. C. i pochodzi z 1959 roku. Możliwe ustanowienie nowych rekordów, będziemy weryfikować na bieżąco.

Prognozowany kres fali upałów w Polsce, 2 lipca 2022

Kiedy koniec upałów w Polsce, prognoza temperatury 2 lipca 2022

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, aktualna fala upałów na przeważającym obszarze Polski utrzyma się do 1 lipca. W kolejnym dniu upał zostanie zepchany na krańce wschodnie kraju, a następnie w kolejnych dniach będziemy notować temperatury przeważnie na poziomie 20-29 st. C., tylko lokalnie przejściowo w okolicach 30 st. C. do czasu kolejnej ogólnokrajowej fali upałów, bo z pewnością jeszcze takiej doświadczymy tego lata. Wypieraniu gorącej masy powietrza, będą miejscami towarzyszyć przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Zjawiska miejscami mogą być silne, dlatego zalecamy sprawdzanie danych z radaru opadów, a także bieżących prognoz burzowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!