| |
Zagrożenie!
Fala upałów będzie bardzo długa. Temperatura sięgnie 51 stopni. Piekielny upał nasili się w tych dniach

Fala upałów będzie bardzo długa. Temperatura sięgnie 51 stopni. Piekielny upał nasili się w tych dniach

Oczekiwana w nowym tygodniu fala upałów w Polsce może rozczarować bo najnowsze prognozy temperatury przewidują tylko kilka dni z letnim żarem, ponadto piekielny upał nie obejmie całego kraju. Mamy jednak nadal regiony na północnej półkuli Ziemi, gdzie temperatury sięgające 51 st. C., a lokalnie więcej będą się przedłużać praktycznie na cały sierpień. W tych regionach nawet noce nie przynoszą wytchnienia.

Prognozowany zasięg piekielnego upału w rejonie Półwyspu Arabskiego, 10 sierpnia 2024

Piekielny upał na Półwyspie Arabskim sięgnie 51 st. C. w sierpniu 2024, upał potrwa utrzyma się bardzo długo

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem temperatur, z jakimi od wielu tygodni muszą się zmagać mieszkańcy Bliskiego Wschodu. Nie brakuje miast, gdzie temperatura maksymalna na poziomie 40-50 st. C. utrzymuje się już ponad 2 miesiące, a w nocy w tym okresie często nie spada poniżej 30 st. C. Jedynym pocieszeniem jest wilgotność powietrza, która utrzymuje się na niskim poziomie. Ogromny upał utrzymuje się nie tylko przy powierzchni, ale także na wysokości 1,5 km, gdzie gorące powietrze osiada pod inwersją w kopule ciepła, która potrafi się utrzymywać wiele tygodni i tak jest w tym przypadku.

Prognozowany ogromny żar pod kopułą ciepła na wysokości 1,5 km w rejonie Bliskiego Wschodu, 11 sierpnia 2024

Ogromny i długotrwały piekielny upał na Półwyspie Arabskim w sierpniu 2024, temperatura sięgnie 51 st. C.

Minionej doby najwyższą temperaturę zbliżającą się do 50 st. C. zanotowano w irańskim mieście Omidije oraz Safiabad. Prześledziliśmy dane z ostatnich wielu tygodni i okazuje się, że w przykładowym mieście Omidije, upał z temperaturą 40-50 st. C. utrzymuje się nieprzerwanie od ostatnich dni maja, czyli już grubo ponad 2 miesiące. W tym sezonie do tej pory najwyższa temperatura w tym regionie osiągnęła 51,2 st. C. w pierwszej połowie lipca. Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że pomiar dokonywany jest zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Meteorologicznej, czyli za pomocą skalibrowanych termometrów w specjalnych klatkach zapewniających wysoką osłonę radiacyjną przed promieniami słonecznymi. W pełnym słońcu i przy gruncie rzeczywisty żar jest dużo wyższy.

Prognozowany ogromny upał w rejonie Półwyspu Arabskiego na Bliskim Wschodzie, 14 sierpnia 2024

Długa piekielna fala upałów na Półwyspie Arabskim w rejonie Bliskiego Wschodu, 14 sierpnia 2024

Również noce nie przynoszą wytchnienia bo temperatury minimalne we wspomnianym okresie często utrzymują się w zakresie 25-33 st. C., z przewagą na poziomie do 30 st. C. w najchłodniejszym momencie nocy. Takich przykładów z tego regionu Ziemi jest cała masa szczególnie na obszarze między Iranem, Irakiem, Kuwejtem i Arabią Saudyjską, gdzie końca piekielnych upałów przez dalszą część sierpnia nadal nie widać. Wysokie temperatury sięgają także pobliskiego Omanu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nawet w tym regionie naszej planety, tak wysokie i długotrwałe upały nie są zjawiskiem normalnym o czym świadczy anomalia, która w najcieplejszym momencie dnia miejscami o 8-12 st. C. przekracza średnią.

Sprawdź: Przejdą silne wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. Prąd strumieniowy namiesza w prognozach

Prognoza zasięgu piekielnego upału w rejonie Półwyspu Arabskiego, 15 sierpnia 2024

Ogromna i długa piekielna fala upałów na Półwyspie Arabskim, Bliski Wschód, temperatura 15 sierpnia 2024

Najnowsze prognozy temperatur na okres między 14-17 sierpnia wskazują nasilenie upału na Bliskim Wschodzie, lokalnie do około 51-52 st. C. Będzie to wyjątkowo gorący okres w tym miesiącu. Z kolei w Polsce spodziewamy się powrotu upału między około 13-14 sierpnia z tendencją jego przesuwania z zachodu na wschód kraju. Wrócimy do podmuchu letniego żaru, ale prawdopodobnie tylko na kilka dni i to nie na całym obszarze.

Zobacz: Będą ulewy z oberwaniem chmury. Spadnie 190 litrów wody. Powodzie błyskawiczne zaleją domy

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!