| |
Zagrożenie!
Fala upalnych i gorących dni w prognozach. Temperatura wzrośnie do 34 stopni. Czy upał pojawi się w Polsce?

Fala upalnych i gorących dni w prognozach. Temperatura wzrośnie do 34 stopni. Czy upał pojawi się w Polsce?

Od kilku dni śledzimy szczególnie prognozy na drugą dekada maja. Jest szansa na upalne i gorące dni w Europie. Ciepłe powietrze ma dotrzeć również do Polski. Nasuwa się pytanie, czy również w naszym kraju pojawi się pierwszy upał, czyli temperatura osiągająca lub przekraczająca 30 stopni C. Nie jest to jeszcze takie oczywiste, bo prognozy nadal się wahają, ale wygląda na to, że na pierwszy zakres temperatur maksymalnych w przedziale do 25-29 st. C. w wielu regionach Polski możemy liczyć. Sprawdźmy, kiedy ma być gorąco w naszym kraju.

Prognozowane maksymalne temperatury w Europie, jakie mogą wystąpić między 4-14 maja 2022. Model GFS ma tendencję do zaniżania miejscami temperatur nawet o kilka stopni

Pierwsza fala upalnych i gorących dni w Europie i Polsce, mapa temperatury do 14 maja 2022

Prognozy nadal podtrzymują możliwość wystąpienia pierwszych gorących dni w wielu krajach Europy w pierwszej połowie maja. Gorąco i upalnie zrobi się miejscami w Hiszpanii, Francji i Portugalii. Temperatura w tych krajach w omawianym okresie w co najmniej kilku regionach może wzrosnąć nawet do 30-34 st. C., a na pozostałym obszarze pojawi się miejscami gorący okres z temperaturami do 25-30 st. C. 

Wstępnie prognozowana temperatura w Europie, 13 maja 2022

Upał w Europie, temperatura do 34 stopni, prognoza temperatury w maju 2022

Ciepłe powietrze z Francji i Hiszpanii rozprzestrzeni się także na Niemcy, częściowo Włochy po Polskę, Czechy, Słowację, Węgry i częściowo Bałkany. Na tym obszarze również w wielu regionach temperatura wzrośnie do 25-29 st. C., a lokalnie może osiągnąć lub przekroczyć 30 st. C., czyli pojawi się pierwszy upał.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce 12 maja 2022

Pierwszy upał w Polsce, kiedy temperatura osiągnie 30 stopni, mapa temperatury 12 maja 2022

Aktualne prognozy nadal podtrzymują możliwy pierwszy gorący okres w Polsce około 12-14 maja (+/- 2 dni), przy czym na początku gorąco ma się zrobić na zachodzie i południowym zachodzie, a później to ciepłe powietrze ma być spychane na wschód i południowy wschód kraju. Napływające ciepłe powietrze w obszarze wyżowym w czasie operacji słonecznej jeszcze bardziej się nagrzeje.

Wstępnie prognozowane gorące temperatury w Polsce, 12 maja 2022

Pierwszy upał w Polsce, prognoza temperatury 12 maja 2022

Prognozy na ten okres w Polsce są nadal bardzo niestabilne, co widać w porównaniu dwóch powyższych wyliczeń numerycznych. Model amerykański GFS przewiduje gorący dzień w zachodniej połowie kraju, a model kanadyjski GEM już wskazuje na możliwy front chłodny na zachodzie i północnym zachodzie oraz gorące powietrze zalegające na wschodzie i południowym wschodzie przed burzami.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 13 maja 2022

Czy będzie upał w Polsce, prognoza temperatury w Polsce 13 maja 2022

Z kolei europejski model ECMWF również widzi możliwość wzrostu temperatury w Polsce, ale obszar ten obecnie wydaje się być bardziej ograniczony do zachodniej i południowo zachodniej Polski. Mamy więc trend możliwego znacznego ocieplenia w Polsce, zwłaszcza miedzy 12-14 maja, aczkolwiek zasięg i termin wystąpienia najwyższych temperatur w kraju nadal nie jest pewny. Mimo to, jest spora szansa na pierwsze gorące dni z temperaturą do 25-29 st. C. Pierwszy lokalny upał w Polsce wydaje się jednak jeszcze niepewny, ale może to się zmienić w kolejnych prognozach lub przesunąć o kilka dni na drugą połowę maja. O szczegółach, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!