| |
Zagrożenie!
Fala przymrozków zaleje Polskę. Temperatura spadnie do -10 stopni. Niebiesko na mapach

Fala przymrozków zaleje Polskę. Temperatura spadnie do -10 stopni. Niebiesko na mapach

Na aktualnych mapach synoptycznych, zdjęciach satelitarnych i danych trajektorii napływu masy powietrza obserwujemy postępujący proces przebudowy kierunku adwekcji powietrza, który doprowadzi do silnego ochłodzenia i wystąpienia fali przymrozków w Polsce. Ujemne temperatury wystąpią nie tylko przy gruncie, ale są spodziewane także na wysokości 2m. Aktualne najnowsze prognozy temperatur wskazują na możliwe spadki do około -10/-1 st. C. w zależności od wielkości zachmurzenia i danego dnia.

Fala przymrozków pojawi się w Polsce. Adwekcja zimnego powietrza arktycznego postępuje z północy. Dane: Eumetsat z godziny 11:30, 13 października 2023

Fala przymrozków w Polsce, temperatura spadnie do -10 st. C., październik 2023

Czekające nas ochłodzenie bardzo dobrze obrazuje aktualne kompozytowe zdjęcie satelitarne na którym zimne powietrze arktyczne jest zobrazowane odcieniem koloru fioletowego i niebieskiego. Zwróćmy uwagę na cyklon kręcący się odwrotnie do wskazówek zegara nad Morzem Norweskim i wkraczającym najbliższej doby nad Skandynawię. W ten sposób z północy po jego zachodniej stronie zaciągnie chłodne powietrze, które przez rejon Wysp Brytyjskich i Morza Północnego pod koniec tygodnia spłynie do Polski.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego w głąb Europy na wysokości 1,5 km, 16 października 2023

Fala przymrozków i zimna w Polsce, najnowsze prognozy temperatury do 20 października 2023

W najbliższy weekend czeka nas szok termiczny, bo w sobotę 14 października przed frontem chłodnym, zwłaszcza w południowo wschodniej Polsce temperatura wzrośnie maksymalnie do 20-25 st. C., lokalnie niewykluczone 26 st. C., zwłaszcza w okolicach Tarnowa, a dzień później maksymalnie będziemy notować do około 7-12 st. C. Z podmuchu termicznego lata szybko więc przejdziemy do chłodnej jesieni z postępującymi coraz większymi spadkami temperatur w nocy w nowym tygodniu.

Prognozowane silne ochłodzenie w Polsce na podstawie przewidywania adwekcji powietrza dla Łodzi do 28 października 2023

Silne ochłodzenie i fala przymrozków w Polsce, do kiedy będzie zimno druga połowa października 2023

Prognoza silnego ochłodzenia jest pewna, na co wskazuje wysoka zgodność długoterminowych wiązek. Ich bliskie położenie świadczy o stabilności prognozy i wysokim prawdopodobieństwie sprawdzenia. Na powyższych danych widzimy, że adwekcja zimnego powietrza do Polski ma się utrzymać co najmniej do około 21 października. Po tym terminie zaczynają się rozbieżności, które obecnie nie można precyzyjnie zweryfikować

Prognozowane przymrozki w Polsce około 20 października 2023

Silne przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 20 października 2023

Aktualne wstępne wyliczenia wskazują, że największe spadki temperatur podczas tego ochłodzenia mogą się zdarzyć między około 19-21 października (+/-1 dzień). Ostateczne spadki temperatur będą uzależnione od wielkości zachmurzenia i siły wiatru. W przypadku rozpogodzeń najzimniej będzie w zagłębieniach terenu i kotlinach oraz w lokalnych zastoiskach chłodu oraz w górach i rejonach podgórskich. Spadki temperatur na poziomie około -10/-1 st. C. w zależności od regionu i dnia będą jak najbardziej realne.

Wstępnie prognozowane ujemne temperatury w Polsce, 21 października 2023

Fala ochłodzenia i zimna z przymrozkami sięgnie Polski, prognoza temperatury 21 października 2023

Na mapach temperatury pojawia się wyraźny dawno niewidziany niebieski kolor wskazujący na nadchodzące ochłodzenie i możliwe ujemne temperatury. Dotyczy to także wyraźnego okresu ujemnej anomalii, co oznacza, że będzie ogólnie w tych dniach zimniej niż wynika z normy klimatycznej o kilka st. C. Przed nami więc istotna zmiana warunków pogodowych przez które będziemy musieli sięgnąć do szaf z ciepłymi ubraniami. Najnowsze prognozy temperatur na poszczególne dni i noce będziemy analizować na bieżąco.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!