| |
Zagrożenie!
Fala na froncie zbliża się do Polski. Przyniesie ulewy i lokalne burze. Spadnie kilkadziesiąt litrów wody

Fala na froncie zbliża się do Polski. Przyniesie ulewy i lokalne burze. Spadnie kilkadziesiąt litrów wody

Od wielu tygodni utrzymuje się w wielu regionach Polski posucha i susza hydrologiczna. Niedobór opadów jest widoczny m.in. na wschodzie i południu kraju. Najnowsze prognozy opadów dają miejscami szanse na solidną dostawę deszczu na tym obszarze. Ulewy ma przynieść fala na froncie, jaka przejdzie przez południowo wschodnią Polskę między 5/6 lipca. Lokalnie opadom będą towarzyszyć również burze. W rejonach wbudowanych komórek konwekcyjnych w obszarze frontowym opady będą najbardziej intensywne. Miejscami może spaść powyżej 25-60 mm wody. Niektóre prognozy wskazują lokalnie więcej, zwłaszcza, jeśli faktycznie wystąpią burze. Mamy najnowsze mapy opadów dla Polski.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 7 lipca 2022. Model ICON

Fala na froncie przyniesie w Polsce ulewy i burze, 5/6 lipca 2022. Przegląd prognoz i map opadów

Mimo, że jesteśmy zaledwie dobę przed uaktywnieniem się i wkroczeniem fali na chłodnym froncie atmosferycznym, to prognozowany zasięg i suma opadów w poszczególnych regionach miejscami bardzo się różnią w poszczególnych modelach pogodowych. Jest to cecha bardzo charakterystyczna dla opadów wchodzących z południa.

Obszar rozciągającego się obszaru frontowego wraz prognozowanym kierunkiem przemieszczenia w ciągu najbliższej doby. Dane satelitarne Eumetsat, godzina 11:00, 4 lipca 2022

Fala na froncie przyniesie ulewy i burze w Polsce, satelitarna mapa opadów, 4-5-6 lipca 2022

Dodatkowym czynnikiem niepewności są burze, które mają miejscami znaczące znaczenie dla ostatecznej sumy opadów. Ze względu na to wszystko prezentujemy kilka aktualnych wyliczeń najbardziej popularnych modeli pogodowych, aby później te prognozy porównać i wskazać, która prognoza była najbliżej stanu faktycznego.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 7 lipca 2022. Model ECMWF

Ulewy i burze przejdą przez Polskę, mapa opadów 5-6 lipca 2022

Jeśli porównany wszystkie najważniejsze prognozy, to aktualnie można wysunąć wniosek, że najwięcej deszczu spadnie na obszarze od południowych dzielnic województwa śląskiego i mazowieckiego przez Małopolskę, Podkarpacie, południowo wschodnie dzielnice Ziemi Świętokrzyskiej po południe Podlasia i Lubelszczyznę. Szczególnie w tym ostatnim regionie prognozowana suma opadów miejscami jest dość znacząca. Jeśli prognozy faktycznie się sprawdzą, to lokalnie będą możliwe podtopienia lub zalania.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu i ulewy w Polsce, do 7 lipca 2022. Model ARPEGE

Ulewy i burze, fala na froncie, mapa opadów w Polsce 5/6 lipca 2022

Jako ciekawostkę prezentujemy jeszcze model wysokiej rozdzielczości uwzględniający opady konwekcyjne, czyli burzowe, aczkolwiek ich rejon przejścia może się jeszcze zmienić, dlatego poniższą mapę traktujemy obecnie jako możliwy maksymalny potencjał ulewy.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 7 lipca 2022. Model SWISS HD ECMWF

Ulewa przejdzie przez Polskę, będzie fala na froncie, mapa opadów 5-6 lipca 2022

Sytuacja jest nadal rozwojowa i jeszcze nieostateczna. Opady związane z omawianą falą na froncie zaczną wkraczać do południowej Polski w nocy 4/5 lipca, zwłaszcza we wtorek 05.07 nad ranem. Wtedy padać będzie prawdodpobnie miejscami na Górnym Śląsku oraz lokalnie w Małopolskę po Ziemie Świętokrzyską. Bardziej precyzyjne prognozy przedstawiamy jutro w prognozie szczegółowej na dany dzień, gdyż obszar frontowy może się jeszcze przesunąć na zachód lub wschód, a to będzie mieć spore znaczenie. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!