| |
Zagrożenie!
Fala na froncie nocą przejdzie przez Polskę. Przyniesie deszcz i burze. W tych regionach pogoda się załamie

Fala na froncie nocą przejdzie przez Polskę. Przyniesie deszcz i burze. W tych regionach pogoda się załamie

Na aktualnych danych radarowych i zdjęciach satelitarnych możemy zaobserwować przechodzenie chłodnego frontu atmosferycznego przez Polskę z zachodu na wschód i północny wschód. Na froncie rozciągającym się poza nasze południowe granice dochodzi do zafalowania i kolejna strefa opadów na nim wkroczyła wieczorem i nocą przesunie się przez południowe i południowo wschodnie regiony. Pojawią się opady deszczu, a lokalnie mogą wystąpić pojedyncze burze.

Zachmurzenie przed nastaniem nocy z wchodzącą falą na froncie do Polski o godzinie 16:10, 31 października 2023. Dane: Eumetsat - Windy

Fala na froncie w nocy na 1 listopada 2023 przejdzie przez Polskę, przyniesie deszcz i burze, załamanie pogody w kilku regionach

Zgodnie z naszymi prognozami, fala na froncie wieczorem zaczęła wkraczać do południowej i południowo wschodniej Polski. Aktualnie deszcz rozpadał się szczególnie na obszarze, od Górnego Śląska przez Małopolskę i rozszerza zasięg w kierunku Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpacia. Najmocniej pada na wschodzie Małopolski między rejonem Tarnowa i Nowego Sącza.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce na fali frontu o godzinie 20:00, 31 października 2023

W nocy na 1 listopada 2023 fala na froncie przyniesie deszcz i burze w Polsce

Wieczorem i nocą na 1 listopada strefa opadów będzie się przesuwać przez Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską i Małopolskę w kierunku Lubelszczyzny i częściowo Mazowsza. Może sięgnąć lokalnie także południowego Podlasia. Sumy opadów nie będą duże, ale mogą być zróżnicowane, od 1, do 20 litrów wody na m2 ziemi.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 24:00 w nocy na 1 listopada 2023

Noc na 1 listopada 2023 przyniesie deszcz i burze w Polsce, przejdzie fala na froncie

W drugiej połowie nocy front zacznie wychodzić poza wschodnią granicę kraju, a tym samym w środę w ciągu dnia możemy liczyć na poprawę i stabilizację pogody w całym kraju. Będzie jednak chłodniej za frontem z temperaturą maksymalną do około 7-10 st. C. w północnych regionach i 11-16 st. C. na pozostałym obszarze.

Prognoza sumy opadów w Polsce do 2 listopada 2023

Prognoza sumy opadów w Polsce do 2 listopada 2023

Co ciekawe, niewykluczone, że lokalnie przy przejściu fali na froncie wystąpią burze. Do południowo wschodnich regionów kraju napływa niewielka niestabilność masy powietrza w której mogą się rozwinąć lokalne komórki konwekcyjne wbudowane w zachmurzenie warstwowe.

Prognozowana niestabilność powietrza nad południowo wschodnią Polską przed nastaniem nocy na 1 listopada 2023

Prognoza burz dla Polski na noc 1 listopada 2023

Lokalne burze w Polsce jeśli wystąpią, to będą to pozostałości po burzach licznie rozwiniętych nad Słowacją. Do tej pory w pobliżu naszego kraju padło już blisko 3 tysiące wyładowań. To sporo jak na ostatni dzień października. Punktową burzę zanotowano na południu Małopolski, zwłaszcza w rejonie Tatr.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 16:10, 31 października 2023

Burze w rejonie Polski, zanotowane wyładowania przed 1 listopada 2023

Pocieszający jest jednak fakt, że fala na froncie z opadami nad Polską przejdzie wieczorem i najbliższej nocy, a 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych, gdy tłumnie będziemy odwiedzać nekropolie będzie się poprawiać pogoda. Następne istotne opady w Polsce prognozuje 3 listopada, gdy nad krajem z zachodu na wschód i północ będzie się przemieszczał kolejny front z płytkim niżem. To będą skutki potężnego cyklonu z niszczącą wichurą znad zachodniej Europy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!