| |
Zagrożenie!
Fala kulminacyjna dotarła do Sandomierza

Fala kulminacyjna dotarła do Sandomierza

Zgodnie z prognozami, dziś 26.05 kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle dotarła do Sandomierza. Pomiar IMGW o godz. 09:50 wskazał poziom 720 cm, a to oznacza, że woda o 110 cm przekracza stan alarmowy.

Pomiar na Wiśle w Sandomierzu. Dane: IMGW

Poziom wody w Wiśle Sandomierz

25 maja o godz. 19:00 na wodowskazie w Sandomierzu było 670 cm. Foto: Ratownictwo Wodne Sandomierz GPI 

Fala wezbraniowa Sandomierz

Prognoza przewiduje dzisiaj wzrost poziomu wody w Zawichoście do około 740 cm.

Intensywne opady deszczu w minionych dniach doprowadziły do powstania fali wezbraniowej w woj. małopolskim. Niestety, mimo upływu ponad 20 lat od pamiętnej powodzi z lipca 1997 roku, południowa i południowo-wschodnia Polska nadal jest nieprzygotowana na przyjęcie wielkiej wody porównywalnej także do tej z lipca 2001 oraz przełomu maja i czerwca 2010 roku.

Dużo w tym roku do nieszczęścia nie brakowało w Zabrniu w Małopolsce. 

Miejmy nadzieję, że wały wytrzymają i skończy się tylko na strachu. Gdyby w najbliższych 1-3 dniach pojawiły się podobne opady do tych z kończącego się tygodnia, mielibyśmy bardzo trudną sytuację, w tych samym regionach dotkniętych powodzią, co w minionych latach.

Służby informują, że obecna sytuacja jest pod kontrolą. Sylwia Rawska, główny specjalista ds bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego w Tarnobrzegu mówi, że po godzinie 12:00 woda w Wiśle powinna zacząć opadać. Jak podkreśliła, pomimo że stan jest powyżej alarmowego, sytuację można określić jako stabilną. Wszystko na bieżąco jest zabezpieczane, wszystkie wały są monitorowane - zaznaczyła.

Powiat tarnobrzeski doświadczył powodzi w 2010 roku, gdy został przerwany wał na Wiśle. Przewidywany maksymalny poziom wody w rzece jest teraz ponad metr niższy niż 9 lat temu. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!