| |
Zagrożenie!
Fala gorącego lata wkracza do Polski. Antycyklon Patrycja namiesza w pogodzie. Upał przerwą burze z gradem

Fala gorącego lata wkracza do Polski. Antycyklon Patrycja namiesza w pogodzie. Upał przerwą burze z gradem

Po wchłonięciu wyżu Olenka przez antycyklon Patrycja, w najbliższych dniach w Polsce nadal możemy liczyć na piękną i słoneczną pogodę. Zmieni się kierunek adwekcji powietrza, a przez to wzrosną temperatury na przeważającym obszarze kraju. Będzie gorąco, a miejscami pojawi się upał. Na termometrach w wielu regionach zanotujemy maksymalnie co najmniej 25-31 st. C. Czeka nas fala gorącego i miejscami upalnego lata. Ten wrześniowy żar zakończy przejście chłodnego frontu z opadami deszczu i burzami z gradem.

Fala gorącego i upalnego lata w Polsce i Europie. Prognozowane maksymalne temperatury między około 11-12 września 2023

Fala upałów w Polsce we wrześniu 2023, antycyklon Patrycja namiesza w pogodzie, upał zakończą burze z gradem

Coraz wyższe temperatury od zachodu wdzierają się w głąb Polski. Już minionej doby gorąco było szczególnie od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, Mazowsze, Kujawy po Ziemie Lubuską, Mazury, Podlasie i Pomorze Zachodnie. Na tym obszarze kraju zanotowano 26-29 st. C. Najwyższą temperaturę 29,1 st. C. odnotowano na stacji IMGW w Szczecinku. Mamy więc wrześniowe lato w pełni.

Prognozowane położenie antycyklonu Patrycja w rejonie Polski o godzinie 14:00, 8 września 2023

Antycyklon Patrycja namiesza w pogodzie we wrześniu 2023 w Polsce, upał a później burze z gradem

Stabilna pogodę w rejonie Polski w kolejnych dniach będzie nam pilnował spory obszar antycyklonu rozciągającego się nad Europą. Obecnie jest związany z głównym ośrodkiem Patrycja. Ciśnienie w centrum wyżu znajdującego się aktualnie nad Łotwą sięgnie około 1031 hPa. Wyż utrzyma się w pobliżu naszego kraju, a następnie zastąpi go ośrodek wyżu rosyjskiego.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 10 września 2023

Antycyklon Patrycja i fala upałów we wrześniu 2023 w Polsce

W tym czasie w głąb Europy z zachodu i południowego zachodu będzie napływać ciepła masa powietrza dodatkowo kierowana w obszar antycyklonu przez były huragan Franklin znajdujący się nad Atlantykiem. Taka bardzo przyjemna i stabilna pogoda w środkowej Europie, w tym w Polsce utrzyma się co najmniej do 12-13 września.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 12 września 2023

Upał we wrześniu 2023 w Polsce przerwą burze z gradem

Nasuwa się pytanie, kiedy pogoda się zmieni i będą najbliższe opady deszczu z burzami i gradem w Polsce. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że może to nastąpić około 13 września. W tym dniu jest obecnie prognozowane przejście chłodnego frontu atmosferycznego w rejonie naszego kraju. Wygląda na to, że właśnie wtedy wystąpi najbliższy deszcz i burza. Zasięg tych opadów, skala natężenia i zasięgu jest jednak jeszcze kwestią otwartą.

Wstępnie prognozowany front nad Polską z opadami i burzami, 13 września 2023

Front z burzami i gradem zakończy upał we wrześniu 2023 w Polsce, kiedy spadnie deszcz

Raczej nie będzie to jednak ostateczne przełamanie obszaru wyżowego, gdyż po przejściu frontu co jakiś czas będziemy ponownie w zasięgu wyżu lub przynajmniej klina wyżowego, ale z już nieco niższą temperaturą. Okresami przejdą również miejscami przelotne opady. Wrócimy wtedy do pogody nieco bardziej zmiennej, ale bez częstych gwałtownych zmian.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!