| |
Zagrożenie!
Fala gorąca i upału dotrze z południa. Żar rozleje się po Polsce. Będą burze z nawałnicami na froncie

Fala gorąca i upału dotrze z południa. Żar rozleje się po Polsce. Będą burze z nawałnicami na froncie

Rozpoczął się pierwszy miesiąc wakacji i zarazem okres szczytu urlopowego, a także prac polowych związanych ze żniwami. Pytacie, czy fala upałów dotrze do Polski, jakie będą temperatury maksymalne i czy w lipcu pogoda będzie sprzyjać aktywnemu wypoczynkowi. Jeśli lubicie wysokie temperatury, to mamy coraz lepsze prognozy, bo w pierwszej połowie miesiąca będą przeważać dni gorące i okresami upalne. Niestety przy przejściu frontu i wymianie masy powietrza będą burze z nawałnicami.

Fala gorąca i upału pojawi się w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 10 lipca 2023

Fala gorąca i upału dotrze do Polski, temperatura przekroczy 30 st. C., będą burze z nawałnicami przy przejściu frontu, lipiec 2023

Pojawieniu się wielu dni z temperaturami osiągającymi lub przekraczającymi 25-30 st. C. w wielu regionach Polski będzie sprzyjał wzór układu barycznego nad Europą, jaki sięgnie naszego kraju. W pierwszej połowie lipca dość często będziemy się znajdować między wpływem obszaru klinów wyżowych, a oddziaływaniem stref frontowych z płytkimi niżami. Między tymi polami barycznymi pojawi się korytarz do adwekcji ciepłego powietrza z południowego zachodu Europy, przejściowo nawet z północno zachodniej Afryki.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 9 lipca 2023

Fala upałów i gorąca sięgnie Polski, żar poleje się z nieba, prognoza tempertaury, 9 lipca 2023

Temperatury na poziomie 25-29 st. C. w kolejnych dniach w wielu regionach kraju będą dość częste, początkowo niższe, głównie nad morzem i w rejonach podgórskich, ale okresami zaczniemy również notować wartości osiągające lub przekraczające 30 st. C. Zrobi się więc gorąco, a miejscami też parno i duszno z tendencją do najczęściej popołudniowych letnich burz. Z tego powodu zalecamy, aby sprawdzać codzienne prognozy burzowe w naszej specjalnej zakładce.

Fala gorąca i upału pojawi się w Polsce. Wstępna prognoza temperatury na 10 lipca 2023

Gorące i upalne lato pojawi się w Polsce, upał sięgnie 34 st. C., prognoza temperatury 10 lipca 2023

Wyjątkowo gorąco zapowiadają się szczególnie okolice przełomu pierwszej i drugiej dekady lipca, o ile sprawdzą się aktualne najnowsze wyliczenia numeryczne. Obecne prognozy według przykładowego modelu ECMWF wskazują na temperaturę maksymalną w Polsce mogącą osiągnąć około 31-34 st. C., być może lokalnie 35 st. C. Zaznaczamy jednak, że są to prognozy wstępne i ostatecznie mogą ulec korektom. Oczywiście mowa o prognozowanej temperaturze w cieniu na wysokości 2m, bo w słońcu i przy gruncie, w tym na zabetonowanych placach centrum miast będzie znacznie więcej i tam poczujemy ogromny skwar.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 11 lipca 2023

Fala upałów i gorąca dotrze do Polski w lipcu 2023, skwar i żar poleje się z nieba

Prawdopodobieństwo dni gorących i okresami upalnych potwierdzają wiązki prognoz temperatury dla przykładowego centrum Polski w Łodzi. Na poniższym wykresie widzimy wskazywany trend temperatury. To będzie najcieplejszy okres od początku roku z najwyższą średnią temperaturą w naszym kraju. Anomalia temperatury od początku lipca około 14 dnia miesiąca ma być o około 1,9 st. C. powyżej normy klimatycznej. Jeżeli zastanawiacie się nad rozłożeniem basenów, to w najbliższych dniach warto uwzględnić taką możliwość, aby nie robić tego na ostatnią chwilę tuż przed uderzeniem upału.

Możliwe gorące i okresami upalne lato w Polsce na przykładzie prognozy temperatury dla Łodzi do 14 lipca 2023

Żar poleje się z nieba, fala upałów i gorąca w Polsce, prognoza lipiec 2023

Widać więc wyraźnie, że w najbliższych dniach często w wielu regionach będą notowane temperatury na poziomie co najmniej 25 st. C. i więcej, ale będzie również miejscami możliwe nadejście umiarkowanego upału. Niestety, fale gorąca i upału mogą zakłócić strefy frontowe przy wymianie mas powietrza z silnymi burzami i nawałnicami. O wszystkich ważnych zjawiskach będziemy informować na bieżąco ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!