
Fala ciepła już w Polsce. Temperatura sięgnęła 14 stopni. Ocieplenie przerwą opady śniegu
Początek nowego tygodnia w Polsce przyniósł fale ocieplenia. Temperatury w wielu regionach wzrosły do 10-14 st. C. To zasługa rozpogodzeń i operacji słonecznej na południu kraju w obszarze wyżowym. Na temperatury wpłynęła także adwekcja ciepłego powietrza polarnomorskiego wraz z lokalnymi zjawiskami fenowymi wiatru. Najwyższą temperaturę zanotowano w Małopolsce. Co ciekawe, w rejonie z najwyższą temperaturą za kilkadziesiąt godzin spadnie śnieg.
Fala ciepła w Polsce. Anomalia temperatury prognozowana w Europie, 18 grudnia 2023
Zima z mrozem i pokrywą śnieżną na nizinach w Europie odsunęła się na daleką północ i wschód kontynentu. Na mapach temperatury i anomalii wróciły kolory czerwone wskazujące na średnie wartości temperatur znacznie przekraczające wartości wieloletniej normy dla tej pory roku. Grudzień odrabia więc straty termiczne z bardzo chłodnej pierwszej dekady miesiąca.
Silne ocieplenie w Polsce. Temperatury maksymalne zanotowane 18 grudnia 2023
Najwyższe temperatury w Polsce na stacjach meteorologicznych IMGW odnotowano w poniedziałek szczególnie na południu kraju w rejonach podgórskich, gdzie pojawiło się sporo chwil ze słońcem. Wyjątkowo ciepło, co najmniej 13,8 st. C. było w miejscowości Łącko blisko Nowego Sącza. Ponadto zmierzono 13,3 st. C. w Bielsku-Białej, 12 st. C. w Karpaczu, 11,7 st. C. w Tarnowie. Ostateczne wartości maksymalne mogą być nieznacznie wyższe, gdyż podane dane to maksymalne wartości zanotowane o pełnej godzinie. Pełny raport poznamy w wieczornej depeszy synoptycznej.
Prognozowane temperatury maksymalne w Polsce, 19 grudnia 2023
Fala silnego grudniowego ocieplenia jest spodziewana także we wtorek, zwłaszcza na południu kraju między Dolnym Śląskiem i Małopolską. Na tym obszarze ponownie miejscami możemy zanotować co najmniej 10-12 st. C., co będzie mieć związek z adwekcją ciepłego powietrza i lokalnymi zjawiskami fenowymi.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 19 grudnia 2023
W tym tygodniu, a w zasadzie do końca roku nie możemy jednak oczekiwać stałego trendu pogodowego. Przechodzenie głębokich niżów z frontami atmosferycznymi spowoduje częstą wymianę mas powietrza, a tym samym po ociepleniu będzie chwilowe ochłodzenie z opadami śniegu i nawet miejscami z przymrozkami przed kolejnym ociepleniem. Zjawiskom będą towarzyszyć okresami silne wichury.
Prognozowany chwilowy przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce po ociepleniu do 22 grudnia 2023
Jest bardzo prawdopodobne, że w rejonach miejscowości, gdzie obecnie notujemy silne ocieplenie z najwyższymi temperaturami w Polsce, to do 22-23 grudnia spadnie również śnieg, który zdoła na chwilę zabielić krajobrazy. Nudy w pogodzie nie będzie.
Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW