| |
Zagrożenie!
Fala chłodu nadciągnie z północy. Temperatury runą o ponad 20 stopni. Przymrozki będą częstsze

Fala chłodu nadciągnie z północy. Temperatury runą o ponad 20 stopni. Przymrozki będą częstsze

Obecnie cieszymy się podmuchem ciepłej i przeważnie pogodnej wiosny, bo temperatury w Polsce miejscami osiągną lub przekroczą 22 st. C., ale w trakcie nowego tygodnia fala chłodu dotrze z północy. Do naszego kraju napłynie powietrze arktyczne i wrócą częstsze przymrozki. Różnica między obecnymi temperaturami maksymalnymi i notowanymi minimalnymi za około tydzień przekroczy miejscami ponad 20 st. C. Ochłodzenie potrwa co najmniej kilka dni po czym wrócą bardziej wiosenne temperatury na poziomie co najmniej kilkunastu st. C.

Fala arktycznego powietrza napłynie do Polski. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km w Polsce i Europie, 28 kwietnia 2023

Fala chłodu nadciągnie z północy, będą częstsze przymrozki, temperatura runie o ponad 20 st. C. pod koniec kwietnia 2023

Po uderzeniu ciepłej wiosny, w całej Polsce ochłodzenie rozpocznie się 25 kwietnia i potrwa co najmniej do 28 kwietnia. W tym okresie miejscami w ciągu dnia temperatury nie przekroczą 10 st. C., lub przejściowo będzie niewiele więcej. Noce w sprzyjających warunkach, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń przyniosą miejscami przymrozki i to nie tylko przy gruncie, ale również na standardowej wysokości 2m.

Prognoza długoterminowa napływu powietrza i jego temperatury na wysokości 1,5 km w Polsce na przykładzie Olsztyna

Fala ochłodzenia w Polsce, temperatury runą i napłynie powietrze arktyczne, prognoza temperatury przełom kwietnia i maja 2023

Zapowiadane ochłodzenie jest pewne, gdyż świadczy o tym zgodność w zasadzie wszystkich wiązek prognostycznych szczególnie między 25-28 kwietnia. W tym okresie ponownie zrobi się zimno i trzeba będzie wrócić do cieplejszych ubrań, a nawet rękawiczek i czapek szczególnie o poranku i wieczorem. Anomalia temperatury w Polsce znowu będzie wyraźnie ujemna.

Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 26 kwietnia 2023

Prognozy rozczarują, będzie fala chłodu, prognoza temperatury 26 kwietnia 2023

Niewykluczone, że w czasie tego ochłodzenia miejscami w rejonach stref z przelotnymi opadami zdarzą się opady pochodzenia zimowego, w tym deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej bądź śniegu i to nie tylko w górach, ale o powrocie prawdziwej zimy na nizinach nie ma mowy. 

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce między 26-27 kwietnia 2023

Przymrozki wrócą do Polski, chłodny ostatni tydzień kwietnia 2023

Już ostatniej nocy przy pogodzie wyżowej wróciły miejscami przymrozki do Polski przy gruncie, bo zanotowano -3/-1 st. C. Najzimniej było w Lęborku. Mrozu na nizinach na standardowej wysokości 2m przeważnie jednak nie było. To się zmieni w trakcie przyszłego tygodnia w czasie adwekcji powietrza arktycznego.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce między 27-28 kwietnia 2023

Fala chłodu i przymrozki w Polsce, spadnie krupa śnieżna i śnieg, prognoza temperatury 28 kwietnia 2023

Tegoroczny kwiecień mimo pojawiających się okresów wyraźnie chłodniejszych i tak pozwolił na ruszenie wegetacji. W porównaniu do zeszłego roku jest ona znacznie wcześniejsza, bo wówczas ruszała dopiero w trakcie maja. Prognozy przewidywanego ochłodzenia, w tym jego dokładny okres trwania i minimalnych temperatur będziemy bardziej szczegółowo omawiać bliżej podanego terminu wystąpienia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!