| |
Zagrożenie!
Etiopia: odkryto miejsce na Ziemi, gdzie nie może istnieć życie

Etiopia: odkryto miejsce na Ziemi, gdzie nie może istnieć życie

Ziemia, to jedyne znane nam miejsce we wszechświecie, gdzie istnieje życie we wszelakiej formie. Mimo niezbyt sprzyjających warunków, życie występuje na pustyniach, zamarzniętych tundrach oraz w najgłębszych obszarach oceanu. Z najnowszych badań wynika, że jest jednak region, gdzie życie na Ziemi nie może istnieć. Naukowcy odkryli to miejsce w Etiopii.

Rejon Dallol w Etiopii. Zdjęcie satelitarne ESA, 3 czerwca 2019 roku

Etiopia Wulkan Dallol miejsce gdzie nie ma życia

W celu potwierdzenia wyników, badacze przeprowadzili wiele testów i odkryli, że w Dallol nie ma życia, nawet mikroorganizmów. Jest to rejon wulkanu położonego w północnej części Etiopii w pobliżu granicy z Erytreą. Znajduje się na dnie pustynnej depresji nazywanej Kotliną Danakilską lub Danakilem.

Dallol, to jedno z najbardziej ekstremalnych środowisk na Ziemi. Miejsce to, jest niezwykle gorące, słone i kwaśne. Jego jeziora rozciągają się w poprzek krateru wulkanicznego, w depresji wypełnionej solą, toksycznymi gazami i wrzącą wodą.

Etiopia Wulkan Dallol nie ma życia badania Ziemia

Odkrycie opublikowano w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution Pobrane i zbadane próbki wskazują, że nie ma tutaj życia mikrobiologicznego. Wokół jezior występuje ogromna różnorodność halofilnych archeonów (rodzaj prymitywnych mikroorganizmów lubiących sól) na pustyni, ale ani w samych jeziorach, ani w tak zwanych czarnych i żółtych jeziorach Dallol, w których występuje sporo magnezu - nie ma życia.

DobraPogoda24, Nature Ecology & Evolution


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!