| |
Zagrożenie!
Wybuchł wulkan na Islandii na półwyspie Reykjanes. System wulkaniczny w Fagradalsfjall był nieaktywny od kilkuset lat

Wybuchł wulkan na Islandii na półwyspie Reykjanes. System wulkaniczny w Fagradalsfjall był nieaktywny od kilkuset lat

Po serii ponad 40 tysięcy trzęsień ziemi wreszcie doszło do erupcji wulkanu na Islandii, kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju Rejkiawiku. Erupcja ma miejsce w dolinie Geldingadalur blisko góry wulkanicznej Fagradalsfjall. Jest to erupcja szczelinowa systemu wulkanicznego Krysuvik-Trolladyngja. Do ostatnich erupcji tego systemu wulkanicznego doszło w latach 1151, 1188 i 1340. Jest to więc pierwsza erupcja wulkanu w tym rejonie Islandii od około 681 lat! Z nagrań z helikopterów wynika, że długość wycieku lawy osiągała około 500-600 m, a wysokość fontanny lawy dochodzi do 100 m. Co ciekawe, dokładnie 11 lat temu rozpoczęła się erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w Fimmvörðuháls. Piątkowy 19.03 wybuch wulkanu w południowo zachodniej Islandii na półwyspie Reykjanes spowodował wstrzymanie ruchu lotniczego na lotnisku Keflavik.

Po kilkusetletniej przerwie wybuch wulkan na Islandii. Foto: Veðurstofa Íslands 

Erupcja wulkanu na Islandii blisko góry wulkanicznej Fagradalsfjall, zdjęcia nagrania

Czerwona chmura rozświetliła nocne niebo po rozpoczęciu erupcji w Fagradalsfjall. Według islandzkiego biura meteorologicznego, erupcja rozpoczęła się w piątek 19 marca 2021 około godziny 21:45 czasu polskiego. Miejsce erupcji znajduje się w dolinie, około 4,7 km w głąb lądu od południowego wybrzeża półwyspu Reykjanes. Najbliżej miejsca erupcji jest nadmorskie miasto Grindavík, położone około 10 km na południowy zachód.

W ciągu ostatnich czterech tygodni na tym obszarze miało miejsce ponad 400 tysięcy trzęsień ziemi o niewielkiej magnitudzie, co stanowi ogromny skok w porównaniu z 1000-3000 trzęsień ziemi rejestrowanych rocznie od 2014 roku.

Wybuch i erupcja wulkanu na Islandii w dolinie Geldingadalur w pobliżu góry wulkanicznej Fagradalsfjall

Erupcje wulkanów w tym regionie znane są jako erupcje szczelinowe, w przeciwieństwie do wybuchów, takich jak Eyjafjallajökull w 2010 roku, gdy chmury popiołu są emitowane wysoko w niebo i paraliżują ruch lotniczy w Europie na tygodnie.

Dane z programu Copernicus przed erupcją wulkanu na Islandii wskazywały na gromadzenie się magmy w południowej części grobli pod górą Fagradalsfjall.

Erupcja wulkanu na Islandii, marzec 2021, zdjęcia i nagrania

Źródłem erupcji jest duża masa stopionej skały, zwanej magmą, która wydostała się na powierzchnię w ciągu ostatnich tygodni, wywołując trzęsienia ziemi.

DobraPogoda24, Icelandic


Komentarze
Kris

Najmniejszy wybuch wulkanu na Islandii ;)

23 marzec 2021 - 16:10
Odpowiedz