| |
Zagrożenie!
W Czarnobylu 100 metrów od zniszczonego reaktora zostanie uruchomiona elektrownia słoneczna!

W Czarnobylu 100 metrów od zniszczonego reaktora zostanie uruchomiona elektrownia słoneczna!

Czy po blisko 32 latach od wybuchu reaktora atomowego w elektrowni w Czarnobylu może nas jeszcze coś zaskoczyć? Wygląda na to, że tak!

Na terenie elektrowni atomowej w pobliżu sarkofagu trwa budowa elektrowni słonecznej, z której prąd ma popłynąć na wiosnę br. Wcześniejsze plany zakładały jej uruchomienie już w grudniu zeszłego roku, ale prace znacznie się przedłużyły.

Projekt elektrowni słonecznej w Czarnobylu

Elektrownia słoneczna w Czarnobylu

Projekt został opracowany przez ukraińską firmę Rodina Energy Group Ltd. oraz niemiecką Enerparc AG z siedzibą w Hamburgu. Inwestorzy pod nazwą spółki Solar Chernobyl wydadzą około 100 milionów euro na powstanie i uruchomienie elektrowni słonecznej w strefie zamkniętej.

Według dyrektora generalnego Rodiny Evgeny Varyagin, pierwsza stacja będzie miała 1 MW mocy. Docelowo elektrownia ma mieć instalację do uzyskiwania 100 MW mocy. Ta energia powinna wystarczyć do zasilenia niewielkiego miasta. Bloomberg poinformował, że również inne firmy energetyczne wyraziły zainteresowanie inwestycją, w tym z Chin i Francji.

Według pomiarów, roczna liczba godzin słonecznych w okolicach Czarnobyla jest porównywalna do południowych regionów Niemiec, a także Czech i południowo-wschodnich dzielnic w Polsce.

Średnia roczna możliwość uzyskania energii elektrycznej z 1 m2 instalacji 

Mapa Czarnobyl energia słoneczna


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!