| |
Zagrożenie!
El Nino powróci z ekstremalną pogodą. Podniesie globalną temperaturę. Wpłynie na cyklony i huragany

El Nino powróci z ekstremalną pogodą. Podniesie globalną temperaturę. Wpłynie na cyklony i huragany

Najnowsze prognozy sezonowe jednoznacznie wskazują na powrót zjawiska El Nino w 2023 roku. Jest to sytuacja, gdy wody tropikalne Pacyfiku stają się znacznie cieplejsze, a to przekłada się na wystąpienia ekstremalnej pogody w wielu regionach naszej planety. Większość modeli pogodowych przewiduje, że temperatura wody powierzchniowej morza przekroczy próg El Nino do sierpnia. Zjawisko to może mieć drastyczne skutki w skali globalnej, od palących fal upałów po ekstremalne burze. Z pewnością podniesie globalną temperaturę oraz wpłynie na cyklony i huragany.

Rekordowo wysoka temperatura wody powierzchniowej, 15 kwietnia 2023

El Nino powróci w 2023 roku, przyniesie ekstremalną pogodę, od fal upałów przez silne burze, wpłynie na cyklony i huragany, podniesie globalną temperaturę

Od początku roku utrzymuje się bardzo wysoka temperatura wody powierzchniowej mórz i oceanów między 60 stopniem północnej i południowej szerokości geograficznej. Średnia temperatura osiąga obecnie 21 st. C. i jest najwyższa w historii obserwacji, co najmniej od 1981 roku. Będzie to mieć również wpływ na powrót zjawiska El Nino, które dodatkowo zaostrzy tę sytuację. Najnowsze wyliczenia numeryczne dają aż 60-87% szans w kolejnych miesiącach na przejście z neutralnej fazy oscylacji do dodatniej i tym samym wystąpienia co kilkuletniego zjawiska "dzieciątka". 

Prognoza prawdopodobieństwa wystąpienia El Nino w kolejnych miesiącach 2023 roku. Dane: NOAA

Prognoza El Nino w 2023, będzie ekstremalna pogoda, globalny wzrost temperatury, silne burze i fale upałów

Między majem i sierpniem istnieje 60-80% prawdopodobieństwo powrotu zjawiska El Nino. Po jego rozwinięciu w skali globalnej w kolejnych tygodnia i miesiącach w różnych regionach naszej planety dochodzi do wzrostu temperatury i zaostrzenia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jest to spowodowane temperaturami oceanów i wiatrami na Pacyfiku, które oscylują między ocieplającym się El Nino, a ochładzającym się La Nina. Wstępne prognozy wskazują, że rok 2023 globalnie będzie cieplejszy niż 2022 i piąty lub szósty najgorętszy w historii.

Wpływ El Nino na pogodę na Ziemi

Wpływ El Nino na pogodę, gdzie przynosi burze, cyklony i huragany

Skutki El Nino będą odczuwalne dopiero po miesiącach od jego powrotu, dlatego należy oczekiwać, że szczególnie rok 2024 może przynosić wiele nowych rekordów temperatur w różnych regionach planety, szczególnie w Ameryce Południowej, południowej i południowo wschodniej Azji po południowo wschodnią Australię, częściowo Alaskę i zachodnią Kanadę oraz północno zachodnie stany USA. El Nino wypycha ciepłą wodę w Oceanie Spokojnym na wschód i powoduje, że prąd strumieniowy Pacyfiku przesuwa się na południe od swojego neutralnego położenia. Z tego powodu zwykle następują susza i cieplejsza pogoda w północnych Stanach Zjednoczonych, a intensywne opady deszczu i powodzie obejmują wybrzeże Zatoki Perskiej i południowo wschodnie Stany Zjednoczone. W Europie może prowadzić do zimniejszych i bardziej suchych zim na północy i bardziej wilgotnych zim na południu. Według danych NOAA podczas tego zjawiska globalna temperatura wzrasta o około 0,2 st. C. Może to oznaczać przekroczenie kluczowego limitu globalnego ocieplenia wynoszącego 1,5 st. C.

Temperatura wody powierzchniowej w rejonie rozwijającego się El Nino sięga 29-31 st. C., 17 kwietnia 2023

El Nino przyniesie ekstremalną pogodę na Ziemi, będą będą nowe rekordy temperatur, wpłynie na cyklony i huragany, prognoza kwiecień 2023

- Prawdopodobieństwo, że pierwszy rok będzie mieć anomalię średniej temperatury o 1,5 st. C. wyższą względem epoki sprzed rewolucji przemysłowej w następnym pięcioletnim okresie, wynosi teraz około 50% - przewiduje profesor Adam Scaife z brytyjskiego Met Office. W rezultacie świat będzie musiał stawić czoła bardziej intensywnym falom upałów i silniejszym burzom. Ryzyko pożarów powróci do Indonezji i Australii. Monsuny w Indiach i deszcze w Afryce Południowej będą mniej intensywne, a w tym czasie we wschodniej Afryce może wystąpić więcej opadów z ryzykiem powodzi. El Nino zwiększa również aktywność huraganów na Pacyfiku, co oznacza, że ​​miejsca takie jak Hawaje będą narażone na cyklony tropikalne. Zupełnie inaczej jest wtedy na Atlantyku, gdzie sezon huraganów jest znacznie słabszy, bo występuje mniej cyklonów tropikalnych niż zwykle. El Nino zagraża również życiu morskiemu wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. W normalnych warunkach zjawisko znane jako „upwelling” powoduje, że z głębin oceanu wydobywa się chłodna, bogata w składniki odżywcze woda. Gdy pojawia się El Nino, proces ten jest tłumiony lub całkowicie zatrzymywany. Oznacza to mniej fitoplanktonu wzdłuż wybrzeża, co skutkuje redukcją pożywienia dla niektórych ryb.

Aktualna anomalia temperatury wody powierzchniowej w rejonie rozwijania El Nino, 17 kwietnia 2023

Będzie ekstremalna pogoda, wraca el Nino, wystąpią silne burze, powodzie, susze i fale upałów, prognoza kwiecień i maj 2023

O El Nino mówimy, gdy na równikowym Oceanie Spokojnym obserwuje się jednomiesięczną dodatnią anomalię temperatury powierzchni morza wynoszącą 0,5 st. C. lub więcej i oczekuje się, że 3 miesięczny próg indeksu ONI zostanie osiągnięty, ponadto reakcja atmosferyczna typowo związana z El Nino jest obserwowana nad równikowym Oceanem Spokojnym (cykl ENSO). Zjawiska El Nino i La Nina zwykle rozwijają się w okresie, od kwietnia do czerwca. Maksymalna ich siła przypada w okresie, od października do lutego. Zwykle utrzymują się przez 9-12 miesięcy, a w niektórych sytuacja mogą trwać nawet 2 lata. Powracają przeważnie co 2-7 lat.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!