| |
Zagrożenie!
Ekstremalny upał w Europie. Temperatura przekroczy 40 stopni. Fala upałów już blisko Polski

Ekstremalny upał w Europie. Temperatura przekroczy 40 stopni. Fala upałów już blisko Polski

Tegoroczne lato przynosi bardzo dużo słonecznych, gorących i upalnych dni na zachodzie i południowym zachodzie Europy. Okresami bardzo upalnie jest również na południu kontynentu, gdzie występuje znaczne zagrożenie pożarowe. Temperatura w najbliższych dniach w wielu krajach ponownie przekroczy 30-40 st. C. Upał dotrze nawet na Wyspy Brytyjskie, co nie zdarza się często. Obecne lato jest jednak wyjątkowe, bo nawet tutaj padły w minionych tygodniach rekordy temperatur. Wśród bardzo upalnych krajów pozostaje Hiszpania i Francja, gdzie fala upałów utrzymuje się od wielu dni. Ciepłe powietrze dotrze niebawem również do Niemiec, a później do Polski. Znowu poczujemy lejący się żar z nieba.

Silna fala upałów w Europie. Prognozowany zasięg ciepłego powietrza i jego temperatura anomalii na wysokości 1,5 km, 14 sierpnia 2022

Silna fala upałów w Europie w pierwszej połowie sierpnia 2022, temperatura przekroczy 40 stopni

Temperatury w Europie ponownie zbliżają się do 40 st. C. Aktualnie wśród najcieplejszych krajów jest Hiszpania, Albania, Grecja oraz Bośnia i Hercegowina. Temperatury miejscami wzrosły do 35-40 st. C. W pierwszej połowie sierpnia upał jeszcze bardziej ponownie nasili się w Hiszpanii, gdzie może osiągnąć około 42-45 st. C.

Upał notowany w Europie, 8 sierpnia 2022. Dane: Ogimet

Fala upałów w Europie, gdzie najcieplej w sierpniu 2022

Gorące zwrotnikowe powietrze ponownie rozleje się znad Półwyspu Iberyjskiego nad Francję aż po Anglię, a następnie przemieści się na wschód w kierunku Niemiec i zahaczy Polskę.

Silny upał we Francji. Prognozowana temperatura, 12 sierpnia 2022

Silna fala upałów w Europie, prognoza temperatury we Francji, 12 sierpnia 2022

We Francji temperatury miejscami wzrosną do około 34-40 st. C. To będą kolejne bardzo upalne dni w tym kraju podczas tego wyjątkowo suchego lata. Sytuacja związana z suszą i ryzykiem pożarów we Francji jeszcze bardziej się pogorszy.

Upał dotrze do Wielkiej Brytanii. Prognozowana temperatura, 13 sierpnia 2022

Fala upałów w Europie, prognoza temperatury w Anglii, 13 sierpnia 2022

Upał ponownie w tym roku dotrze nad Wyspy Brytyjskie, zwłaszcza do Anglii. Niewykluczone, że upał pojawi się lokalnie również w Irlandii, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ale również tutaj ze względu na zmiany klimatyczne, upał zaczyna być powszechniejszy. 

Upał nasili się w Hiszpanii. Prognoza temperatury, 13 sierpnia 2022

Silna fala upałów w Hiszpanii, prognoza temperatury 13 sierpnia 2022

Dni upalnych w Hiszpanii w tym roku jest wyjątkowo dużo. Na południu kraju, w zasadzie od czerwca mamy niemal ciągłą falę upałów z temperaturami powyżej 30-35 st. C., a okresami również powyżej 40 st. C. Niewykluczone, że upał znowu się nasili i przed połową sierpnia przejściowo temperatura ponownie wzrośnie do około 42-45 st. C.

Upał z zachodniej Europy przesunie się do Niemiec i Polski. Prognozowana temperatura, 14 sierpnia 2022

Upał z Hiszpanii dotrze do Niemiec i Polski, prognoza temperatury, 14 sierpnia 2022

Upał z Hiszpanii przez Francję i Kraje Beneluksu ponownie za kilka dni dotrze również do Niemiec, a także Polski, zwłaszcza zachodniej. To nie będzie rekordowa fala upałów pod względem temperatury, ale ze względu na znaczną liczbę dni upalnych od początku lata, z pewnością przyczyni się do zapamiętania tego okresu w sposób szczególny.

Prognozowany upał w Grecji, 18 sierpnia 2022

Fala upałów będzie również w Grecji, prognoza temperatury 18 sierpnia 2022

Upał w najbliższych dniach zelżeje w Grecji oraz we Włoszech, ale to się ponownie zmieni w trakcie drugiej połowy sierpnia, gdy piekielny upał z temperaturami do około 30-40 st. C., będzie powracał nad Bałkany, zwłaszcza do wschodnich i południowych krajów. Krótko mówiąc, sezon urlopowy w sierpniu jest i będzie udany na znacznym obszarze Europy, ale problemem pozostają słabe opady i nasilająca się susza, w tym niski stan wody na wielu dużych rzekach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!