| |
Zagrożenie!
Ekstremalny upał uderzy w lipcu. Temperatura sięgnie 52 stopni. Piekielny żar sparaliżuje życie milionów ludzi

Ekstremalny upał uderzy w lipcu. Temperatura sięgnie 52 stopni. Piekielny żar sparaliżuje życie milionów ludzi

Najnowsze prognozy numeryczne potwierdzają uderzenie potężnej fali upałów sięgającej maksymalnie około 50-52 st. C. Miliony ludzi na Bliskim Wschodzie oraz w północnej Afryce będą się zmagać z piekielnym żarem. Miejscami padną nowe rekordy temperatur. To będzie najcieplejszy okres na Ziemi od początku roku. Wśród krajów z najwyższą temperaturą będą Iran, Irak, Arabia Saudyjska, Kuwejt, zachodni Pakistan i Algieria. Gorące i chwilami upalne dni w lipcu pojawią się również w Polsce.

Piekielny żar uderzy w rejon Bliskiego Wschodu. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km, 4 lipca 2023

Ekstremalny upał uderzy w lipcu 2023 na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce, temperatura sięgnie 52 st. C.

Niesamowite wrażenie robi przewidywana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, która miejscami według najnowszych prognoz, zwłaszcza nad Irakiem ma osiągnąć nawet 39-41 st. C. Takie wartości na tym poziomie są ekstremalne, a w Polsce niemożliwe. Temperatury tych wartości w naszym kraju, to rekordy absolutne notowane na wysokości 2m, a co dopiero na wysokości 1500m.

Prognozowany nasilający się upał na Bliskim Wschodzie, 1 lipca 2023

Rekordowa fala upałów na północy Afryki i na Bliskim Wschodzie, 1 lipca 2023

Zanim rozpocznie się lipiec, który przyniesie główne uderzenie piekielnego upału, to już miejscami są notowane rekordowe temperatury. Przykładem jest Maroko, gdzie na stacji meteorologicznej w miejscowości Sidi Slimane zanotowano aż 48,5 st. C. To nowa absolutna temperatura maksymalna notowana na obszarze tego kraju w czerwcu. Poprzedni rekord wynosił 46,9 st. C. i był notowany 26 czerwca 2012 roku. Rekord został więc pobity znacznie bo aż o 1,6 st. C.

Padł rekord temperatury maksymalnej w Maroku dla czerwca

 Piekielna fala upałów, padł rekord temperatury w Maroko, czerwiec 2023

Wyliczenia modelu ECMWF przewidują maksymalne temperatury na Bliskim Wschodzie do 51-52 st. C., być może lokalnie 53 st. C. Upał w wielu innych regionach północnej Afryki przez Półwysep Arabski po zachodni Pakistan w kolejnych dniach będą często w wielu krajach sięgać 40-50 st. C. i to oczywiście w cieniu. W słońcu i przy gruncie temperatury będą dużo większe. To będzie wyjątkowo trudny okres dla wielu milionów ludzi mieszkających na tym terenie. System energetyczny będzie bardzo obciążony i z pewnością miejscami dojdzie do przerw w dostawie energii elektrycznej, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację.

Prognozowany potężny upał w rejonie Bliskiego Wschodu, 4 lipca 2023

Ekstremalna fala upałów na Bliskim Wschodzie, 4 lipca 2023, temperatura sięgnie 52 st. C.

Z kolei w Polsce czeka nas okresami powrót do dni gorących, które określamy temperaturami maksymalnymi na poziomie 25-29 st. C. w cieniu. W słońcu będzie dużo więcej, ale lato póki co jest nadal dość łagodne pod względem termicznym. Prognozy wskazują również na możliwy powrót upału w Polsce w okolicach 5-6 lipca (+/- 1 dzień), ale bez ekstremalnych temperatur.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 5 lipca 2023

Upał wróci do Polski, prognoza temperatury 5 lipca 2023

Jeśli prognozy potwierdzą się i będzie z tego możliwa fala upałów na znacznym obszarze kraju, to oczywiście poinformujemy szerzej ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Dość

Nienawidzę lata

30 czerwiec 2023 - 00:22
Odpowiedz
r.abin

Posiadam skany temperaturowe Ziemi, z satelity TERRA/MODIS. Od początku (2000 r) w lecie (kwiecień-sierpień), temperatury miesięczne – Północnej Afryki, półwyspu Arabskiego i Mezopotamii, mają – powtarzające się temperatury miesięczne. Identyczna sytuacja, występuje zimą, na Grenlandii i północnej Syberii. Tam jest półroczny „Dzień Świstaka”

24 lipiec 2023 - 15:23
Odpowiedz