| |
Zagrożenie!
Ekstremalne ryzyko pożarów w Polsce. Wszystko wysycha na wiór. Upał i brak opadów to katastrofa

Ekstremalne ryzyko pożarów w Polsce. Wszystko wysycha na wiór. Upał i brak opadów to katastrofa

Trwająca fala upałów z brakiem większych opadów w Polsce szybko spowodowała wzrost ryzyka pożarów. Sytuacja jest bardzo zła, gdyż ryzyko pożarów jest obecnie ekstremalne i niewiele się zmieni w najbliższych dniach. Oznacza to, że aktualnie bardzo łatwo zaprószyć ogień. Wystarczy chwila nieuwagi w lesie, czy na nieużytkach i wybuchnie ogromny pożar, który trudno będzie ugasić. Straż Pożarna w ciągu ostatnich 2 dni, w związku z pożarami interweniowała ponad 1500 razy w całym kraju. Ponad 500 interwencji dotyczyło płonących lasów i traw. Krytyczny jest również proces parowania gruntów i roślin, gdyż wszystko zaczyna wysychać na wiór.

Ekstremalne ryzyko pożarów w Polsce. Dane: Eumetsat / IMGW, 27 czerwca 2022

Ekstremalne ryzyko pożarów w Polsce, fala upałów i brak opadów, czerwiec 2022

Najwięcej pracy strażacy mieli w województwach śląskim i mazowieckim. To były pożary wielkoobszarowe, które były na obszarze powyżej kilkunastu lub kilkudziesięciu hektarów. Takie pożary już wymagają interwencji samolotów gaśniczych, a nawet śmigłowców z zasobnikami. To już bardzo poważne pożary, które bez odpowiedniej i szybkiej interwencji służb mogą się łatwo wymknąć spod kontroli.

Pożar lasu na Dolnym Śląsku w powiecie zgorzeleckim w rejonie Bielawy Dolnej

Upał w Polsce w tym tygodniu nadal będzie silny, miejscami do 32-38 st. C. Chwilowe zmniejszenie ryzyka pożarowego mogą jedynie przynieść strefy frontowe z przelotnymi opadami i burzami, ale pamiętajmy, że zasięg tych zjawisk jest ograniczony.

Mapa ryzyka pożarowego w Polsce, 28 czerwca 2022. Dane: Eumetsat / IMGW

Mapa  ryzyka pożarowego w Polsce, fala upałów 28 czerwca 2022

Jeżeli wybierzecie się do lasu, to zachowajcie szczególną ostrożność, gdyż teraz wystarczy dosłownie chwila by zaprószyć ogień. Zwróćmy uwagę na obecny silny proces parowania określany stopniem ewapotranspiracji. Parowanie z gruntu i roślin jest ogromne, bo może dochodzić do 5mm, jeśli jest jeszcze odpowiedni zasób wilgoci.

Mapa ewapotranspiracji dla Polski - dobowe parowanie wilgoci z gruntu i roślin, 26 czerwca 2022. Dane: Eumetsat

Fala upałów w Polsce, duże ryzyko pożarów, mapa parowania i suszy, 27 czerwca 2022

Powyższa mapa doskonale wskazuje, że przy obecnych temperaturach w Polsce, aby zacząć wychodzić z niedoboru opadów, to codziennie musiałoby w całym kraju spadać powyżej 4-7 mm wody, a na to się nie zanosi. Opady jeśli wystąpią, to będą pochodzenia często burzowego. Mimo, że lokalnie popada intensywnie, to spora część tej wody odpłynie i odparuje, a tylko niewielka jej suma wsiąknie w ziemię.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!