| |
Zagrożenie!
Ekstremalna czerwona plama na mapach temperatury dla Polski. Pogoda zaskoczy w lutym. Poczujemy wiosnę

Ekstremalna czerwona plama na mapach temperatury dla Polski. Pogoda zaskoczy w lutym. Poczujemy wiosnę

Do Polski z południa coraz szerszym strumieniem za frontem napływa bardzo ciepła masa powietrza. Przed nami najwyższe temperatury od początku roku, które dokładnie przypadną w weekend. Spodziewamy się w wielu regionach wzrostu temperatur nawet do 10-16 st. C. To będą wysokie wartości jak na luty o tej porze roku o czym świadczy ekstremalna anomalia wyrażona na mapach temperatury. Sprawdźmy, kiedy i gdzie temperatury będą najwyższe.

Temperatury zaskoczą i przyniosą powiew wiosny. Prognozowana anomalia temperatury powietrza nad Polską na wysokości 1,5 km między 10-11 lutego 2024

Poczujemy wiosnę, pogoda zaskoczy w lutym 2024, ekstremalna anomalia temperatury

Zmiana pogody w kierunku ocieplenia jest stopniowa i obejmuje z południa na północ za ciepłym frontem coraz większy obszar kraju. Obecnie na południu Polski w Bielsku-Białej notujemy już 12 st. C., a w tym czasie na północy w przykładowym Kołobrzegu pada śnieg przy temperaturze 0 st. C.

Zasięg wiosennego ocieplenia w Polsce, 10 lutego 2024

Podmuch wiosny w Polsce, pogoda zaskoczy w lutym 2024

W sobotę silne wiosenne ocieplenie w ciągu dnia zanotujemy szczególnie w zachodnich, centralnych i południowych regionach. Najcieplej ma być, od Ziemi Lubuskiej przez częściowo Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Opolszczyznę po Małopolskę, Podkarpacie i częściowo Ziemie Łódzką. Na tym obszarze zanotujemy maksymalnie do około 10-16 st. C. Wyjątkowo ciepło będzie, zwłaszcza między Dolnym Śląskiem i Małopolską.

Wiosenne ocieplenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 11 lutego 2024

Pogoda zaskoczy w lutym 2024, będzie powiew wiosny, prognoza tempertaury

Ciepło zapowiada się także niedziela szczególnie w zachodniej i południowej połowie kraju, z temperaturami maksymalnymi do około 10-15 st. C. Ociepleniu będą towarzyszyć w sobotę zanikające opady deszczu miejscami na wschodzie i północy kraju, ale później z szansą na większe przejaśnienia w centrum, na południu i południowym zachodzie Polski. Z kolei w niedzielę regionów z opadami deszczu będzie więcej. Popada szczególnie w zachodniej i północnej powie kraju.

Prognozowana ekstremalna anomalia temperatury w rejonie Polski, 11 lutego 2024

Ekstremalna anomalia temperatury na mapach pogody dla Polski, luty 2024

Nie zmienia to jednak faktu, że weekend przyniesie w Polsce w wielu regionach najwyższe temperatury od początku roku. Temperatury maksymalne miejscami nawet o 8-14 st. C. będą wyższe od normy dla tej pory roku, co jest zjawiskiem, a w zasadzie anomalią ekstremalną. Z tego powodu na mapach temperatury widnieją niezwykle jaskrawe kolory odcieni czerwonego, gdyż wskazują z jakim ociepleniem w danym okresie roku mamy do czynienia. W nowym tygodniu około 15-16 lutego możemy zanotować w niektórych regionach Polski podobne temperatury, aczkolwiek wcześniej miejscami zdarzą się także nocne przymrozki.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 10 lutego 2024

Wczesny podmuch wiosny w lutym 2024 w Polsce, trajektoria powietrza

Z prognoz adwekcji powietrza wynika, że napłynie ono do Polski z ciepłym rejonów Atlantyku, a nawet przejściowo na dolnym poziomie atmosfery z północno zachodniej Afryki przez Hiszpanię. Z tego powodu czekają nas niezwykle wysokie temperatury jak na luty. Na pobicie rekordu temperatury maksymalnej dla lutego w Polsce nie ma jednak szans. Aktualny rekord wynosi 22,1 st. C. i pochodzi z Makowa Podhalańskiego. Został zanotowany kilka lat temu, 25 lutego 2021 roku.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!