| |
Zagrożenie!
Eksplozja upału uderzy w Polskę. W słońcu żar przekroczy 50 stopni. Skwar będzie nie do wytrzymania

Eksplozja upału uderzy w Polskę. W słońcu żar przekroczy 50 stopni. Skwar będzie nie do wytrzymania

Przed nami najgorętszy weekend od początku lata, który przypadnie dokładnie w połowie lipca. Sprawdzą się nasze prognozy w których zapowiadaliśmy silny upał z temperaturą w cieniu do około 35-36 st. C. W słońcu żar będzie znacznie większy i osiągnie lub przekroczy 50 st. C. Taką temperaturę lokalnie możemy również notować na powierzchni gruntu. Skwar będzie więc nie do wytrzymania i grożący udarem cieplnym. Lokalnie w drugi dzień weekendu wystąpią również burze z gradem.

Silny upał sięgnie Polski. Prognozowane maksymalne temperatury, jakie mogą wystąpić w weekend 15-16 lipca 2023 w Europie według modelu GFS

Eksplozja upału uderzy w Polskę, najcieplejszy weekend od początku lata 15-16 lipca 2023, żar i skwar nie do wytrzymania

Amerykański globalny model dużej rozdzielczości ma czasami tendencję do niedoszacowania temperatury, dlatego miejscami rzeczywista temperatura notowana w cieniu na standardowej wysokości 2m może być nieznacznie większa. Warto więc sprawdzić wskazania modeli pogodowych z większą rozdzielczością w ujęciu regionalnym. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie modele wyliczają silny upał w nadchodzący weekend, tym samym nasze przewidywania już sprzed tygodnia sprawdzą się co do joty.

Prognozowany upał w Polsce, 15 lipca 2023. Niemiecki model ICON

Ekstremalny upał w Polsce, największy żar od początku lipca 2023

Zmiany w układzie barycznym nad Europą, w tym w rejonie Polski umożliwią dotarcie do naszego kraju bardzo ciepłej masy powietrza zwrotnikowego z północno zachodniej Afryki. Powietrze to dodatkowo ogrzeje się także w czasie operacji słonecznej i osiadania w wyżu Fee, z centrum znad wschodnich regionów Europy. Jednocześnie w rejonie Wysp Brytyjskich znajduje się niż Sandor, który kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciąga do centrum kontynentu bardzo ciepłe powietrze z południa. Mamy więc klasyczną sytuację baryczną, gdy w Polsce jest możliwy silny upał.

Prognozowany upał w Polsce, 16 lipca 2023

Eksplozja silnego upału w weekend w Polsce, 15-16 lipca 2023, w słońcu żar ponad 50 st. C.

Aktualne prognozy wskazują na upał w sobotę 15 lipca sięgający w Polsce 30-36 st. C., zwłaszcza na obszarze, od Pomorza Zachodniego przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Małopolskę, Górny Śląsk, Ziemie Łódzką po lokalnie Podkarpacie, Mazowsze i Ziemie Świętokrzyską, przy czym najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie po lokalnie Kujawy.

Prognozowana strefa przelotnych opadów i lokalnych burz w Polsce, przed południem 16 lipca 2023

Front burzowy po silnym upale w Polsce, 16 lipca 2023

W drugi dzień weekendu najwyższe temperatury przesuną się do wschodniej połowy Polski, gdyż na zachodzie kraju pojawi się strefa zbieżności wiatru z frontem atmosferycznym na którym pojawią się miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W ciągu dnia ta rozmywająca strefa z lokalną konwekcją może się przesuwać dalej w głąb kraju, aczkolwiek na bardziej szczegółowe prognozy burz musimy jeszcze zaczekać. W niedzielę 16 lipca szczególnie, od Małopolski przez centrum, dzielnice wschodnie i południowo wschodnie po Podlasie upał w Polsce sięgnie w wielu miejscach do 30-35 st. C.

Wstępnie prognozowany obszar chwiejności powietrza w Polsce na którym miejscami rozwiną się burze, 16 lipca 2023 w pierwszej połowie dnia

Silny upał i burze w Polsce po uderzeniu żaru, 16 lipca 2023

Pamiętajmy, że w prognozach pogody podajemy zawsze przewidywane temperatury maksymalne, jakie mają wystąpić w cieniu na wysokości 2m. W pełnym słońcu, zwłaszcza w zabetonowanych miastach, w tym na rynkach będzie znacznie więcej, bo nie będą przesadą temperatury przekraczające nawet 50 st. C. W takich warunkach życie staje się na dłuższy okres niemożliwe. Nie zapominajmy o nawadnianiu i szukajmy schronienia w cieniu w wentylowanych miejscach, aby nie nabawić się udaru cieplnego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!