| |
Zagrożenie!
Eksplozja ciepła sięgnęła Polski. Tak ciepło pod koniec października nie było od lat. Wiemy, gdzie temperatury wystrzeliły

Eksplozja ciepła sięgnęła Polski. Tak ciepło pod koniec października nie było od lat. Wiemy, gdzie temperatury wystrzeliły

Zgodnie z naszymi prognozami do Polski napłynęło bardzo ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy, w tym z Hiszpanii. Temperatury w wielu regionach, szczególnie na południu i zachodzie kraju osiągnęły lub przekroczyły 20-24 st. C. Najcieplej było na Dolnym Śląsku, gdzie w wyniku zjawisk fenowych w rejonie Jeleniej Góry temperatura wzrosła do blisko 25 st. C. Jest to najcieplejszy 28 października w Polsce od wielu lat. Poprzednio tak ciepło było 11 lat temu, gdy w Kole notowano 24 st. C.

Do Polski dotarło bardzo ciepłe powietrze z Hiszpanii. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 28 października 2022

Powiew babiego lata wrócił do Polski, tak ciepło pod koniec października nie było od lat, temperatura sięgnęła blisko 25 st. C.

O godzinie 15:00 na stacji IMGW w Jeleniej Górze temperatura wzrosła do 24,5 st. C. Niewykluczone, że ostateczna wartość maksymalna będzie nieznacznie wyższa o czym dowiemy się z depeszy synoptycznej przesłanej wieczorem. Poprzednio tak ciepło w Polsce 28 października było w 2011 roku, gdy w Kole zanotowano 24 st. C. Ciepło było również w 2013 roku, wtedy w Przemyślu notowano 23 st. C. Mamy więc najcieplejszy 28 dzień października w Polsce od co najmniej 11 lat.

Notowane temperatury maksymalne w Polsce, 28 października 2022

Bardzo ciepło w Polsce, najcieplejszy 28 października od 11 lat

Powiew babiego lata wrócił dziś 28.10 do wielu regionów Polski. Temperatury osiągające lub przekraczające 20 st. C. notowano w województwie lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, małopolskim i dolnośląskim.

Ciepły, gorący i miejscami upalny dzień w Europie. Anomalia temperatury, 28 października 2022

Najcieplejszy dzień października w Polsce od wielu lat, zanotowana anomalia 28 października 2022

Tegoroczny październik wcześniej również przyniósł najwyższą temperaturę na stacji IMGW w Jeleniej Górze. 17 października notowano tam 25,2 st. C. Dolny Śląsk jest więc w tym roku w październiku najcieplejszym regionem Polski. Na tym jednak nie koniec, bo do końca października, szczególnie na zachodzie, południu i południowym zachodzie kraju będzie ciepło i ponownie temperatury maksymalne mogą osiągnąć około 19-24 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 30 października 2022

Bardzo ciepłe ostatnie dni października w Polsce, prognoza temperatury 30 października 2022

Ocieplenie szczególnie odczuwalne na zachodzie, w centrum i południu Polski przeciągnie się również na początek listopada. Niewykluczone, że 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych zanotujemy miejscami nawet 18-22 st. C. To są nadal wstępne prognozy temperatury, gdyż ostatecznie będą zależne od zasięgu adwekcji ciepłego powietrza i wielkości zachmurzenia. Najcieplejszy 1 listopada mieliśmy w 2018 roku, gdy notowaliśmy prawie 22 st. C. na południowym wschodzie kraju. Czy ten rekord zostanie pobity? Dowiemy się za kilka dni.

Aktualizacja godzina 20:42 - Ostateczna maksymalna temperatura w Jeleniej Górze nie uległa zmianie i wyniosła 24,5 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!