| |
Zagrożenie!
Eksplozja ciepła ogarnie Polskę. To będzie pogodowe szaleństwo. Zamiast zimy poczujemy wiosnę

Eksplozja ciepła ogarnie Polskę. To będzie pogodowe szaleństwo. Zamiast zimy poczujemy wiosnę

Między pierwszą i drugą dekadą lutego czeka nas niezwykłe szaleństwo w pogodzie. Najpierw pojawią się śnieżyce, później ulewy, a następnie wkroczy fala wiosennego ciepła. Zamiast zimy w lutym, to będziemy mieć dosłowną wiosnę. Temperatury w wielu regionach sięgną kilkunastu st. C. Za sprawą ciepłego wiatru fenowego pojawi się przejściowo również okres z przejaśnieniami i rozpogodzeniami szczególnie w południowej połowie kraju.

Fala wiosennego ciepła sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 10 lutego 2024

Fala wiosennego ciepła sięgnie Polski, zamiast zimy będzie wiosna, prognoza temperatury 10 lutego 2024

Bardzo ciepłe powietrze wspomagane przez efekt fenowy w górach, zacznie się wdzierać do Polski już 9 lutego. W tym dniu sytuacja będzie jeszcze nietypowa, bo o ile w południowych regionach już zanotujemy co najmniej 10-14 st. C., to na północy i północnym wschodzie kraju przy temperaturze oscylującej w pobliżu 0 st. C. będzie przechodzić zanikająca śnieżyca, która wcześniej zaznaczy się także miejscami w pozostałych regionach.

Zamiast zimy fala ciepła w Polsce. Prognozowana temperatura, 11 lutego 2024

Fala wiosennego ciepła w Polsce, w lutym 2024 zamiast zimy będzie wiosna

Dzień później 11 lutego, ciepła masa powietrza obejmie praktycznie cały kraj, aczkolwiek najcieplej ma być w zachodnich, południowych i centralnych dzielnicach. Na tym obszarze Polski zanotujemy, co najmniej 12-16 st. C., a lokalnie w rejonie wiatru fenowego może być jeszcze cieplej.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km, 10 lutego 2024

Eksplozja wiosennego ciepła w Polsce, zamiast zimy to będzie wiosna w lutym 2024

Przyczyną tak wysokich temperatur w Polsce o tej porze roku będzie adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza zaciągniętej do środkowej Europy przez dwa cyklony. Pierwszy z nich pojawi się w rejonie Wysp Brytyjskich, a kolejny wtórny sięgnie pogranicza Francji i Hiszpanii. Cyklony kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będą zaciągać ciepłe masy powietrza z południa Europy, a nawet północnej Afryki w głąb Europy na północ, w tym do Polski.

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 11 lutego 2024

Pogoda przyniesie wiosnę zamiast zimy w lutym 2024, prognoza anomalii temperatury

W czasie nietypowej wczesnej fali wiosennego ciepła, temperatura miejscami w Polsce będzie nawet o 8-12 st. C. wyższa od średniej wieloletniej dla tej pory roku. To wskazuje nam potencjał ocieplenia, z jakim będziemy mieć do czynienia. Oczywiście przy takiej temperaturze nie ma mowy o utrzymaniu jakiekolwiek pokrywy śnieżnej na nizinach. Śnieg utrzyma się jedynie w górach i lokalnie w rejonach podgórskich, ale i tam będzie go również mniej. Z powodu roztopów oraz wcześniejszych opadów deszczu i śniegu, nadal spodziewamy się jednak wysokich stanów wody w rzekach. Miejscami ponownie może dojść do zalań i podtopień.

Silne ocieplenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 12 lutego 2024

Silna fala ocieplenia w Polsce, prognoza temperatury 12 lutego 2024

Mimo, że czeka nas niezwykłe ocieplenie i nagły wczesny kilkudniowy podmuch wiosny, to jeszcze nie nastawiajmy się na zupełny brak zimy. Opady śniegu z mrozem jeszcze nie raz przed prawdziwą wiosną wrócą do Polski. Prognozy sezonowe nadal przewidują stopniowe ochłodzenie w trakcie drugiej połowy lutego ze szczególnie chłodną trzecią dekadą miesiąca, której anomalia ma być ujemna. Ochłodzenie to ma się przeciągnąć na przynajmniej początek marca, a prawdopodobnie dłużej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!