| |
Zagrożenie!
Eksplozja ciepła dotrze do Polski. Poczujemy uderzenie babiego lata. Wiemy, kiedy będzie bardzo ciepło

Eksplozja ciepła dotrze do Polski. Poczujemy uderzenie babiego lata. Wiemy, kiedy będzie bardzo ciepło

Zapowiadaliśmy, że temperatura w październiku będzie powyżej normy i wszystko na to wskazuje, że faktycznie ta prognoza się sprawdzi. Z wielkim zaciekawieniem śledzimy pogodę z kolejnym istotnym ociepleniem, jakie ma dotrzeć do Polski szczególnie między około 17-20 października (+/- 1 dzień). Wiele wskazuje na to, że temperatury wtedy znacznie wzrosną i poczujemy babie lato. Niewykluczone, że będziemy notować nawet 20-24 st. C. Czeka nas zatem jeszcze eksplozja ciepła, dzięki temu zaoszczędzimy w tym miesiącu na kosztach ogrzewania. Ciepłe powietrze sprowadzi do Polski cyklon atlantycki.

Eksplozja ciepła dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km nad Europą, 18 października 2022

Eksplozja ciepła dotrze do Polski, poczujemy w październiku 2022 babie lato

Wzór pogodowy w Europie w kolejnych dniach nie ulegnie większej zmianie. Między rejonem Wysp Brytyjskich, a Skandynawią i Islandią będą przechodzić głębokie ośrodki niżowe, a Polska w tym czasie będzie pozostawać często w zasięgu układów wyżowych, tylko czasami zakłócanych przez niezbyt aktywne fronty atmosferyczne z nielicznymi opadami deszczu.

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Europie, 18 października 2022

Babie lato poczujemy w Polsce, będzie uderzenie ciepła, dzięki cyklonowi atlantyckiemu, październik 2022

Tor głębokich cyklonów w drugiej połowie obecnego tygodnia ma się nieco bardziej przesunąć na południe, głównie w rejon Wysp Brytyjskich i na południe i południowy zachód od nich. Jednocześnie wschodnia i środkowa Europa, w tym Polska będzie pozostawać w polu wyżowym. Taki układ baryczny zapewni nam ponownie adwekcję ciepłego powietrza z południowego zachodu.

Ocieplenie wróci do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura, 16 października 2022

Uderzenie ciepła dotrze do Polski, będzie babie lato, prognoza temperatury 16 października 2022

Już pod koniec tego tygodnia lub na początku kolejnego temperatury w Polsce, szczególnie na początku na zachodzie i południu, a później również w centrum zaczną rosnąć i znowu miejscami osiągną lub przekroczą 20 st. C. Poczujemy ciepły podmuch złotej jesieni z tendencją do babiego lata.

Powiew babiego lata w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 17 października 2022

Cyklon atlantycki sprowadzi babie lat, prognoza temperatury 17 października 2022

Jest szansa na temperatury maksymalne oscylujące w Polsce na poziomie około 20-24 st. C. To będzie więc eksplozja ciepła, jak na październik. Takie temperatury pozwolą nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, bo noce również powinny być cieplejsze, dzięki zjawiskom fenowym w górach i adwekcji cieplejszego powietrza.

Eksplozja ciepła w Polsce. Wstępna prognoza temperatury, 18 października 2022

Eksplozja ciepła dotrze do Polski, będzie babie lato, prognoza temperatury 18 października 2022

Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to temperatury w tym okresie mogą w Polsce nawet o 4-10 st. C. przekraczać normę wieloletnią. To umocni dodatnią anomalię temperatury w październiku na obszarze całego kraju, która do dziś o blisko 0,8 st. C. jest wyższa od normy, a do 19 października może być nawet o 2 st. C. powyżej normy w skali całego kraju. Miejscami anomalia będzie jeszcze wyższa.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 18 października 2022

Uderzenie ciepła i babiego lata w Polsce, prognoza temperatury 18 października 2022

Liczymy więc na to, że ciepłe dni po chłodnym wrześniu zdominują znaczną część października. W wielu przypadkach temperatury w tym miesiącu będą wyższe w Polsce niż w drugiej połowie minionego września, co nie zdarza się często.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!