| |
Zagrożenie!
Potężna eksplozja w Bejrucie wyzwoliła falę uderzeniową i chmurę Wilsona

Potężna eksplozja w Bejrucie wyzwoliła falę uderzeniową i chmurę Wilsona

Rośnie bilans strat po gigantycznej eksplozji w Bejrucie w stolicy Libanu. Najnowsze informacje mówią o co najmniej 100 ofiarach śmiertelnych i ponad 4 tysiącach rannych (dane Czerwonego Krzyża). W porcie w Bejrucie eksplodował magazyn w którym przechowywano 2750 ton niebezpiecznych azotanów. Od dzisiaj w całym Libanie obowiązuje żałoba narodowa. Ratownicy w Bejrucie od wielu godzin na miejscu eksplozji szukają rannych oraz ciał kolejnych zabitych. Sprzątane są też gruzowiska w wielu innych miejscach w libańskiej stolicy. Do eksplozji doszło wczoraj 04.08 wczesnym wieczorem w miejscowym porcie.

Eksplozja w Bejrucie, stolicy Libanu. Widoczna rozchodząca się fala uderzeniowa i powstająca za nią chmura Wilsona

Eksplozja w Bejrucie w porcie, Liban, fala uderzeniowa , chmura Wilsona

Najpierw powstał pożar, a później wyleciał w powietrze jeden z magazynów w którym trzymano niemal 3 tysiące ton niezabezpieczonego azotanu. Według libańskich mediów, substancja została sześć lat temu przywieziona do Bejrutu statkiem, rozładowana i od tego czasu była trzymana w magazynie bez zabezpieczeń.

Na licznych filmach umieszczonych w sieci widać falę uderzeniową i krótkotrwałą chmurę w kształcie grzyba oraz zniszczone budynki. W czasie rozchodzenia się fali uderzeniowej za jej czołem powstaje obszar zmniejszonego ciśnienia, który rozpręża powietrze powodując jego ochłodzenie, a to z kolei prowadzi do kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu. Gdy ciśnienie i temperatura wracają do pierwotnych wartości, to chmura Wilsona zanika.

Wybuch, fala uderzeniowa i chmura Wilsona w Bejrucie - stolicy Libanu

Według niepotwierdzonych informacji, do eksplozji mogło dojść, gdy jeden z pracowników spawał drzwi w portowym magazynie. Do tragedii dochodzi w czasie, gdy Liban zmaga się z potężnym kryzysem gospodarczym. Wartość miejscowej waluty systematycznie spada, a w samym Bejrucie prąd jest dostarczany jedynie przez kilka godzin dziennie. Liban walczy też ze skutkami pandemii koronawirusa.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!