| |
Zagrożenie!
Mini dziura ozonowa nad Kanadą

Mini dziura ozonowa nad Kanadą

W XXI wieku dzięki satelitom możemy na bieżąco monitorować stan atmosfery na całej naszej planecie. Nowoczesna technologia sprawia, że w zasadzie nic istotnego nam nie umyka.

Jedna z ważniejszych sieci obserwacyjnych jest obsługiwana przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), które już 7 lutego br. przewidziało w dniach 12-13 lutego pojawienie się mini dziury ozonowej nad zachodnią Kanadą. Pięciodniowa prognoza pokazała lokalizację tej anomalii wraz z przewidywanym jej kształtem i wielkością. Ta prognoza była zasadniczo zgodna z innymi wiodącymi ośrodkami prognozowania globalnego składu atmosfery.

Prognoza mini dziury ozonowej wydana 9 lutego o godz. 01:00 na 13 lutego o godz. 04:00

Prognoza dziura ozonowa

Obserwacje satelitarne uzyskane w dniu 12 i 13 lutego podczas asymilacji danych faktycznie potwierdziły te przewidywania. "To dla nas dobry sposób, aby pokazać, że nasze modele naprawdę działają i potrafią dokładnie przewidzieć tego rodzaju wydarzenia" - powiedział Mark Parrington, starszy naukowiec w CAMS. Poniżej znajdują się dane satelitarne, które możemy porównać do prognozy wydanej kilka dni wcześniej. Jak widać, stan faktyczny z prognozą w wielu miejscach pokrył się w bardzo dużym stopniu.

Dane satelitarne, godz. 04:00, 13 lutego br.

Dziura Ozonowa dane satelitarne

Mini dziury ozonowe na wysokich północnych szerokościach geograficznych są stosunkowo rzadkie, gdyż topografia kontynentów otaczających Arktykę ogólnie zakłóca wir polarny i zapobiega tworzeniu się polarnych warstw stratosferycznych związanych z reakcjami chemicznymi. Produkują one atomy chloru, które są odpowiedzialne za szybkie zubożenie warstwy ozonowej. W mini otworach pojawia się nagłe ocieplenie stratosferyczne, odpowiedzialne za powstawanie miejscowego niszczenia warstwy ozonowej. "Nasza prognoza pokazuje, że ta mini dziura ozonowa przetrwa prawdopodobnie kilka dni i może trochę przesunąć się na wschód w kierunku USA, ale ostatecznie się rozproszy" - przewiduje Parrington.

Pamiętajmy, że o dziurze ozonowej mówimy, gdy zawartość ozonu spada poniżej 200 dobsonów. Zachęcamy do śledzenia prognoz, które powinny wszystkich uspokoić. W Polsce sytuacja daleka jest od stanu alarmującego.

Prognoza grubości warstwy ozonu nad Europą. 16 lutego br.

Prognoza dziura ozonowa nad Polską luty 2018

Prognoza grubości warstwy ozonowej nad półkulą północną. 16 lutego br.

Prognoza dziura ozonowa półkula północna

Dane: ECMWF CAMS


Komentarze
Mietek

Faktycznie, nic nie umknie. Pocieszające, że w Polsce jest OK.

16 luty 2018 - 09:20
Odpowiedz