
Dynamiczny niż wtargnie z północy. Będą wichury, śnieżyce i burze. Wiatr przekroczy 90 km/h i może odciąć prąd
Warunki pogodowe w Polsce nadal będą kształtowane przez aktywną cyrkulację zachodnią. Do kraju zbliża się kolejny dynamiczny niż, który wkroczy z północy w nocy na 2 lutego 2023. Przyniesie opady śniegu i deszczu, ale również silne wichury, szczególnie w zachodnich i południowych dzielnicach kraju. Wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 65-90 km/h. Lokalnie może powodować szkody materialne i przerwy w dostawie prądu. Niewykluczone są również kolejne burze.
Prognozowane położenie omawianego niżu nad Pomorzem Zachodnim o godzinie 01:00, 2 lutego 2023
Wspomniany niż na mapie synoptycznej jest widoczny, jako Oleg I. Jest to więc niż główny związany z poprzednim cyklonem, jaki dynamiczną pogodę przynosi w Polsce na początku lutego i aktualnie znajduje się na pograniczu Litwy i Łotwy. Niż wkroczy do Polski z północy przez Pomorze Zachodnie już najbliższej nocy 01/02.02. i będzie się stopniowo przesuwał w głąb kraju nad Lubelszczyznę.
Prognozowane położenie niżu i zasięg opadów w Polsce, do godziny 07:00, 2 lutego 2023
Do czwartkowego 02.02 poranka niż przesunie się nad Kujawy. W jego rejonie będą możliwe opady deszczu i śniegu, jak również lokalnie krupy śnieżnej. Opady miejscami będą okresami mieć umiarkowane i intensywne natężenie. Strefa opadów, jak to przy niżu w naszych szerokościach geograficznych będzie się kręcić odwrotnie do wskazówek zegara, dlatego jest widoczna na mapie pogodowej w formie spirali.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 10:00, 2 lutego 2023
Po zachodniej i południowo zachodniej stronie niżu od jego centrum jest prognozowany silny przepływ powietrza związany nie tylko z nieco większym gradientem poziomym ciśnienia, ale także z obecnością prądu strumieniowego na pograniczu Polski i Niemiec. Silny wiatr uderzy już w nocy na Pomorzu Zachodnim. Jego strefa z upływem godzin będzie się przesuwać w głąb kraju przez województwo zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie po dolnośląskie i południowo zachodnie dzielnice kujawsko pomorskiego.
Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 07:00, 2 lutego 2023
Na wskazanym obszarze wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy maksymalnie 65-90 km/h. Najmocniej powieje na wybrzeżu Pomorza Zachodniego, a także później w Sudetach. W górach ponownie znacznie przekroczy 100 km/h.
Prognozowany zasięg silnego wiatru w Polce, do godziny 13:00, 2 lutego 2023
W czwartek 02.02 w ciągu dnia silny wiatr w porywach do 50-80 km/h jest prognozowany wraz z przesuwaniem się niżu nad Lubelszczyznę również w centrum, na południu i południowym zachodzie kraju. Wysoko w górach przekroczy znacznie 100 km/h, zwłaszcza w Sudetach i Tatrach.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 13:00, 2 lutego 2023
Niż przesuwając się w głąb Polski zostanie jednocześnie odcięty od źródła zasysania wilgoci i zacznie się stopniowo wypełniać, a jednocześnie zanikać nad południowo wschodnimi dzielnicami kraju. Zanim to jednak nastąpi to jego strefa wilgoci musi w postaci opadów śniegu i deszczu wypadać się do końca. W górach i rejonach podgórskich ponownie będą przeważać opady śniegu. Zima na południu ponownie się umocni.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 16:00, 2 lutego 2023
Z upływem popołudnia i wieczorem pogoda zacznie się przejściowo stabilizować na zachodzie i północnym zachodzie kraju, a najwięcej opadów w tym czasie będzie na południowym wschodzie. Na szybko poprawę pogody nadal jednak nie możemy liczyć, bo już 3 lutego z zachodu wkroczy kolejna obszerna strefa frontu z niżem. Przez cały kraj przejdzie śnieżyca lub ulewa występująca w zależności od temperatury.
DobraPogoda24.pl