| |
Zagrożenie!
 Dym z pożarów w Czechach dotarł do Polski. Zmienił kolor nieba i zachodzącego słońca. Ogień objął ogromny obszar

Dym z pożarów w Czechach dotarł do Polski. Zmienił kolor nieba i zachodzącego słońca. Ogień objął ogromny obszar

W Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł pożar lasu. Z tego rejonu ewakuowano co najmniej 50 mieszkańców z miejscowości Hrzensko. Dym z tych pożarów dotarł do południowo zachodniej Polski. Spowodował nietypową barwę nieba i zachodzącego słońca. Wcześniej ogień wdarł się m.in. do czeskiej miejscowości Mezna. Dym był wyczuwalny także w innych regionach Czech m.in. w oddalonej o 100 km Pradze. Pożar lasu jest ogromny i obejmuje ponad 300 hektarów. Zdjęcia dymu z pożarów w Czechach przesłał do naszej redakcji Rafał Kotylak.

Dym dotarł do Polski i zmienił barwę nieba i zachodzącego słońca. Zdjęcia zostały wykonane w miejscowości Piechowice, 25 lipca 2022

Dym z pożarów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria dotarł do Polski, mamy zdjęcia, lipiec 2022

Akcja gaśnicza jest prowadzona w trudno dostępnym skalistym terenie. Utrudnia ją dodatkowo wiatr. Co ciekawe, polscy strażacy i policjanci pomogą naszym sąsiadom z Czech w gaszeniu pożaru w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Na miejsce ma dolecieć policyjny śmigłowiec Black Hawk wyposażony w zbiorniki na wodę.

Nadciągający dym z pożarów w Czechach nad Polskę w powiecie karkonoskim. Foto: Rafał Kotylak

Pożar lasu w Czechach, Park Czeska Szwajcaria, dym w Polsce, lipiec 2022

To odpowiedź na prośbę Czechów, którzy zwrócili się o udzielenie pomocy. Do dyspozycji są jeszcze trzy strażackie moduły, liczące 200 strażaków i 70 samochodów gaśniczych. Aktualnie z racji trudnego terenu, najpotrzebniejsze są środki lotnicze.

Pożar lasu w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria, lipiec 2022

Na skutek silnego wiatru ogień przekroczył również granicę z Niemcami. W akcji gaśniczej po niemieckiej stronie wczoraj 25.07 wieczorem brało udział około 250 ratowników z 24 zastępów straży pożarnej z 39 pojazdami. Z powietrza wspierały ich dwa śmigłowce.

Dym z pożarów w Czechach nad Polską, 25 lipca 2022. Foto: Rafał Kotylak

Dym z pożarów w Czechach dotarł do Polski, lipiec 2022

W akcji gaśniczej pożaru w Czechach pomogą również ratownicy ze Słowacji i Włoch. Pożar wybuchł w niedzielę 24.07 i wciąż nie jest pod kontrolą strażaków. Sytuacja jest określana jako bardzo poważna. Władze zaapelowały, aby nie jeździć w rejon Czeskiej Szwajcarii i nie utrudniać akcji gaśniczej.

Rozprzestrzeniający się dym nad Polską pochodzący z pożarów w Czechach

Pożar lasu w Czechach, dym nad Polską, lipiec 2022

Czeska policja prowadzi obecnie śledztwo, gdyż jedną z podejrzewanych przyczyn wybuchu pożarów może być podpalenie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Grzegorz

Na zdjęciu satelitarnym też widać

27 lipiec 2022 - 15:40
Odpowiedz