| |
Zagrożenie!
 Straż Miejska dronem analizuje skład dymu. Posypały się mandaty!

Straż Miejska dronem analizuje skład dymu. Posypały się mandaty!

Straż miejska zazwyczaj nie cieszy się uznaniem obywateli. Wynika to z wielu czynników, ale nie będziemy się teraz tym zajmować. Ostatni przykład działań tej służby w Katowicach i Gliwicach napawa jednak optymizmem, co do przyszłości straży miejskiej w Polsce.

Katowice wspólnie z Gliwicami oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Flytronic rozpoczęły kilkutygodniowe testy drona pomagającego wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych. Umożliwia on m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno i wielorodzinnych. Nowa technologia może okazać się bardzo użyteczna, gdyż już w pierwszej godzinie testów katowicka straż miejska wystawiła mandat w wysokości 500 zł.

Dronem analizują dym

Urząd miasta i Firma Flytronic z Gliwic (część Grupy WB) jest pionierem bezzałogowych systemów latających na rynku krajowym. Stworzony przez śląskich inżynierów system obserwacyjny FlyEye został wdrożony w Polskich Siłach Zbrojnych, a jego skuteczność potwierdzona została podczas misji zagranicznych. Doświadczenia zdobyte m.in. w wojskowości mają pomóc stworzyć narzędzie wspierające samorządy w walce z niską emisją.

– Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu, dlatego pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję współpracy. Korzyści są wzajemne, ponieważ producent weryfikuje użyteczność i skuteczność swojej koncepcji, a my możemy bezpłatnie przetestować tego typu rozwiązanie przed ewentualnym zakupem podobnego urządzenia w przyszłości – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dron komin dym walka ze smogiem

Testowany dron umożliwia prowadzenie zdalnego pomiaru zanieczyszczeń pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek. Dodatkowo czujniki pozwalają na analizę zawartości: etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych. 

– Docelowo dron będzie skanował znaczne obszary miasta informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa. Następnie dyspozytor będzie podejmował decyzję o wysłaniu funkcjonariuszy pod wskazany adres w celu potwierdzenia podejrzenia i wystawienia mandatu. Pomimo że procedura wydaje się dość prosta, nastręcza kilku problemów technicznych, proceduralnych i prawnych, które musimy rozwiązać. Wnioski z pierwszych prób są jednak bardzo optymistyczne a metodykę będziemy dalej weryfikować wraz z ICHPW – mówi Dawid Bielecki z firmy Flytronic, wchodzącej w skład Grupy WB.

Kolejne próby będą odbywały się w najbliższych dniach oraz w kolejnych tygodniach. Dokładne terminy i lokalizacje stanowią jednak tajemnicę.

Zdjęcia: UM Katowice


Komentarze
Adam De Masovia

Testują już od kilku lat. Ciągle skala inspekcji jest zbyt mała ....

29 styczeń 2018 - 23:28
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Powinno się tak często sprawdzać i zwłaszcza wieczorami...

30 styczeń 2018 - 06:20
Odpowiedz