| |
Zagrożenie!
Dwucyfrowy mróz w Polsce. Temperatura spadła do -11 stopni. Ochłodzenie nie potrwa długo

Dwucyfrowy mróz w Polsce. Temperatura spadła do -11 stopni. Ochłodzenie nie potrwa długo

Zgodnie z naszymi prognozami do Polski wkroczyło ochłodzenie, ale nie będzie długie. W nocy wrócił powszechny mróz, a temperatura miejscami spadła do -11 st. C. Chłodne powietrze arktyczne w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie się stopniowo wycofywać z kraju z zachodu na wschód, ale za nim to nastąpi, to jeszcze będą miejscami coraz mniej liczne noce z mrozem, a w zasadzie przymrozkami. Sprawdźmy, gdzie temperatury były najniższe i jakie są prognozy ujemnych temperatur na kolejne noce.

Dwucyfrowy mróz w Polsce. Zasięg arktycznego powietrza i jego temperatura na wysokości 1,5 km o godzinie 13:00, 16 marca 2023

Dwucyfrowy mróz w Polsce, temperatura spadła do -11 st. C., prognoza temperatury 16-17 marca 2023

Minionej nocy najniższe temperatury były notowane oczywiście przy gruncie. Na stacjach synoptycznych IMGW w wielu regionach temperatura spadła do -11/-5 st. C., zwłaszcza na obszarze, od Suwalszczyzny i Mazur przez Kujawy, Mazowsze po Ziemie Łódzką, Górny i Dolny Śląsk. Najniższą temperaturę -11 st. C. zanotowano w Olsztynie.

Mróz w Polsce notowany przy gruncie minionej nocy z 15/16 marca 2023. Dane: IMGW

Mróz nadal w Polsce, temperatura spadła do -11 st. C., pomiary i prognozy 16-17 marca 2023

Na standardowej wysokości 2m w klatkach meteorologicznych ujemne temperatury były znacznie mniejsze. Temperatura spadła przeważnie do -6/-1 st. C. Największy mróz do -6,4 st. C. zanotowano w Łodzi.

Mróz notowany w Polsce minionej nocy na stacjach synoptycznych IMGW

Ochłodzenie z arktycznym powietrzem w Polsce, mróz notowany na stacjach meteorologicznych 16 marca 2023

Kolejna noc z 16/17 marca również przyniesie mróz, gdyż nadal nad Polską będzie zalegać stopniowo odsuwająca masa powietrza arktycznego, ponadto będziemy pod wpływem wyżu, w którym pojawią się warunki do radiacji i spadków temperatury. Wyjątkiem będą już dzielnice zachodnie i północno zachodnie, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża, gdzie przymrozki nie powinny wystąpić.

Prognozowany mróz w Polsce, 17 marca 2023 nad ranem

Prognoza mrozu w Polsce, najnowsza temperatura na 17 marca 2023 

Następnej nocy z 17/18 marca przymrozki ograniczą się już tylko miejscami do dzielnic południowo wschodnich, bo od zachodu coraz szerszym strumieniem zacznie napływać łagodniejsze i cieplejsze powietrze, które przyniesie kolejne, ale tym razem trwalsze ocieplenie.

Prognozowany zasięg przymrozków w Polsce, 18 marca 2023 nad ranem

Mróz i przymrozki w Polsce, będzie szybkie ocieplenie, prognoza temperatury 18 marca 2023

Wytrzymajmy zatem jeszcze kilkadziesiąt godzin i ponownie będziemy się cieszyć wiosennymi temperaturami na poziomie kilkunastu st. C. w wielu regionach w dzień. Miejscami będzie nawet szansa na pierwsze przekroczenie 20 st. C. Najnowsze prognozy ocieplenia przedstawimy wkrótce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!