| |
Zagrożenie!
Dwucyfrowy mróz nie odpuszcza w Polsce. Temperatura spadła do -16 stopni. Będą kolejne mroźne noce

Dwucyfrowy mróz nie odpuszcza w Polsce. Temperatura spadła do -16 stopni. Będą kolejne mroźne noce

Dotychczasowy początek pierwszej dekady marca 2023 zupełnie rozczarowuje pod względem temperatury. Średnia jej wartość jest poniżej normy wieloletniej, a noce miejscami nadal przynoszą dwucyfrowy mróz. Temperatura spada nawet do -16 st. C. Na tym nie koniec, bo w tym tygodniu ponownie czekają nas miejscami kolejne większe spadki temperatur. Wszystko przez utrzymującą się adwekcję powietrza arktycznego.

Prognozowany zasięg arktycznego powietrza i jego temperatury zaciąganej do Europy na wysokości 1,5 km, 8 marca 2023

Silny mróz w Polsce nie odpuszcza, temperatura w marcu 2023 spadła do -16 st. C., będą kolejne mroźne noce, prognoza temperatury 7-9 marca 2023

Temperatury w Polsce nadal nocami spadają grubo poniżej -10 st. C. przy uwzględnieniu także wartości notowanych przy gruncie. Najzimniej jest w rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń, gdzie przy adwekcji powietrza arktycznego pojawiają się dobre warunki do większych spadków temperatury. Ostatniej nocy najzimniej było w Łodzi. Temperatura na tamtejszej stacji meteorologicznej spadła do -16 st. C. Dwucyfrowy mróz na poziomie -15/-10 st. C. wystąpił także na Lubelszczyźnie, Kujawach, Mazowszu, na wschodzie i północy Wielkopolski oraz lokalnie na południowym wschodzie województwa zachodniopomorskiego.

Mróz w Polsce zanotowany przy gruncie na stacjach synoptycznych IMGW między 5/6 marca 2023

Dwucyfrowy mróz w Polsce, temperatura w nocy spadła do -16 st. C., pomiary 6 marca 2023

Początek marca zupełnie więc rozczarowuje miłośników wysokich temperatur, którzy już liczyli na ciepły powiew wiosny. Średnia temperatura w skali kraju od początku miesiąca jest obecnie o około 1,1 st. C. poniżej normy wieloletniej.

Anomalia temperatury w Polsce notowana za okres od początku miesiąca do 5 marca 2023. Dane: IMGW / wizualizacja meteomodel

Chłodny marzec 2023 w Polsce, nadal mróz i ujemna anomalia temperatury

Mamy również regiony kraju, zwłaszcza na południu, w centrum i na południowym zachodzie, gdzie średnia temperatura jest aktualnie nawet o 2 st. C. poniżej normy klimatycznej dla tej pory roku. Sytuacja powinna się poprawić w trakcie drugiej dekady marca, bo przejściowo miejscami temperatury powinny wzrosnąć. Aktualnie prognozowana anomalia średniej temperatury w skali całej Polski od początku marca w połowie miesiąca ma być już o około 0,5 st. C. powyżej normy klimatycznej.

Prognozowany mróz w Polsce, 7 marca 2023

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 7 marca 2023

Najbliższa noc nieco silniejszy mróz na poziomie około -11/-5 st. C. może przynieść szczególnie na północy kraju w rejonach okresowych rozpogodzeń, zwłaszcza między Kujawami, północno wschodnią Wielkopolską po Podlasie, Warmię oraz lokalnie województwo pomorskie i wschodnią część zachodniopomorskiego.

Prognozowana temperatura i zasięg możliwego mrozu w Polsce, 9 marca 2023

Dwucyfrowy mróz nadal w Polsce, gdzie będzie najzimniej, prognoza temperatury 9 marca 2023

Silny mróz, miejscami także dwucyfrowy przy uwzględnieniu temperatur przy gruncie może wystąpić 9 marca, zwłaszcza na północy kraju po zaciągnięciu kolejnej porcji chłodnego powietrza, szczególnie między Kujawami i Podlasiem, przy czym spadek temperatury będzie zależny od wielkości zachmurzenia i prognozę należy zweryfikować bezpośrednio przed nastaniem nocy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!