| |
Zagrożenie!
Dwie ulewy przejdą przez Polskę. Spadnie ponad 50 litrów wody. Będą podtopienia dróg i domów

Dwie ulewy przejdą przez Polskę. Spadnie ponad 50 litrów wody. Będą podtopienia dróg i domów

Przed nami silne załamanie pogody związane z przejściem ośrodków niżowych przez Polskę. Przyniosą opady deszczu o zmiennym natężeniu. Spodziewane są dwie ulewy generujące miejscami sumy opadów powyżej 20-50 litrów wody na m2 ziemi. Opady miejscami spowodują podtopienia dróg i domów. Pierwszy z niżów z ulewą wkroczy do kraju najbliższej nocy. Sprawdźmy, gdzie prognozowane są największe sumy opadów i w których regionach pojawi się ryzyko zalań.

Dwie ulewy przejdą przez Polskę. Nasuwająca się strefa opadów z zachodu i południa o godzinie 17:00, 24 października 2023. Dane: Eumetsat

Dwie ulewy przejdą przez Polskę, będą podtopienia dróg i domów, prognoza opadów do 28 października 2023

Przed nastaniem nocy na aktualnych zdjęciach satelitarnych i radarowych widać nadciągającą do Polski strefę ciągłych opadów wielkoskalowych o różnym natężeniu. Opady są związane z niżem wtórnym, który najbliższej nocy przez południową Polskę będzie się przemieszczał w kierunku pogranicza Ukrainy i Białorusi. Wcześniej przyniesie miejscami sumy opadów mogące osiągnąć lub przekroczyć około 10-30 mm wody.

Pierwsza ulewa nad Polską. Prognoza zasięgu opadów deszczu o godzinie 03:00, 25 października 2023

Dwie ulewy przyniosą podtopienia dróg i domów w Polsce, prognoza opadów noc na 25 października 2023

Pierwsza fala opadów deszczu właśnie wkracza do zachodniej i południowej Polski, a następnie nocą zacznie się przesuwać w głąb kraju. Deszcz już pada miejscami w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i kujawsko pomorskim, a wkrótce dołączą pozostałe dzielnice południowe i później centralne oraz wschodnie. W środę w ciągu dnia opady deszczu będą się stopniowo przesuwać nad dzielnice północno wschodnie, a na pozostałym obszarze stopniowo zanikną.

Druga ulewa nad Polską. Prognoza zasięgu opadów o godzinie 14:00, 27 października 2023

Dwie ulewy w Polsce, spadnie po 50 litrów wody, będą podtopienia domów i dróg, prognoza opadów 27 października 2023

Druga fala ulewy jest spodziewana w Polsce w piątek 27 października, gdy w rejonie południowo wschodniej Polski znajdzie się centrum kolejnego ośrodka niżowego bardzo zasobnego w opady deszczu. W tym dniu najwięcej deszczu spadnie szczególnie na Podkarpaciu, w Małopolsce i Ziemi Świętokrzyskiej po częściowo południowe Mazowsze i Lubelszczyznę. Zaznaczamy jednak, że zajdą jeszcze korekty zasięgu, natężenia i sumy opadów.

Ulewy w Polsce. Prognozowana suma opadów w Polsce do 28 października 2023, model ICON

Ulewy w Polsce, prognoza sumy opadów do 28 października 2023

Prognozy oparte o główne wiodące modele numeryczne w omawianym okresie po przejściu dwóch fal ulew, największe sumy opadów deszczu w Polsce powyżej 20-50 litrów wody na m2 ziemi prognozują szczególnie na obszarze, od Podlasia i Mazur przez Mazowsze, Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie, Lubelszczyznę, Małopolskę i Górny Śląsk. Większe opady są prognozowane miejscami w Bieszczadach i w rejonie Tatr. Druga strefa umiarkowanych ulew z sumami opadów powyżej 30 mm jest przewidywana także w województwie zachodniopomorskim.

Prognozowana suma opadów w Polsce po przejściu dwóch ulew do 28 października 2023, model EMCWF

Przejdą dwie ulewy, deszcz zaleje drogi i podtopi domy, prognoza sumy opadów w Polsce do 28 października 2023

Z uwagi na wcześniejsze opady deszczu w Polsce oraz utrzymującą się dużą wilgotność gleby, a także zalegające liście zapychające kratki ściekowe, należy się liczyć miejscami z ryzykiem podtopień dróg i domów. Niektóre odcinki dróg mogą być dosłownie zalane, a ich przejechanie bardzo ryzykowne. Lokalnie zalaniu ulegną także piwnice i parkingi podziemne. Nic już nie zmieni faktu, że tegoroczny październik w Polsce zapisze się jako ciepły, ale również mokry, gdyż sumy opadów w wielu regionach będą powyżej normy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!