| |
Zagrożenie!
Zaskakująco duży zasięg lodu morskiego w Arktyce. Największe minimum od 7 lat

Zaskakująco duży zasięg lodu morskiego w Arktyce. Największe minimum od 7 lat

We wrześniu przypada minimum zasięgu lodu morskiego w Arktyce. Po osiągnięciu najniższego zasięgu, w kolejnych tygodniach obszar pokrywy lodem morskim zaczyna rosnąć. W tym 2021 roku minimum przypadło 16 września. Jak się okazuje, było to największe minimum od 2014 roku, czyli 7 lat. Jest to zaskakujący wynik zważywszy na ostanie lata, gdy arktyczny lód morski niebezpiecznie zbliżał się do rekordowego letniego minimum.

Zasięg lodu morskiego w Arktyce, minimum w 2021, pomiary satelitarne

Najwięcej lodu morskiego w Arktyce w sezonie letnim od 2014 roku

Na początku 2021 roku zasięg lodu morskiego w Arktyce był rekordowo niski, ale w miarę zbliżania się do corocznego minimum, zasięg lodu morskiego oddalał się od rekordowych lat. Generalnie, im więcej lodu morskiego w Arktyce tym lepiej, bo klimat globalny staje się bardziej przewidywalny, a pogoda na co dzień nie ulega diametralnym zmianom. Wynika to z wzorca pogodowego, bo zmiany zachodzące w Arktyce mają znaczenie globalne, a na pogodę wpływają szczególnie na półkuli północnej. Poniżej porównanie zasięgu lodu morskiego w 2021 roku w Arktyce na przestrzeni ostatnich lat.

Zasięg lodu morskiego w Arktyce, minimum w 2021, czy lodu jest mniej

Tegoroczny wzrost jest najprawdopodobniej tylko krótkotrwałym wzrostem w trendzie utraty lodu morskiego w Arktyce. W prognozach podawano już wiele terminów całkowitego stopnienia arktycznego lodu morskiego, ale na razie do tego nie doszło. Rekord minimalnego zasięgu nadal należy do roku 2012.

Minimalny zasięg lodu morskiego w Arktyce w 2021 roku

Według NASA i NSIDC, tegoroczne minimum objęło obszar 4,72 mln km2. To prawie 1 mln km2 więcej od minimum w 2020 roku, gdy poprzedni rok znalazł się na drugim miejscu w historii pomiarów satelitarnych. Na grafice NASA zaprezentowano minimum zasięgu lodu morskiego w 2021 roku, przypadło 16 września.

Minimalny zasięg lodu morskiego w Arktyce, rok 2021

Z kolei w porównaniu do roku 2019, tegoroczne minimum lodu morskiego w Arktyce było większe o blisko 500 tys. km2. W całej historii satelitarnych pomiarów, rok 2021 znalazł się dopiero na 12 miejscu w rankingu najniższego minimalnego zasięgu od 1978 r. Jest to największe minimum od 2014 roku.

Cykl topnienia lodu morskiego w Arktyce

Każdego roku lód morski zimą rozprzestrzenia się na Oceanie Arktycznym, a następnie topnieje latem. Jego maksymalny zasięg zimowy obserwuje się zwykle w marcu, podczas gdy jego minimalny zasięg przypada przeważnie we wrześniu. Dokładna wielkość minimalnego zasięgu zmienia się z roku na rok. Jednak pod wpływem zmian klimatycznych obserwujemy, jak te letnie minima z czasem maleją. Poniżej wizualizacja roku 2021.

W 2012 roku satelity zarejestrowały najniższy minimalny zasięg. W tym czasie lód morski w Arktyce obejmował zaledwie 3,39 mln km2 Oceanu Arktycznego. To mniej niż połowa tego, co było średnio zaledwie 30 - 40 lat temu. Według NSIDC - ostatnie 15 lat, to 15 najniższych zasięgów lodu morskiego w zapisie satelitarnym.

Duży zasięg minimum lodu morskiego w Arktyce w 2021 nie oznacza zatrzymanie ocieplenia

Tegoroczny minimalny zasięg lodu morskiego w Arktyce, będący większym od ostatnich lat, w żadnym przypadku nie jest oznaką zatrzymania trendu utraty arktycznego lodu. Im więcej lodu morskiego znajduje się pod koniec sezonu topnienia, tym mniej otwarta powierzchnia oceanu pochłania światło słoneczne. W związku z tym wzrost lodu morskiego obserwowany w tym roku, to tylko nowy lód, który powstał od niemal rekordowego topnienia w 2020 roku. Wieloletni lód, który jest znacznie bardziej odporny, wciąż zanika w alarmującym tempie. Im więcej lodu wieloletniego tracimy, tym bardziej zbliżamy się do lat, w których Ocean Arktyczny jest całkowicie wolny od lodu w okresie letnim. Poniżej minimum zasięgu lodu morskiego w 2021 roku, według NSIDC.

Zmiany klimatyczne, minimum lodu morskiego w Arktyce, wrzesień 2021

Z danych NSIDC wynika, że wieloletni zasięg lodu jest jednym z najniższych w historii. Pokrycie lodu od zeszłego roku, wzrosło z 1,58 mln km2, do 2,71 mln km2. Wzrost całkowitego zasięgu od zeszłorocznego minimum do tegorocznego obejmuje zatem lód z ostatniego roku. Ogólny trend spadkowy w minimalnym zakresie w latach 1979-2021 wskazuje na utratę lodu o 13% na dekadę w stosunku do średniej z lat 1981-2010 roku. Utrata lodu morskiego w ciągu roku wynosi więc około 80,6 tys. km2, co odpowiada utracie obszaru porównywalnego do terytorium Austrii.

DobraPogoda24.pl, NASA, NSIDC


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!