| |
Zagrożenie!
Duży kontrast temperatury w Polsce. Na biegunie zimna nietypowo ciepło. To nie zdarza się często

Duży kontrast temperatury w Polsce. Na biegunie zimna nietypowo ciepło. To nie zdarza się często

Po kilku dniach ochłodzenia do Polski wkracza zapowiadane ocieplenie, ale nie obejmuje ono od razu całego kraju. Nietypowo wzrost temperatury najpierw pojawił się na północy i północnym wschodzie kraju. Temperatura miejscami dochodzi do 14-16 st. C., a w tym czasie na południu notujemy zaledwie 1 st. C. Kontrast temperatury na obszarze kilkuset kilometrów przekracza więc 15 st. C. Cieplej jest tam, gdzie zwykle w ciągu roku jest często chłodniej. Ta zamiana temperatur nie zdarza się często.

Duża różnica temperatury na obszarze Polski. Prognozowana anomalia temperatury, 7 kwietnia 2023

Duży kontrast temperatury w Polsce, nietypowo ciepło na biegunie zimna, 7-8 kwietnia 2023

Sytuacja nie jest zaskoczeniem, bo już w minioną niedzielę w prognozie długoterminowej wspominaliśmy, że wkraczające ocieplenie nietypowo na początku najwyższą temperaturę przyniesie na północy i północnym wschodzie Polski, zwłaszcza między Mazurami i Podlasiem. O godzinie 15:00 na stacjach synoptycznych IMGW, temperatura wahała się od 1 st. C. w Bielsku-Białej, do 16 st. C. w Mikołajkach. Najwyższe temperatury na poziomie 14-16 st. C. notowano między Olsztynem i Suwałkami.

Kontrast temperatury notowany w Polsce o godzinie 15:00, 7 kwietnia 2023. Dane: IMGW-PIB

Ciepło na biegunie zimna w Polsce, duży kontrast temperatury, pomiary 7-8 kwietnia 2023

Taka sytuacja w Polsce, gdy w regionach uchodzących za biegun zimna jest cieplej niż na pozostałym obszarze kraju jest dość rzadka. Przyczyną jest położenie niżu nad południową Polską i zaciąganie cieplejszego powietrza torem na wschód i północny wschód od jego centrum. Gdyby centrum niżu było w innym miejscu, to cieplejsze powietrze napłynęłoby w inne regiony.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 7 kwietnia 2023

Duża różnica temperatury w Polsce, ciepło na biegunie zimna, kwiecień 2023

Prognozy jednoznacznie wskazują, że wkraczające ocieplenie do Polski w najbliższych dniach będzie związane z zaciąganym powietrzem z południowo wschodniej Europy przez basen Morza Czarnego. Powietrze to jest zwykle cieplejsze, ale również wilgotniejsze, dlatego w święta miejscami wystąpią przelotne opady i lokalne burze, ale temperatury już na znacznym obszarze kraju będą dwucyfrowe na poziomie 10-16 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski na wysokości 1,5 km o godzinie 20:00, 7 kwietnia 2023

Ciepłe powietrze dotarło do bieguna zimna w Polsce, duży kontrast temperatury, 7-8 kwietnia 2023

W kolejnych dniach temperatury w Polsce staną się bardziej wyrównane, a przez to zmniejszy się kontrast na obszarze kraju między południem i północą.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 13:00, 8 kwietnia 2023

Kontrast temperatury w Polsce, najcieplej na biegunie zimna, prognoza 8 kwietnia 2023

Zachęcamy do śledzenia naszych najnowszych prognoz pogody na bieżąco, aby każde ważne zjawisko nie zostało przez Was pominięte. Ze stosownym wyprzedzeniem dowiecie się również o gwałtownej pogodzie, jeśli taka ma wystąpić szczególnie w Polsce i na obszarze Europy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!