| |
Zagrożenie!
Duże ochłodzenie zbliża się do Polski. To będzie poważna zmiana pogody. Temperatura spadnie do kilku stopni

Duże ochłodzenie zbliża się do Polski. To będzie poważna zmiana pogody. Temperatura spadnie do kilku stopni

Sezon wakacyjny i lata meteorologicznego jest już praktycznie za nami. Nastąpił kres gorących i upalnych dni, a wraz z początkiem meteorologicznej jesieni czeka nas poważna zmiana pogody. Nastąpi mocne tąpnięcie temperatur w nocy. Miejscami w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń w czasie adwekcji zimnego powietrza z północy, temperatura spadnie do zaledwie kilku stopni. To będą pierwsze wyraźnie chłodniejsze noce od wielu tygodni. W domach słabo ocieplonych być może trzeba będzie dogrzać pomieszczenia. Krótko mówiąc - po fali upałów przejdziemy do pierwszego poważnego ochłodzenia.

Początek meteorologicznej jesieni zapowiada się chłodny w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km do Europy, 2 września 2022

Poważna zmiana pogody w Polsce, duże ochłodzenie na początku września 2022, zrobi się zimno

Aby zrozumieć zachodzące zmiany trzeba spojrzeć na mapę synoptyczną Europy. Widzimy na niej rozbudowujący się wielocentryczny układ wyżowy Quintin z centrum nad Morzem Norweskim. Z kolei nad Rosją znajduje się obszar frontowy z kilkoma niewielkimi ośrodkami niskiego ciśnienia. Na przełomie sierpnia i września na pogodę w Polsce wpłynie wspomniany wyż, który współdziałając z nowym niżem znad Rosji stworzy korytarz, taką południkową pochylnię do napływu chłodniejszego powietrza z północy.

Prognozowany rozkład ośrodków barycznych w Europie, 2 września 2022

Po fali upałów duże ochłodzenie na początku września 2022 w Polsce

To wszystko sprawi, że na początku września i zarazem meteorologicznej jesieni zrobi się w Polsce zimno szczególnie w nocy w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 2 września 2022. Model GFS

Zimne noce w Polsce, prognoza temperatury 2 września 2022

Zakres prognozowanych temperatur minimalnych w Polsce jest jeszcze wstępny, gdyż ostatecznie zależy od dokładnej trajektorii wstecznej masy powietrza oraz wielkości zachmurzenia. Wstępnie możemy jednak wskazać na możliwe spadki temperatur miejscami do około 3-7 st. C. na wysokości 2m.

Aktualnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 2 września 2022. Model GEM

Chłodny początek września 2022 w Polsce, prognoza temperatury, mapa

Ochłodzenie będzie szczególnie odczuwalne w nocy między 1-3 września. Wówczas warto śledzić przed nastaniem nocy prognozy zachmurzenia. Generalnie tam gdzie się przejaśni i rozpogodzi, im bliżej wschodniej i północno wschodniej Polski to będzie chłodniej.

Aktualnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 3 września 2022

Zimny początek września 2022 w Polsce, mapa temperatury 3 września

Zwykle we wrześniu rozpoczyna się stopniowo sezon grzewczy w domach jednorodzinnych i wiele wskazuje, że w tym roku również tak będzie. Co prawda na początku będą to jeszcze sporadyczne dni w systemie ogrzewania automatycznego, ale zwykle ma to miejsce później, bo w drugiej połowie września. W tym roku po sezonie wakacyjnym automatyczne piece mogą w nocy po raz pierwszy załączyć się wcześniej, chyba, że zmniejszycie temperaturą startową ze względu na wysokie ceny energii gazu, prądu itd.

Prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza do Europy i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 3 września 2022

Ochłodzenie dotrze do Polski, prognoza temperatury 3 września 2022, mapy pogodowe 

Wygląda jednak na to, że we wrześniu do Polski wrócą jeszcze nieliczne gorące dni, czyli z temperaturą maksymalną 25-29 st. C. Takiej możliwości zupełnie nie możemy jeszcze wykluczyć. O potencjalnym ociepleniu po chłodnym początku września będziemy informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Bardzo Smutny

Życie w tym kraju staje się coraz bardziej nie do zniesienia. Nawet Globalne Ocieplenie objawia się tutaj w zupełnie absurdalny sposób: sezon grzewczy zaczyna się coraz wcześniej i trwa coraz dłużej! Żyjemy w bardzo smutnym miejscu na Ziemi, gdzie na cztery pory roku dwie są chłodne, jedna zimna, a tylko jedna ciepła (choć i to nie zawsze).

29 sierpień 2022 - 14:53
Odpowiedz