| |
Zagrożenie!
Drogi i pola zasypane lodem. Ogromne gradobicia i ulewy uderzyły nagle. Spadła miesięczna suma opadów

Drogi i pola zasypane lodem. Ogromne gradobicia i ulewy uderzyły nagle. Spadła miesięczna suma opadów

Wracamy do przeglądu silnych zjawisk burzowych z gradobiciami w Europie. W ostatnich dniach opady dużego gradu przeniosły się na wschód kontynentu, w tym do Ukrainy, gdzie spadły kule lodowe o średnicy nawet 5-6 cm. Burze superkomórkowe przyniosły również ogromne ulewy, bo w czasie nawałnicy potrafiła spaść nawet miesięczna suma opadów. Drogi i pola zostały podtopione i zasypane lodem szczególnie w rejonie Dniepru, Nova Vodolaha, Lyubotyn i Dergachi.

Potężne burze gradowe uderzyły w Ukrainie. Skutki gradobicia w rejonie Dniepru, 27 lipca 2023. Foto: FB 11 Kahan

Ogromne gradobicia i ulewy w Ukrainie, lipiec 2023, drogi i pola zasypane lodem w rejonie Dniepru, Nova Vodolaha, Lyubotyn i Dergachi

Silne burze gradowe wystąpiły więc tam, gdzie w ostatnich dniach wskazywaliśmy w prognozach szczególnie między południową, środkową i północną Ukrainą oraz południowo zachodnią Rosją. W tym ostatnim kraju średnica gradzin była jeszcze większa, bo osiągała nawet 8cm, zwłaszcza w miejscowości Prochorowka na północy obwodu biełgorodzkiego.

Burze zanotowane w Europie, miejscami silne z ulewami i gradem między 27-28 lipca 2023

Drogi i pola zasypanem lodem w Ukrainie, lipiec 2023, skutki gradobicia

Jedna z najsilniejszych burz od kilkudziesięciu lat dotknęła szczególnie rejon miasta Dniepr, gdzie mieszkańcy w mediach społecznościowych mówią wręcz o pogodowej apokalipsie. - Nagle zaczęła się nienormalna ulewa z grzmotami, błyskawicami, gradem i porywistym wiatrem - relacjonują.

Skutki nawałnicy burzowej z gradobiciem w Ukrainie w obwodzie dniepropietrowskim, 27 lipca 2023

Uwagę przyciąga również suma opadów, jaka została zanotowana w Dnieprze. Na tamtejszej stacji meteorologicznej w czasie przejścia burzy z ulewą spadło aż 45 mm przy normie miesięcznej wynoszącej 49 mm. Lokalnie suma opadów była większa na stacji Suchaczówka, gdzie spadło aż 53 mm.

Prognoza burz dla Europy. Przewidywany obszar chwiejnego powietrza w którym miejscami rozwiną się przelotne opady opady i burze, 30 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 30 lipca 2023

Kolejnej doby z 30-31 lipca miejscami burze pojawią się w Europie szczególnie między Ukrainą, południową Polską po Bałkany i Włochy. W Grecji nadal będzie trzymał słoneczny wyż z upalnym powietrzem i ryzykiem kolejnych pożarów. Na wyspie Rodos nadal nie spadnie ani kropla deszczu.

Prognoza zasięgu opadów, miejscami z burzami w Europie o godzinie 17:00, 30 lipca 2023

Burze, ulewy i gradobicia w Europie, prognoza opadów 30 lipca 2023

W kolejnych dniach utrzymująca się cyrkulacja zachodnia sprawi, że nie będzie brakować dni z opadami i burzami szczególnie w zachodniej, centralnej, wschodniej i północnej Europie. Warunki atmosferyczne najczęściej będą dość stabilne na południu w basenie Morza Śródziemnego. Prognozy opadów dla greckiej wyspy Rodos i Kreta są nadal fatalne. Co najmniej do 5-7 sierpnia nie są przewidywane większe opady. O trendzie pogody dla Polski dowiedziecie się więcej w najnowszej prognozie długoterminowej na którą zapraszamy co niedzielę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!