| |
Zagrożenie!
Dramatyczny wzrost temperatury na Antarktydzie. Takiej zmiany jeszcze nie było. Padają nowe rekordy

Dramatyczny wzrost temperatury na Antarktydzie. Takiej zmiany jeszcze nie było. Padają nowe rekordy

Niesamowity wzrost temperatury jest aktualnie notowany na Antarktydzie. Niektóre miesięczne rekordy zostały pobite o blisko 15 st. C. Wyjątkowo „ciepło” jest we wschodniej połowie tego najzimniejszego kontynentu. Miejscami temperatura o ponad 40 st. C. jest wyższa od normy wieloletniej. Przykładem są pomiary temperatury ze stacji Wostok. Zmierzono tutaj już -17,7 st. C. Poprzedni rekord temperatury maksymalnej w marcu był niższy o blisko 15 st. C., a dodajmy, że średnia temperatura w tym miesiącu na tej stacji wynosi -53 st. C. Nigdy wcześniej w 65 letniej historii pomiarów w tym miejscu nie było cieplej o tej porze roku. Badacze są w szoku. Jaka jest przyczyna nagłego skoku temperatury na Antarktydzie?

Szokujący wzrost temperatury we wschodniej Antarktydzie w marcu 2022. Padają nowe rekordy

Dramatyczny wzrost temperatury na Antarktydzie w marcu 2022, padają nowe rekordy temperatury. Pomiary ze stacji Wostok

„Klimatologia Antarktydy została napisana na nowo” - napisał Stefano Di Battista, naukowiec, który opublikował badania na temat temperatur na Antarktydzie.

Historia dzieje się na naszych oczach. Naukowcy są dosłownie w szoku, bo takie anomalie temperatury na Antarktydzie wcześniej zostałyby uznane za niemożliwe, a tymczasem faktycznie występują. Dramatyczne dane napływają z ostatnich 3 dni, gdyż temperatura w niektórych wschodnich częściach Antarktydy była o 40 st. C. wyższa od normy klimatycznej. 

Gigantyczna anomalia temperatury prognozowana we wschodniej Antarktydzie, między 19-21 marca 2022

Rekordowe temperatury w marcu 2022 na Antarktydzie, naukowcy są w szoku, padają nowe rekordy temperatury

Nasuwa się pytanie, jaka jest przyczyna tak gwałtownego rekordowego wzrostu temperatury na Antarktydzie o tej porze roku. Naukowcy doszli do wniosku, że sytuacja jest podobna do zeszłorocznej czerwcowej fali upałów na północno zachodnim Pacyfiku. Mowa o tzw. wyżowej kopule ciepła, która nasuwa się nad dany obszar i utrzymuje przez dłuższy okres. W przypadku Antarktydy wcześniej dotarła atmosferyczna rzeka wilgoci z cieplejszym powietrzem, jaką podrzucił głęboki niż. Następnie silny blokujący wyż zablokował to ciepłe powietrze nad wschodnią częścią Antarktydy pod tzw. kopułą cieplną.

Rzeka atmosferyczna dostarczająca ciepłe powietrze w głąb Antarktydy

Oczywiście, to co uważa się za upał w naszych szerokościach geograficznych inaczej wygląda na Antarktydzie, bo zamiast marcowych -50/-40 st. C. notuje się obecnie -18/-12 st. C., co jest ogromną "falą upałów" według standardów antarktycznych. Znakomitym przykładem są dane ze stacji Wostok znajdującej się w centrum wschodniej pokrywy lodowej. Temperatura w marcu zwykle wynosi tutaj -53 st. C., a wczoraj 18.03 wzrosła do -17,7 st. C. Jest to nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej na tej stacji w marcu. Poprzedni rekord został więc dosłownie zmiażdżony.

Szokujący wzrost temperatury na Antarktydzie. Prognozowana anomalia temperatury za okres 5 dni, do 24 marca 2022

Rekordowy wzrost temperatury w marcu 2022 na Antarktydzie, pomiary temperatury na stacji Wostok

W 65 letniej obserwacji temperatury na stacji Wostok, nigdy wcześniej temperatura między marcem i październikiem nie była wyższa od poziomu -30 st. C. Przypomnijmy, na tym rosyjskim obserwatorium meteorologicznym zanotowano oficjalny rekord najniższej temperatury na Ziemi wynoszący -89,2 st. C. Miało to miejsce 21 lipca 1983 roku. Z pomiarów satelitarnych wynika jednak, że lokalnie na Antarktydzie są miejsca, gdzie temperatury mogą spadać nawet do -100 st. C. Nigdy jednak nie zostało to potwierdzone pomiarami bezpośrednimi.

Rekordowe temperatury na Antarktydzie

Z kolei na pobliskiej stacji badawczej Concordia obsługiwanej przez Francuzów i Włochów, temperatura wzrosła do -10,2 st. C. i była o 37 st. C. wyższa od średniej normy klimatycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
r.abin

Tylko - bez paniki. Anomalie temperatury - zdarzają się niekiedy, ale zmiany klimatu - to zmiany w czasie - ok 30 lat. Akurat dysponuję danymi z satelity NASA (TERRA/MODIS) i w ciągu ostatnich 12 lat, Antarktyda oziębiła się (globalnie) o 0,043°C.

01 marzec 2023 - 13:07
Odpowiedz