| Szukaj |
Zagrożenie!

Dramatyczny wzrost temperatury na Antarktydzie. Takiej zmiany jeszcze nie było. Padają nowe rekordy

Niesamowity wzrost temperatury jest aktualnie notowany na Antarktydzie. Niektóre miesięczne rekordy zostały pobite o blisko 15 st. C. Wyjątkowo „ciepło” jest we wschodniej połowie tego najzimniejszego kontynentu. Miejscami temperatura o ponad 40 st. C. jest wyższa od normy wieloletniej. Przykładem są pomiary temperatury ze stacji Wostok. Zmierzono tutaj już -17,7 st. C. Poprzedni rekord temperatury maksymalnej w marcu był niższy o blisko 15 st. C., a dodajmy, że średnia temperatura w tym miesiącu na tej stacji wynosi -53 st. C. Nigdy wcześniej w 65 letniej historii pomiarów w tym miejscu nie było cieplej o tej porze roku. Badacze są w szoku. Jaka jest przyczyna nagłego skoku temperatury na Antarktydzie?

Szokujący wzrost temperatury we wschodniej Antarktydzie w marcu 2022. Padają nowe rekordy

Dramatyczny wzrost temperatury na Antarktydzie w marcu 2022, padają nowe rekordy temperatury. Pomiary ze stacji Wostok

„Klimatologia Antarktydy została napisana na nowo” - napisał Stefano Di Battista, naukowiec, który opublikował badania na temat temperatur na Antarktydzie.

Historia dzieje się na naszych oczach. Naukowcy są dosłownie w szoku, bo takie anomalie temperatury na Antarktydzie wcześniej zostałyby uznane za niemożliwe, a tymczasem faktycznie występują. Dramatyczne dane napływają z ostatnich 3 dni, gdyż temperatura w niektórych wschodnich częściach Antarktydy była o 40 st. C. wyższa od normy klimatycznej. 

Gigantyczna anomalia temperatury prognozowana we wschodniej Antarktydzie, między 19-21 marca 2022

Rekordowe temperatury w marcu 2022 na Antarktydzie, naukowcy są w szoku, padają nowe rekordy temperatury

Nasuwa się pytanie, jaka jest przyczyna tak gwałtownego rekordowego wzrostu temperatury na Antarktydzie o tej porze roku. Naukowcy doszli do wniosku, że sytuacja jest podobna do zeszłorocznej czerwcowej fali upałów na północno zachodnim Pacyfiku. Mowa o tzw. wyżowej kopule ciepła, która nasuwa się nad dany obszar i utrzymuje przez dłuższy okres. W przypadku Antarktydy wcześniej dotarła atmosferyczna rzeka wilgoci z cieplejszym powietrzem, jaką podrzucił głęboki niż. Następnie silny blokujący wyż zablokował to ciepłe powietrze nad wschodnią częścią Antarktydy pod tzw. kopułą cieplną.

Rzeka atmosferyczna dostarczająca ciepłe powietrze w głąb Antarktydy

Oczywiście, to co uważa się za upał w naszych szerokościach geograficznych inaczej wygląda na Antarktydzie, bo zamiast marcowych -50/-40 st. C. notuje się obecnie -18/-12 st. C., co jest ogromną "falą upałów" według standardów antarktycznych. Znakomitym przykładem są dane ze stacji Wostok znajdującej się w centrum wschodniej pokrywy lodowej. Temperatura w marcu zwykle wynosi tutaj -53 st. C., a wczoraj 18.03 wzrosła do -17,7 st. C. Jest to nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej na tej stacji w marcu. Poprzedni rekord został więc dosłownie zmiażdżony.

Szokujący wzrost temperatury na Antarktydzie. Prognozowana anomalia temperatury za okres 5 dni, do 24 marca 2022

Rekordowy wzrost temperatury w marcu 2022 na Antarktydzie, pomiary temperatury na stacji Wostok

W 65 letniej obserwacji temperatury na stacji Wostok, nigdy wcześniej temperatura między marcem i październikiem nie była wyższa od poziomu -30 st. C. Przypomnijmy, na tym rosyjskim obserwatorium meteorologicznym zanotowano oficjalny rekord najniższej temperatury na Ziemi wynoszący -89,2 st. C. Miało to miejsce 21 lipca 1983 roku. Z pomiarów satelitarnych wynika jednak, że lokalnie na Antarktydzie są miejsca, gdzie temperatury mogą spadać nawet do -100 st. C. Nigdy jednak nie zostało to potwierdzone pomiarami bezpośrednimi.

Rekordowe temperatury na Antarktydzie

Z kolei na pobliskiej stacji badawczej Concordia obsługiwanej przez Francuzów i Włochów, temperatura wzrosła do -10,2 st. C. i była o 37 st. C. wyższa od średniej normy klimatycznej.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz