| |
Zagrożenie!
Dramatycznie niski poziom wody w Wiśle. Susza hydrologiczna postępuje. Padnie historyczny rekord w Warszawie?

Dramatycznie niski poziom wody w Wiśle. Susza hydrologiczna postępuje. Padnie historyczny rekord w Warszawie?

Od przełomu czerwca i lipca po pierwszej fali upałów w Warszawie utrzymuje się bardzo niski stan wody w Wiśle. Po ulewach w dorzeczu tej rzeki zdarzały się chwilowe wzrosty, ale obecnie znowu stan wody dramatycznie spada i zbliża się do historycznego rekordu. Na stacji IMGW przy bulwarach zmierzono w poniedziałek 25 lipca zaledwie 31 cm. To oznacza, że brakowało zaledwie 5 cm do wyrównania historycznego rekordu z 2015 roku. W kolejnych dniach poziom wody ponownie ma spadać. Być może sytuacja na chwilę poprawi się pod koniec lipca lub na początku sierpnia, gdy spłynie woda po prognozowanych opadach burzowych, ale problem możliwego pobicia rekordu niskiego stanu wody w Wiśle w Warszawie będzie powracał w kolejnych tygodniach.

Bardzo niski stan wody w Wiśle. Warszawa blisko Stadionu Narodowego, 25 lipca 2022

Dramatycznie niski stan wody w Warszawie, padnie historyczny rekord w Warszawie, najnowsze zdjęcia lipiec 2022

Byliśmy dziś w Warszawie w pobliżu Stadionu Narodowego oraz Mostu Poniatowskiego i Średnicowego. Wykonaliśmy zdjęcia, które prezentujemy naszym czytelnikom. Przepływ wody, jak również jej stan w Wiśle jest bardzo niski. Przepływ spadł do zaledwie 202 m3/s. 

Niski stan wody w Wiśle, Warszawa 25 lipca 2022

Niski stan wody w Wiśle, Warszawa 25 lipca 2022, czy padnie historyczny rekord

Uwagę zwracają całe odsłonięte filary mostu, aż do podstawy fundamentowej. Sytuacja na polskich rzekach będzie się tylko pogarszać w okresach niedoboru opadów, ponadto brak bardzo śnieżnych zim powoduje już problem na wczesnym etapie bilansu rocznego w czasie wiosny, gdy teoretycznie powinniśmy notować dłużej utrzymujący się wzrost poziomu wody z roztopów. 

Bardzo niski stan wody w Wiśle w centrum Warszawy, 25 lipca 2022

Bardzo niski stan wody w Wiśle w Warszawie, susza hydrologiczna, najnowsze zdjęcia, lipiec 2022

Omawiając problem suszy hydrologicznej warto zwrócić uwagę na bardzo słabe zatrzymywanie opadów w Polsce. Ulewne opady deszczu, bardzo szybko przekładają się na nagłe wzrosty poziomu wody w rzekach, ale jest to stan przejściowy. Po kilkudziesięciu godzinach woda ta spływa do większych rzek i ostatecznie najpóźniej po kilku dniach trafia do Bałtyku. W naszym kraju posiadamy tylko 69 zbiorników retencyjnych, które zatrzymują zaledwie 7% opadów. Reszta spływa do Bałtyku, częściowo trafia do gleby, a pozostała część paruje. Bilans wodny jest więc bardzo słaby w porównaniu do innych krajów np. Hiszpanów, którzy zatrzymują i wykorzystują bezpośrednio 50% opadów. 

Bardzo niski stan wody w Wiśle z odsłoniętymi niemal w całości filarami mostu, Warszawa 25 lipca 2022

Stan wody w Wiśle w Warszawie prawie rekordowy, 25 lipca 2022

Sytuacja musi się zmienić w Polsce pod względem zatrzymywania opadów. Nasza średnia suma roczna opadów przekracza 600 mm, czyli nie jest najgorsza w Europie, ale mimo wszystko mamy permanentne częste okresy suszy hydrologicznej. 

Niski stan wody w Wiśle w Warszawie, 25 lipca 2022

Bardzo niski stan wody na rzekach w Polsce, susza hydrologiczna, najnowsze zdjęcia Wisły z Warszawy, lipiec 2022

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w miejscowości Gusin koło Góry Kalwarii, gdzie Wisła powyżej Warszawy ma aktualnie zaledwie 18 cm. Przepływ wody waha się tutaj na poziomie 189-192 m3/s. Sytuację monitorujemy, będziemy informować na bieżąco o sytuacji na polskich rzekach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Marcel

Mamy stworzoną w Polsce technologię do oczyszczania i odsalania wody... a Bałtyk stałby się idealnym źródłem wody pitnej dla całej Europy! Ale niestety brak wsparcia ze strony rządu w ten innowacyjny w skali globu projekt. Przykre! Nie mówiąc już o tym, że wsparcie w ten projekt dałoby zwycięstwo w wyborach :)

27 lipiec 2022 - 14:28
Odpowiedz
vito

Sposoby czy technologie odsalania wody są znane od bardzo dawna. Problem jest w energii, której aktualnie w Polsce brakuje oraz w tym, ze rządząca opcja patrzy tylko na słupki poparcia i rozdaje bez sensu pieniądze ,zamiast odnawiać energetykę i inwestować w projekty zabezpieczające przyszłość Polski.

11 sierpień 2022 - 05:44
Odpowiedz