| |
Zagrożenie!
Dotrze silny mróz. Różnica temperatury sięgnie blisko 20 stopni. W tych regionach będzie najzimniej

Dotrze silny mróz. Różnica temperatury sięgnie blisko 20 stopni. W tych regionach będzie najzimniej

Nad Polską przesuwa się obecnie strefa frontowa związana z niżem Axel wędrującym nad Białoruś i dalej w kierunku Rosji. Niż ten kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara ściąga również coraz chłodniejsze powietrze, które najbliższej doby wedrze się w głąb szczególnie północnej i północno wschodniej Polski. Następnie całodobowy mróz podtrzyma na kilkadziesiąt godzin klin wyżowy w kilku regionach. Temperatura spadnie miejscami poniżej -10 st. C. Będziemy mieć więc zatem powrót termicznej zimy. Sprawdźmy, gdzie mróz będzie największy i do kiedy się utrzyma.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 6 stycznia 2023

Silny mróz wróci do Polski, temperatura spadnie poniżej -10 st. C., prognoza 6 stycznia 2023

Zasięg mrozu będzie jednak ograniczony, bo w innych regionach spodziewamy się znacznie wyższych wartości. Kontrast temperatury między północno wschodnią Polską i południowo zachodnią może sięgnąć w piątek 06.01 blisko 20 st. C. Coraz chłodniejsze powietrze zacznie się wdzierać od północnego wschodu w głąb kraju już najbliższej nocy 05/06.01.

Najnowsza prognoza zasięgu mrozu w Polsce, 6 stycznia 2023 nad ranem

Dwucyfrowy mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury 6 stycznia 2023

Prognozowany mróz ma być jednak znacznie słabszy niż wskazywały to prognozy kilka dni temu, gdy sugerowały miejscami nawet poniżej -20 st. C. Ostatecznie adwekcja chłodnego powietrza okaże się słabsza i zasięg większego mrozu miejscami poniżej -10 st. C. ograniczy się głównie do Mazur i Podlasia, także przy uwzględnieniu temperatury przy gruncie.

Prognozowany duży kontrast temperatury w Polsce, 6 stycznia 2023 o godzinie 19:00

Mróz i duży kontrast temperatury w Polsce, 6 stycznia 2023

W piątek 06.01 między Podlasiem, a Dolnym Śląskiem spodziewamy się sporego kontrastu temperatury, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Różnica na obszarze kraju może sięgnąć nawet 18-20 st. C. Będziemy mieć na przestrzeni kilkuset kilometrów zarówno zimę termiczną, jak również powiew wczesnej wiosny.

Prognozowany zasięg chłodnego powietrza nad Polską i Europą na wysokości 1,5 km, 6 stycznia 2023

Silny mróz i kontrast temperatury w Polsce, mapa temperatury 6 stycznia 2023

Powiew zimy na północnym wschodzie Polski będzie krótkotrwały, bo po kilkudziesięciu godzinach w całym kraju wrócą dodatnie temperatury związane z adwekcją łagodniejszego powietrza znad Atlantyku.

Prognozowany zasięg słabnącego mrozu na północnym wschodzie Polski, 8 stycznia 2023

Kiedy i gdzie mróz w Polsce, 8 stycznia 2023

Słaby mróz utrzyma się jeszcze miejscami na krańcach wschodnich i północno wschodnich w sobotę 07.01 i niedzielę 08.01, ale od poniedziałku 09.01 już w całym kraju ponownie będą dominować dodatnie temperatury w dzień. Trwalszego powrotu zimy nadal nie widać, co jest zgodne z naszą prognozą sezonową na styczeń.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!