| |
Zagrożenie!
Dotarł pogodny antycyklon Petra. Wiosenne temperatury opanują kraj. Front z burzami załamie pogodę w tym dniu

Dotarł pogodny antycyklon Petra. Wiosenne temperatury opanują kraj. Front z burzami załamie pogodę w tym dniu

Obiecaliśmy, że do Polski dotrze powiew ciepłej i pogodnej wiosny i miło nam słowa dotrzymać. Piękną, słoneczną i ciepłą pogodę zapewnia nam słabnący antycyklon Petra, jaki znad Skandynawii przez Morze Północne i Niemcy wkroczy bezpośrednio nad nasz kraj. Temperatury miejscami przekroczą 22 st. C., ponadto będzie pogodnie i sucho w wielu regionach. Najbliższe załamanie pogody związane z wejściem z zachodu frontu atmosferycznego niosącego opady i burze pojawi się w niedzielę 23 kwietnia, ale nie obejmie od razu całego kraju. Najdłużej stabilna pogoda utrzyma się na wschodzie.

Pogodny antycyklon Petra sięgnął Polski. Zdjęcie satelitarne pogodnego nieba o godzinie 09:55, 21 kwietnia 2023

Pogodny antycyklon Petra sięgnął Polski, przynosi ciepłą wiosnę, załamanie pogody przyniesie front z burzami 23 kwietnia 2023

Poprawa pogody i okresowa stabilizacja ze wzrostem temperatury związana z omawianym wyżem po odsunięciu się niżu górnego pojawiła się w Polsce już w miniony czwartek 20.04, gdy na znacznym obszarze kraju zanotowaliśmy bardzo przyjemne temperatury na poziomie 17-20 st. C. Najcieplej było na stacji synoptycznej IMGW w Ostrołęce. 

Ciepła wiosna w Polsce. Prognoza temperatury, 22 kwietnia 2023

Petra miesza w pogodzie, będzie ciepła wiosna, front z załamanie pogody dopiero 23 kwietnia 2023, prognoza temperatury

Aktualnie Polskę sięga klin wyżu związanego z antycyklonem Petra. Jego centrum nad naszym krajem znajdzie się bezpośrednio w sobotę 22.04, ale będzie to już słabnący wyż, który w kolejnych dniach odsunie się na wschód i południowy wschód Europy.

Prognozowane centrum antycyklonu Petra nad Polską o godzinie 14:00, 22 kwietnia 2023

Do kiedy pogodna i ciepła wiosna w Polsce, antycyklon Petra, prognoza ciśnienia 22 kwietnia 2023

Zanim wyż odsunie się od Polski i wkroczy załamanie pogody, to wcześniej czekają nas słoneczne chwile z przyjemną wiosenną temperaturą. Wreszcie mamy okres bez opadów w zasadzie na obszarze całego kraju i możemy zająć się aktywnym wypoczynkiem, czy pracami w ogrodach, sadach lub na polach. Temperatury maksymalne przed nadejściem frontu z opadami i burzami wzrosną miejscami w Polsce do około 22-23 st. C.

Podmuch ciepłej wiosny w Polsce. Prognozowana temperatura 23 kwietnia 2023

Załamanie pogody wkroczy do Polski 23 kwietnia 2023, będzie front z burzami

Najbliższy front niosący zmianę pogody, w tym opady i miejscami burze sięgnie zachodniej Polski już w niedzielę 23 kwietnia. W tym dniu będzie jednak jeszcze sporo regionów, gdzie utrzyma się ciepła i stabilna wiosenna pogoda. Z upływem popołudnia i wczesnym wieczorem front wpłynie na pogodę szczególnie w zachodnich dzielnicach kraju, zwłaszcza od środkowego wybrzeża przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Na wschód od tego obszaru powinna się jeszcze utrzymać stabilna aura w ciągu dnia.

Prognoza zasięgu opadów i frontu w Polsce o godzinie 17:00, 23 kwietnia 2023

Front załamie pogodę w Polsce, będą burze i opady, prognoza 23 kwietnia 2023

W ciągu kolejnej doby strefa frontowa będzie przesuwać się w głąb kraju na wschód. Załamanie pogody najpóźniej dotrze nad dzielnice wschodnie, gdzie najdłużej utrzymają się przyjemne wiosenne temperatury. Aktualne najnowsze wyliczenia modeli numerycznych wskazują, że w poniedziałek 24.04 front ma być aktywny szczególnie w zachodniej połowie kraju, gdzie przyniesie miejscami opady i burze. Jego zasięg i pora wystąpienia może jeszcze ulec korektom w kolejnych prognozach.

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce o godzinie 17:00, 24 kwietnia 2023

Ciepła i sucha wiosna w Polsce, wyż Petra później front z opadami i burzami, mapa opadów 24 kwietnia 2023

W poniedziałek 24.04 przed frontem nadal ma być ciepło szczególnie w centrum i we wschodniej połowie kraju, miejscami powyżej 20 st. C. Anomalia temperatury w tym okresie w Polsce znacznie wzrośnie i zostanie zredukowana 23-24 kwietnia do około -0,3 st. C. od początku miesiąca względem normy wieloletniej. W skali kraju będziemy więc blisko normy, a na północnym wschodzie wyraźnie powyżej normy wieloletniej. Między szczególnie 25-28 kwietnia nastąpi zapowiadane ochłodzenie, ale jego skala nie jest jakaś wyjątkowa. Owszem będą miejscami regiony, gdzie temperatury w ciągu dnia nie przekroczą 10 st. C., ale lokalnie będą również przejściowo regiony z nieco wyższą temperaturą. Noce przyniosą gdzieniegdzie przymrozki i wrócimy do przewagi ujemnej anomalii temperatury.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 kwietnia 2023

Silne ocieplenie w Polsce, załamanie pogody z frontem wkroczy 23-24 kwietnia 2023

Obecnie na 30 kwietnia prognozowana anomalia temperatury w skali całego kraju od początku miesiąca ma wynosić około -1/-0,9 st. C. i to według najnowszego i zarazem najcieplejszego okresu bazowego obejmującego lata 1991-2020. Nie będzie więc żadnego dramatu. Kwiecień miał przynieść podmuch prawdziwej kwitnącej wiosny szczególnie w drugiej połowie miesiąca i tak faktycznie się stanie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!