| |
Zagrożenie!
Do Polski zbliża się potężny antycyklon. Ciśnienie wzrośnie do 1042 hPa. Prognoza opadów zaskoczy

Do Polski zbliża się potężny antycyklon. Ciśnienie wzrośnie do 1042 hPa. Prognoza opadów zaskoczy

W prognozach długoterminowych na marzec zapowiadaliśmy, że w tym miesiącu sumy opadów będą poniżej normy. Ma to być miesiąc suchy i potwierdzają to najnowsze prognozy pogody. Do Polski zbliża się potężny antycyklon, czyli wyż. Ciśnienie w jego centrum wzrośnie do 1042 hPa. Wyż w kolejnych dniach będzie się znajdował w pobliżu naszego kraju, a przez to pogoda zdecydowanie się poprawi. Czeka nas sporo dni z rozpogodzeniami i bez opadów oraz początkowo z silnym mrozem, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski. Sprawdźmy, kiedy wyż znajdzie się nad Polską i do kiedy utrzyma się okres bez opadów.

Potężny antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce. Prognoza położenia wyżu nad Europą, 11 marca 2022

Do Polski dotrze potężny antycyklon, prognoza ciśnienia 11 marca 2022

Zanim cała Polska dostanie się w objęcia antycyklonu, to jeszcze między 8-9 marca przejdzie nad wschodnimi i południowo wschodnimi dzielnicami strefa opadów śniegu i lokalnie deszczu ze śniegiem. Do środy 09.03 w wielu miejscach się zabieli i na krótko wrócą zimowe warunki pogodowe.

Ulewy i intensywne opady ominą Polskę. Prognozowana suma opadów, do 16 marca 2022

Prognoza antycyklon w Polsce, mapa opadów do 16 marca 2022

Na powyższej mapie opadów widzimy, że po przejściu strefy frontowej z opadami śniegu, od 10 marca w całym kraju pogoda się poprawi i nastanie długi okres bez opadów. Miejscami nie spadnie ani jedna kropla opadów w Polsce przez co najmniej tydzień, a może i dłużej.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów w Rzeszowie do 18 marca 2022. Wykres meteologix

Antycyklon przyniesie poprawę pogody w Polsce i brak opadów, marzec 2022

Powyższy wykres zawiera dane wszystkich wiodących modeli numerycznych. Wyraźnie widzimy, że od 10 marca nastąpi długotrwały okres stabilnych warunków pogodowych. 

Prognozowane położenie antycyklonu w Europie, 12 marca 2022

Potężny antycyklon w Polsce, mapa ciśnienia 12 marca 2022

Po przejściu ostatniej strefy opadów, od 10 marca cała Polska dostanie się bezpośrednio pod wpływ antycyklonu. Ciśnienie w centrum wyżu wzrośnie maksymalnie do około 1042 hPa. Położenie wyżu możemy codziennie sprawdzać na aktualnej mapie synoptycznej. Później ciśnienie zacznie spadać, ale nadal wyż będzie się znajdował w pobliżu Polski. Możemy więc liczyć na stabilne warunki pogodowe, aczkolwiek początkowo z większym dwucyfrowym mrozem we wschodniej i południowej Polsce. Sytuacja zmieni się z upływem 2 dekady marca, gdy centrum wyżu przesunie się bardziej na wschód kontynentu, a przez to zmieni się kierunek napływu powietrza. Wówczas dotrze do naszego kraju oczekiwane ocieplenie, zwłaszcza od około 14-15 marca.

Prognozowane położenie wyżu w Europie, 13 marca 2022

Potężny wyż wpłynie na pogodę w Polsce, prognoza mapa ciśnienie, 13 marca 2022

Przed nami długi okres spokojnej, stabilnej i monotonnej pogody, który rozpocznie się w całym kraju wraz z 2 dekadą marca. Na kolejne większe opady, będziemy musieli dłużej poczekać. Nasza prognoza zapowiadająca suchy początek wiosny sprawdzi się więc co do joty.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!