| |
Zagrożenie!
Do Polski zbliża się fala upałów. Na mapach temperatury coraz więcej czerwieni. Wiemy, kiedy wkroczy upał

Do Polski zbliża się fala upałów. Na mapach temperatury coraz więcej czerwieni. Wiemy, kiedy wkroczy upał

Zgodnie z prognozami, w Polsce trwa okres umiarkowanych temperatur, jaki pojawił się po pierwszej w sierpniu fali upałów. Pytacie, kiedy upał wróci do Polski i jakie będą temperatury maksymalne. Czy faktycznie znowu poleje się żar i będzie ciężko wytrzymać na zewnątrz, a może prognozy powrotu gorącego i upalnego lata uległy zmianie. Generalnie powrót upału nadal widnieje w najnowszych prognozach temperatury, aczkolwiek będziemy mieć wyraźne regiony bardziej uprzywilejowane pod względem wystąpienia temperatur osiągających lub przekraczających 30 st. C. Pojawią się również czasami burze, miejscami mogą być dość silne.

Fala upałów w Europie. Prognozowana temperatura maksymalna, jaka może wystąpić na wskazanym obszarze między 9-19 sierpnia 2022

Do Polski wróci fala upałów, temperatura przekroczy 30-35 stopni w drugiej dekadzie sierpnia 2022

Na mapie z temperaturą dla Europy wyraźnie dominują gorące czerwone kolory, które oznaczają możliwy okres gorącego i upalnego lata. Jest to prognoza oparta o amerykański model GFS, który czasami ma tendencję do zaniżania lub zawyżania temperatury, dlatego w rzeczywistości temperatury mogą być o kilka stopni inne. Mapa oddaje jednak dobrze potencjalny zasięg powiewu gorącego lata. Temperatura w okolicach 30 st. C. wróci do zachodniej Polski około 11-12 sierpnia (+/- 1 dzień).

Fala upałów wróci do Polski. Aktualnie prognozowana temperatura, 12 sierpnia 2022

Upał wróci do Polski, prognoza temperatury 12 sierpnia 2022

Prognozy długoterminowe nadal wskazują, że do Polski gorące i chwilami upalne lato wróci w trakcie drugiej dekady sierpnia. Wtedy nad nasz kraj napłynie wyraźnie cieplejsza, ale dość chwiejna masa powietrza w której mogą się tworzyć przelotne opady i burze. Niewykluczone, że da o sobie znać wcześniej nieprognozowany odcięty niż, który namiesza w pogodzie, bo początkowo może znacznie ograniczyć zasięg upałów w Polsce.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 13 sierpnia 2022

Fala upałów wróci do Polski, prognoza temperatury 13 sierpnia 2022

Druga fala upałów w Polsce w sierpniu, będzie na początku możliwa szczególnie w zachodniej i północno zachodniej części kraju. Na pozostałym obszarze prawdopodobieństwo osiągnięcia lub przekroczenia progu 30 st. C. będzie znacznie mniejsze z uwagi na trudny obecnie do przewidzenia wpływ układu niżowego ze wschodniej lub południowo wschodniej Europy. 

Silny upał w zachodniej Europie dotrze również do Polski. Obecnie prognozowana anomalia temperatury, 13 sierpnia 2022

Upał rozleje się po Europie, silna fala upałów dotrze do Polski, prognoza anomalii temperatury 13 sierpnia 2022

Z uwagi na wcześniej niewidoczny prawdopodobnie niż odcięty, temperatury maksymalne w Polsce w czasie tej fali upałów mają być nieco niższe względem wcześniejszych prognoz. Aktualnie temperatury do połowy sierpnia w naszym kraju mogłyby miejscami wzrosnąć do około 30-35 st. C. i to w sprzyjających warunkach o ile zasięg możliwych burz i opadów nie będzie większy względem najnowszych prognoz.

Prognozowany upał w Polsce, temperatura 14 sierpnia 2022

Czy upał wróci do Polski, prognoza temperatury 14 sierpnia 2022

Generalnie między 10-15 sierpnia, upał najczęściej będzie możliwy na zachodzie i północnym zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze kraju jego prawdopodobieństwo będzie mniejsze, ale czasami miejscami może wystąpić. Będzie to jednak okres dość parny, gdyż zacznie napływać wilgotniejsze i chwiejne powietrze, a przez to wzrośnie ryzyko, zwłaszcza popołudniowych burz i opadów, zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 16 sierpnia 2022

Kiedy fala upałów w Polsce, prognoza temperatury 16 sierpnia 2022

Sytuacja wymaga więc dalszej analizy i sprawdzania prognoz. Pewne jest, że wróci upał do Polski, ale nie od razu do niemal całego kraju. Najpierw będzie możliwy szczególnie na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Wzrośnie również ryzyko burz i opadów. Zasięg możliwych upałów, będziemy weryfikować dla poszczególnych dni i regionów w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
skowyt

35 stopni? wpadnij do Madrytu popracować przy +40 stopniach już 2gi miesiąc. Raz było 35 st. to ludzie nie wiedzieli co ze sobą zrobić

09 sierpień 2022 - 22:25
Odpowiedz