| |
Zagrożenie!
Do Polski wrócą częstsze burze. Przyniosą deszcz i grad. Górny niż namiesza w pogodzie

Do Polski wrócą częstsze burze. Przyniosą deszcz i grad. Górny niż namiesza w pogodzie

Po dłuższym okresie dość stabilnej pogody z nielicznymi opadami deszczu i burzami w Polsce, czeka nas nieco więcej dynamizmu w pogodzie, przynajmniej w części południowo wschodniej kraju, gdzie zaznaczy się obecność górnego ośrodka niżowego. Sprowadzi on do Polski bardziej wilgotne i chwiejne powietrze, a przez to wzrośnie ryzyko przelotnych opadów i burz. Zjawiska będą nadal rozproszone i nie wystąpią wszędzie, ale będą bardziej liczne, a przez to miejscami popada na znacznym obszarze południowo wschodniej Polski. Sprawdźmy, gdzie pojawią się burze w najbliższych dniach.

Do Polski wrócą liczniejsze burze z gradem. Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza, do godziny 14:00, 11 sierpnia 2022

Do Polski wrócą burze z gradem i deszczem, namiesza górny niż, prognoza 11-13 sierpnia 2022

W ciągu najbliższej doby zmieni się kierunek adwekcji powietrza. Do południowo wschodniej Polski zacznie napływać znacznie wilgotniejsza i chwiejniejsza masa powietrza znad Ukrainy ściągana przez górny ośrodek niskiego ciśnienia. Nie jest on widoczny na klasycznej mapie synoptycznej przedstawiającej sytuację w dolnej troposferze. Tego typu ośrodki niskiego ciśnienia należy sprawdzać na mapach izobarycznych na poziomie 500 hPa. Z tego powodu ponownie znacznie częściej musimy sprawdzać gdzie jest burza.

Prognoza zasięgu opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 14:00, 11 sierpnia 2022

Prognoza zasięgu burz i opadów w Polsce, 11 sierpnia 2022

W środę 10.08 lokalne słabe burze możliwe są na wschodzie Lubelszczyzny i Podkarpacia zgodnie z naszą prognozą burz dla Polski. W czwartek 11.08 prawdopodobieństwo burz, będzie większe i obejmie ono niemal wszystkie dzielnice południowo wschodnie kraju. Stosowną prognozę przygotował IMGW, nasza redakcja również jutro zaktualizuje prognozę.

Prognoza burz dla Polski, 11 sierpnia 2022. Według IMGW-PIB

Prognoza burz dla Polski, 11 sierpnia 2022

Wstępny zasięg prawdopodobieństwa burz może jeszcze ulec nieznacznej korekcie o czym napiszemy więcej w prognozie oficjalnej na dany dzień. Nie zmienia to faktu, że na wskazanym obszarze już w godzinach przedpołudniowych może się rozwijać konwekcja z rozproszonymi komórkami burzowymi przemieszczającymi się ze wschodu na zachód lub południowy zachód. W ich rejonie wystąpią przelotne opady deszczu do 5-30 mm, punktowo niewykluczony jest również niewielki grad do około 2 cm średnicy.

Prognoza burz na noc 11/12 sierpnia 2022. Według IMGW-PIB

Prognoza burz na noc 11/12 sierpnia 2022

Zdecydowanie mniejszym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, które w rejonie burz mogą w porywach osiągnąć do 40-60 km/h.

Wstępna prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 13 sierpnia 2022

Burze z deszcze i gradem wrócą do Polski, prognoza opadów 13 sierpnia 2022

Niż górny nad południowo wschodnią Polską zaznaczy się także w dalszej części tygodnia. Kolejny epizod z nieco bardziej licznymi przelotnymi opadami i burzami czeka nas około 13 sierpnia. Warto więc w najbliższych tygodniach częściej niż zwykle sprawdzać radar opadów. Dane te wskażą nam dokładnie, gdzie pada, z jakim natężeniem oraz w jakim kierunku przemieszczają się burze i opady. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!