| |
Zagrożenie!
Do Polski dotarły tropikalne noce. Temperatura nie pozwala wypocząć. Wiemy, gdzie noce będą najcieplejsze

Do Polski dotarły tropikalne noce. Temperatura nie pozwala wypocząć. Wiemy, gdzie noce będą najcieplejsze

Okres gorącego i upalnego lata daje nam się we znaki nie tylko w dzień, ale również w nocy. Do Polski dotarły tropikalne noce, które przynoszą miejscami temperatury nie spadające poniżej 20 stopni C. Jest to czas, gdy trudno nam wypocząć po upalnym dniu. Noce są ciepłe i często duszne. Otwarcie okna przy niewielkiej cyrkulacji powietrza niewiele przynosi wytchnienia, bo do północy często temperatura może nie spadać poniżej 24-25 st. C. Dopiero nad ranem pojawia się szansa na chwilę orzeźwienia, gdy temperatura poza rejonem tropikalnej nocy spada poniżej 20 st. C. Mamy najnowsze prognozy temperatury. Sprawdźmy, gdzie wystąpią tropikalne noce w Polsce. 

Tropikalne noce w Polsce. Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza i anomalia temperatury na wysokości 1,5 km nad Europą, 29/30 czerwca 2022

Tropikalne noce dotarły do Polski, mamy najnowsze prognozy temperatury, wiemy, gdzie noce będą najcieplejsze do końca czerwca 2022

Obszar występowania tropikalnej nocy z temperaturą niespadającą poniżej 20 stopni, w kolejnych dniach będzie się systematycznie poszerzał. Na pewno takie noce podczas tej fali upałów, będziemy miejscami notować, co najmniej do 1 lipca.

Tropikalna noc w Polsce. Zanotowana minimalna temperatura 27 czerwca 2022

Tropikalne noce w Polsce, zanotowana temperatura 27 czerwca 2022

Minionej nocy 26/27.06 tropikalną noc zanotowaliśmy nad morzem, gdzie w minionych tygodniach, było często najchłodniej w kraju. Temperatura nie spadła poniżej 20 st. C. w Kołobrzegu, Ustce i Koszalinie. Taką temperaturę notowaliśmy również w głębi kraju m.in. w Poznaniu i Zielonej Górze.

Tropikalna noc w Polsce. Prognozowana temperatura, 28 czerwca 2022 nad ranem

Tropikalna noc w Polsce, prognoza temperatury 28/29 czerwca 2022

Najbliższe noce często będą najcieplejsze w północnej i zachodniej Polsce, gdzie temperatura może nie spadać miejscami poniżej 20 st. C. Później takie noce zanotujemy również w centrum i na wschodzie kraju.

Prognozowana temperatura w Polsce w czasie tropikalnej nocy, 30 czerwca 2022 nad ranem

Pogoda w Polsce, tropikalna noc, prognoza temperatury 30 czerwca 2022

Okres tropikalnych nocy przeciągnie się nam również na początek lipca, ale wygląda na to, że rekord najwyższej temperatury w nocy notowanej na obszarze Polski nie będzie zagrożony. Rekordowo wysoka temperatura minimalna w nocy w Polsce wynosi aż 26 st. C. Ten rekord zanotowano w Bogatyni 10 sierpnia 1992 roku. Wyjątkowo gorącą noc w innych latach również była notowana w sierpniu, ale na posterunku Rozdziele. Temperatura spadła tutaj do 25,9 st. C. 

Prognozowana tropikalna noc w Polsce, 1 lipca 2022 nad ranem

Tropikalne noce w Polsce, jaki jest rekord najwyższej temperatury w nocy w Polsce, 1 lipca 2022

Przed nami więc trudny okres w pogodzie, bo najbliższe noce nie pozwolą nam od razu zasnąć i wypocząć. Wysoką temperaturę oraz wilgotność powietrza, będziemy odczuwać przez znaczną część doby, dopiero nad ranem pojawi się chwila orzeźwienia i wtedy warto przewietrzyć wszystkie pomieszczenia. Niestety, ale będzie coraz gorzej. Dane klimatyczne i prognozy są jednoznaczne. Liczba nocy tropikalnych, tak samo jak dni upalnych w Polsce rośnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!