| |
Zagrożenie!
Na Litwie zatwierdzono prawo uczniów do niechodzenia do szkół w dni upalne

Na Litwie zatwierdzono prawo uczniów do niechodzenia do szkół w dni upalne

Na Litwie w zatwierdzonym ogólnym planie na nowy rok szkolny 2019/2020, znalazło się prawo uczniów (nr. V-958) do niechodzenia do szkół w dni upalne. Odpowiednią zmianę w przepisach wprowadziło Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu.

Do tej pory litewskie dzieci miały prawo opuścić zajęcia tylko podczas siarczystych mrozów. Litewskie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu ustaliło górny pułap temperatury na 30 stopni Celsjusza. Jeśli w takim przypadku szkoła nie będzie mogła zapewnić warunków do nauki w niższej temperaturze, uczniowie wszystkich klas będą mogli opuścić zajęcia. Dni, które opuszczą, będą wliczone do trwającego roku szkolnego, bowiem na stronie internetowej szkoły mają się znaleźć niezbędne materiały edukacyjne. W przypadku uczniów, którzy pojawią się w dni upalne w szkołach, dyrekcja będzie musiała zapewnić im zajęcia.

Szkoła Litwa upał

Ministerstwo zaleca, aby podczas upałów nie organizować zajęć na świeżym powietrzu. W komunikacie zwraca uwagę przede wszystkim na nadchodzące uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Według prognoz, w niedzielę i poniedziałek na Litwie będą panować wysokie temperatury powietrza. Stąd zalecenie resortu, aby zorganizować je w miejscach zacienionych i zadbać o wodę dla uczniów.

Przyczyną nowego rozporządzenia były czerwcowe upały. Jak wskazał minister Algirdas Monkeviczius, takie temperatury mogą się powtórzyć, dlatego podjęto decyzję określającą, jak placówki oświatowe mogą postępować w takich sytuacjach.

Do tej pory na Litwie obowiązywał jedynie dolny pułap temperatur. Na zajęcia w szkole mogą nie pójść uczniowie klas 1-5, jeśli temperatura spadnie poniżej -20 stopni Celsjusza. Uczniowie klas starszych mogą zostać w domu, jeśli będzie zimniej niż -25 stopni C.


Komentarze
Ben Wwa

W odniesieniu do powyższego artykułu warto zaznaczyć, że średnia dobowa temperatura maksymalna tegorocznego czerwca w Warszawie była o ok. 2 stopnie wyższa, niż w Wilnie.

31 sierpień 2019 - 08:02
Odpowiedz