| |
Zagrożenie!
Długotrwała ulewa na zachodzie. Powódź zalewa drogi, domy i tory kolejowe. Dziesiątki samochodów w wodzie

Długotrwała ulewa na zachodzie. Powódź zalewa drogi, domy i tory kolejowe. Dziesiątki samochodów w wodzie

Pierwsza dekada października przyniosła wyjątkowo długotrwałe ulewy w północno zachodniej Europie, gdzie wraz z prądem strumieniowym w minionych dniach dotarła rzeka atmosferyczna zrzucająca duże ilości wody. Liczne zalania oraz powodzie dotknęły szczególnie zachodnią Szkocję. Pod wodą znalazło się wiele dróg, domów, a nawet torów kolejowych. Dziesiątki samochodów zostało zalanych przez żywioł w regionie między północnym Argyll i South Ayrshire. Wokół Loch Restil spadło 135 litrów wody na m2 ziemi.

Skutki powodzi w zachodniej Szkocji, październik 2023. Foto: FB

Ulewy i powódź w Szkocji październik 2023, woda zalewa drogi, domy i samochody, rzeka atmosferyczna powoduje oberwanie chmury

W niektórych miejscach Szkocji deszcz z różnym natężeniem padał od dwóch tygodni, co ma związek z nastaniem blokady cyrkulacji spowodowanej przez utrzymywanie się osi silnego prądu strumieniowego niosącego rzekę atmosferyczną zasobną w wilgoć znad Atlantyku. Ulewne opady deszczu spowodowały nie tylko powodzie, ale również liczne osunięcia ziemi.

Ulewy i powodzie w północno zachodniej Europie. Prognozowana suma opadów do 16 października 2023

Ulewy i powodzie w Szkocji październik 2023, woda zalewa domy i drogi oraz powoduje osunięcia ziemi

Najnowsze prognozy opadów w Europie przewidują chwilową zmianę ułożenia osi prądu strumieniowego, a to oznacza, że w najbliższych dniach większe opady deszczu pojawią się w wielu innych regionach kontynentu. Będzie co najmniej kilka regionów narażonych na ryzyko zalań, a nawet powodzi.

Długotrwałe ulewy przyniosły powódź w Szkocji, październik 2023

W wielu miejscowościach zachodniej Szkocji od początku października spadło już ponad 135 litrów wody na m2 ziemi, w tym Melfort na południe od Oban przy normie opadów wynoszącej 350 mm za cały miesiąc. Nasiąknięta ziemia nie zdołała się utrzymać na wzniesieniach i doszło do osunięć. W konsekwencji została zablokowana droga A83 między Tarbet i Lochgilphead. Problemy dotykają także szkocką kolej. Odwołano setki pociągów. Na niektórych stacjach kolejowych, w tym w Bowling w West Dunbartonshire tory były całkowicie zalane.

Skutki powodzi w Szkocji. Zalane tory kolejowe w Bowling, październik 2023

Najnowsze prognozy opadów w Europie do końca pierwszej połowy października wskazują kilka wyraźnych regionów, które w tym okresie będą narażone na większe sumy opadów. Sporo deszczu ma spaść między Portugalią i północno zachodnią Hiszpanią, ponadto między Holandią i częściowo Niemcami oraz między południową Irlandią i Walią. Znaczne opady są prognozowane także w Skandynawii oraz w części Rosji, z tym, że miejscami będą mieć również postać śniegu.

Prognozowana suma opadów w Europie do 16 października 2023

Ulewy i powodzie w Szkocji, prognoza opadów deszczu dla Europy do 17 października 2023

W Polsce w tym okresie popada miejscami i przelotnie. Opady będą mieć umiarkowane i niewielkie natężenie. Więcej deszczu spadnie jedynie w strefie nadmorskiej, ale niekoniecznie nad lądem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!