| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: wrócimy stopniowo do ciepłych i gorących dni, ale pogoda okresami niestabilna

Prognoza pogody na 16 dni: wrócimy stopniowo do ciepłych i gorących dni, ale pogoda okresami niestabilna

Zgodnie z poprzednią prognozą długoterminową, od 22 czerwca po upalnych dniach nastąpiło radykalne ochłodzenie. Temperatura spadła o kilkanaście stopni przynosząc nam wyczekiwane orzeźwienie. Sprawdźmy, czy to ochłodzenie długo potrwa, a może ponownie czeka nas powrót do gorących i uciążliwych dni?

Prognoza pogody wakacje

Najnowsze prognozy wskazują, że temperatura w kolejnych dniach zacznie systematycznie rosnąć. Nie możemy jednak liczyć na stabilną pogodę. Co jakiś czas będą się rozwijać przelotne opady, w tym pochodzenia burzowego.

Długoterminowa prognoza pogody 16 dniowa lipiec

Na naszą uwagę zasługuje szczególnie okres około 28-30 czerwca, bowiem wstępne wyliczenia wskazują na możliwość podejścia z południa obfitej strefy opadów, która mogłaby się zaznaczyć, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie kraju. Jej zasięg jest jednak obecnie niepewny, a co za tym idzie może mieć przełożenie na prognozowane temperatury w poszczególnych regionach kraju w tym okresie.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 1 lipca według modelu GFS

Mapa prognoza sumy opadów GFS

Wstępnie prognozowana suma opadów do 1 lipca według modelu ECMWF

Mapa prognoza sumy opadów lipiec

Jak widać, rozbieżności są dość spore np. w zasięgu opadów nad morzem, gdzie ECMWF prognozuje ich najmniej. Jedno jest pewne, w nowym tygodniu w wielu regionach jest szansa na co najmniej umiarkowane opady, które nieco złagodzą susze rolniczą.


Komentarze
Ben Wwa

W tej chwili zanosi się na to, że - tak jak przewidywałem - przez tydzień, albo dwa (a może dłużej) będziemy mieć pogodę dużo bliższą tradycyjnym polskim normom dla tej pory roku, tak temperaturowym, jak opadowym. Dla naszych rolników, a także miłośników naszej przyrody, to dobra wiadomość. Oczywiście "bez przesady" (z tym ochłodzeniem i deszczem), bo chyba większość z nas ma nadzieję, że jednak nie powtórzy się taki lipiec, jak np. ten z roku 1979. Oby lato w tym roku było latem.

25 czerwiec 2018 - 06:56
Odpowiedz
Ben Wwa

Info z Warszawy: Jakim może się tutaj okazać ostatecznie tegoroczny czerwiec? Rekordowo lub bardzo ciepłym, ciepłym, przeciętnym, a może chłodnym? Rozważmy różne scenariusze dla pozostałych 6-ciu dni miesiąca. >> Od trzech dni Tśr czerwca leci tu w dół, na łeb na szyję. Na dzień 21/06 Tśr czerwca wynosiła 20,9°C, co dawało realną szansę pobicia rekordu dla całego miesiąca, gdyby utrzymała się pogoda choćby w miarę gorąca, bez wyraźnego ochłodzenia. Jednak, jak wiemy, tak się nie stało i na dzień wczorajszy ten podstawowy parametr temperatury spadł tutaj do 20,1°C. I będzie zapewne dalej spadał jeszcze dziś, jutro i pojutrze. Tak więc, z rekordem ciepła dla czerwca możemy się pożegnać. Co dalej? >>> Wariant 1) Załóżmy, że Tśr pozostałych dni czerwca będzie identyczna (bardzo niska, 14,1°C) jak dnia wczorajszego. Szansa na taki obrót sprawy - moim zdaniem - jest niemal zerowa, jednak Tśr czerwca wyniosłaby wtedy 18,9°C, co dawałoby czerwcowi tegorocznemu miejsce wśród... dwudziestu najcieplejszych w dziejach obserwacji pogody. A więc nawet przy tak zimnej opcji, cały miesiąc i tak zostanie zakwalifikowany jako bardzo ciepły. A teraz rozważmy wariant 2). Załóżmy, że Tśr pozostałych dni miesiąca będzie (w podsumowaniu) zgodna z wieloletnią normą (dla okresu 1991-2017); taka opcja wydaje się dużo bardziej prawdopodobna. W takim wypadku Tśr czerwca 2018 roku wyniesie w stolicy 19,8°C, co da mu miejsce w... pierwszej 10-tce najcieplejszych historycznie czerwców! >>> Jaki płynie ważny wniosek z tych rozważań? Że statystyczna skala obecnych "chłodów" ma się nijak do wymiaru ponadnormalnego ciepła, jakiego doświadczaliśmy w ostatnich tygodniach (w rzeczy samej, ponad dwóch miesiącach). Mówiąc wprost: obecne chłodne, mokre dni to (jak na razie) tylko pogodowy drobiazg, incydent. To się zmieni, jeśli pogoda taka jak wczorajsza potrwa wiele dni, a "najlepiej" tygodni. Czy tak będzie? Wątpię. >>> Tak jak pisałem wcześniej, myślę, że czeka nas w lipcu/sierpniu przeplatanka deszczu/chłodu i słońca/gorąca; w ostatecznym podsumowaniu sądzę, że Tśr obu miesięcy będą w granicach normy lub lekko powyżej niej (bardzo podobne, lub minimalnie niższe od Tśr czerwca). Spodziewam się dla lipca sumy opadu w normie, a dla sierpnia - powyżej normy. >>> Zobaczymy, jak będzie.

25 czerwiec 2018 - 09:10
Odpowiedz