| |
Zagrożenie!
Deszczowe niże i fronty opanują Polskę. Będziemy narzekać na pogodę. Szybko nie uwolnimy się od parasola

Deszczowe niże i fronty opanują Polskę. Będziemy narzekać na pogodę. Szybko nie uwolnimy się od parasola

Przed nami kolejne istotne zmiany we wzorze pogodowym. Przełom września i października w Polsce minie nam pod znakiem wpływu cyrkulacji strefowej, czasami z południkowym lub zachodnim i północno zachodnim przepływem powietrza. To będzie okres często przechodzących ośrodków niżowych i frontów atmosferycznych z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie mogą wystąpić również burze oraz silniejsze porywy wiatru. Warto codziennie śledzić prognozy, aby dokładnie wiedzieć, gdzie i kiedy popada deszcz, a tym samym, czy warto mieć pod ręką parasol, bo w najbliższych dniach w wielu regionach na pewno się przyda. Przed nami oblicze szarej jesieni, od czasu do czasu z deszczem i nielicznymi chwilami ze słońcem.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie za okres do 29 września 2022

Deszczowe niże i fronty opanują Polskę na przełomie września i października 2022, będziemy narzekać na pogodę

W rejonie północno zachodniej Europy rozwinie się głęboki i obszerny układ niżowy, z którym będą związane fronty atmosferyczne. Będą powstawać również mniejsze wtórne ośrodki niżowego na jego obrzeżach. Układ ten wpłynie na warunki pogodowe w Polsce w kolejnych dniach aż do początku października. Taki system baryczny zapewni nam nie tylko przechodzące przelotne opady deszczu i lokalne burze, ale również adwekcję łagodniejszego powietrza. Z tego powodu przymrozków nie musimy się obecnie obawiać. Łagodne temperatury utrzymają się co najmniej do 1-2 października.

Prognozowane średnie ciśnienie w Europie i Polsce za okres do 6 października 2022

Deszczowe niże i fronty w Polsce, będą częste opady deszczu, prognoza ciśnienia do 6 października 2022 

Zasięg przechodzenia frontów i stref opadów deszczu w Polsce każdego najbliższego dnia, będzie nieco inny, dlatego zalecamy śledzić nasze codzienne szczegółowe prognozy pogody. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że w przeciągu ponad tygodnia może spaść Polsce nawet 15-80 mm wody na m2 ziemi.

Aktualnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 4 października 2022. Model ECMWF

Pogoda w Polsce, prognoza sumy opadów deszczu do 5 października 2022

Prognoza amerykańskiego modelu GFS pod względem sumy opadów deszczu w Polsce w podanym terminie jest podobna, aczkolwiek sumy opadów w regionach znacznie się różnią, co jest charakterystyczne dla długiego okresu prognostycznego. Nie zmienia to jednak wyraźnego charakteru trendu pogodowego, czyli przewagi szarej, często pochmurnej i okresami deszczowej aury w kolejnych dniach.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 4 października 2022. Model GFS

Pogoda w Polsce, deszczowe niże i fronty, prognoza sumy opadów do 4 października 2022

W tym tygodniu popada, głównie w poniedziałek 26.09 na południu i południowym wschodzie Polski, ponadto we wtorek 27.09 w centrum i w zachodniej połowie kraju, a w piątek 30.09 prawdopodobnie w południowo wschodniej połowie Polski. W pozostałe dni opady będą rozproszone i wystąpią miejscami w różnych regionach.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres 26 września - 2 października 2022

Prognozowana suma opadów deszczu i ich anomalia w Polsce do 2 października 2022

Wpływ cyrkulacji strefowej w najbliższych dniach obejmie znaczny obszar Europy sięgający z północnego zachodu w głąb kontynentu aż nad Bałkany i Włochy. Kolejna zmiana wzoru pogodowego czeka nas w październiku, gdy w Polsce powinien się pojawić okres pogodniejszej złotej jesieni. O tym więcej dowiecie się w naszej najnowszej prognozie sezonowej na październik.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ironia

Stale zimna pogoda. Dobrze chociaż, że klimat nam się ociepla dwa razy szybciej niż na świecie...

26 wrzesień 2022 - 15:54
Odpowiedz